Eksperdid: Tasavägise peaministrikandidaatide väitluse võitis Juhan Parts (10)

Kuue erakonna peaministrikandidaatide valimisdebatt. (Foto: Martin Dremljuga/ERR)
1.03.2015 0:59
Rubriik: Valimisstuudio

Viimase "Valimisstuudio" debati võitis Isamaa ja Res Publica Liidu peaministrikandidaat Juhan Parts, kes edestas teiseks jäänud Sven Mikserit (SDE) vaid 0,1 punktiga. Juhan Parts kogus ekspertide käest 4,6 punkti kui Sven Mikser sai koondhindeks 4,5 punkti.

Tallinna Ülikooli politoloog Mari-Liis Jakobson tunnistas, et mõlemad Juhan Parts kui ka Sotsiaaldemokraatliku erakonna esimees Sven Mikser olid väitluses väga tugevad. "Kui Parts oli sisuliider debati esimeses pooles, siis teises pooles, julgeolekuteemadel võttis Mikser teatepulga kindlalt üle," ütles Jakobson.

Eesti Väitlusseltsi esindaja Kaspar Kelderi arvates oli Parts kõige struktureeritum ja mõjusam. "Esitas hästi struktureeritud vastulauseid, mis mõjusid väga veenvalt, lahendusi pakkus samuti hulkades," kommenteeris Kelder. "Üldiselt oli jutt selge ja veenev, mis peitis edukalt ära loogika hüpped," Samuti Anna Karolin Väitlusseltsist tõdes, et Parts oli kõige suurem üllataja. "Positiivselt üllatas Juhan Parts, kes oli väga vahe ja terav," ütles Karolin.

Väitlusseltsi kolmas liige Karin Kase pidas väitluse kõige tugevamateks Juhan Partsi ja Sven Mikserit. "Mõlema puhul oli näha head ettevalmistust ja hästi struktureeritud seisukohti, küll aga läks Partsi puhul esitus tihtipeale selliseks tulistamiseks, et normaalse vaataja mõte sellele ilmselt järgi ei jõudnud," ütles Kase.

Ülinapilt teiseks jäänud Sven Mikseri esituse kohta ütles Tartu Ülikooli majandusteadlane Urmas Varblane, et Mikser on arendanud ennast ka väljapool kaitsepoliitikat. Anna Karolin pidas Mikserit kõige asjatundlikumaks. "Oskuslikult tuvastas Eesti majanduse keerdkäigud, oli vajadusel ka terav," sõnas Karolin.

Kaspar Keldri arvamusel pakkus Mikser head analüüsi kaitse- ja majandusküsimustes ning tegi aktuaalseid faktilisi vastulauseid vastastele. "Mikser pakkus kõige sisulisemat analüüsi ja suutis majandusküsimuses IRL-st ja Reformist elegantselt eristuda," tõdes Kelder."Puudu jäi seletus, kuidas inimkapitali investeerimine lühemas perspektiivis majandusele mõjub,"

Kolmandale kohale tuli Reformierakonna esinumber Taavi Rõivas. Tema jäi Sven Mikserist maha 0,25 punktiga. "Rõivasel teadmisi küll, kuid püüdis liialt laveerida," tõdes Urmas Varblane, kes pidas üllatavaks ka endise peaministri poolt välja öeldud fraasi "Ilkuge terviseks".

Kaspar Keldri sõnul oli Rõivas reageeriv. "Rõivas tegi häid ümberlükkeid, kuid takerdus seletustes näiteks selgitades erakonna tuluallikad," kommenteeris Kelder.

Neljandale kohale tuli Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna kandidaat Mart Helme, kes sai kogus 3,9 punkti ekspertide käest. Rahvusringhäälingu ajakirjanik Eeva Esse pidas Mart Helme ideed - majanduse kasvatamiseks tuleb teha suuremat koostööd teadlastega, debati kõige omapärasemaks. "Sisulises osas tegi hea etteaste Helme, kes ainsana ei taandanud oma agenda esitlust oponentide süüdistamisele," ütles Esse.

Viiendale kohale jäi Andres Herkel 3,1 punktiga. Kaspar Keldri arvamusel oli Andres Herkel kõige suurem üllataja. "Väga „tagasi maa peale“ seisukohad, mis on veenvalt ja selgelt esitatud. Puudu oli positiivse lahenduste analüüs – oleksin tahtnud kuulda „suurtele lubadustele“ realistilikumat alternatiivi," kommenteeris Kelder.

Viimasele kohale jäi kindlalt Edgar Savisaar, kes sai ekspertkogu liikmetelt vaid kaks punkti. Praktiliselt kõik hindajad pidasid Savisaart kõige suuremaks pettumuseks. "Savisaar jääb ikka järjest nõrgemaks, ei suutnud kaasa rääkida põhiküsimustes, samas ei saa ta kuidagi hukka mõista Venemaa agressiooni," nentis Urmas Varblane. Eeva Esse ütles, et Savisaar oli kinni ettevalmistatud tekstis, esitatud küsimustele vastuseid ei andnud ning väljaütlemised jäid segaseks.

Ekspertkogus osalesid politoloog Mari-Liis Jakobson, ajakirjanik Eeva Esse, majandusteadlane Urmas Varblane ja Väitlusseltsi liikmed Anna Karolin, Kaspar Kelder ja Karin Kase.

Toimetas
Allan Rajavee

Nime väli peab olema täidetud
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 1024 tähemärki
{{error}}

Teade toimetusele edastatud

Sellelt Ip-aadressilt on ligipääs piiratud

Samal teemal

Kommentaare veel ei ole. Ole esimene!

Vasta kommentaarile

+{{childComment.ReplyToName}}:
Vasta kommentaarile
Vasta

Laadi juurde ({{take2}})
Nime väli peab olema täidetud
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 1024 tähemärki
{{error}}
Lisa uus kommentaar

Küsitlus

{{pollData.Text.Header}}
foto
{{pollData.Created}}

{{pollData.Lead}}

{{pollData.PollBody}}
{{option.Text.Header}}
{{option.Percent}}
Hääl edukalt edastatud

Valimissaated Eesti televisioonis

Vaata järele 28. jaanuari saadet: ETV "Valimisstuudio": regionaalpoliitika, sotsiaalteemad, haridus (täisnimekirjad)
Vaata järele 4. veebruari saadet: ETV "Valimisstuudio": välis- ja julgeolekupoliitika (väikeparteid)
Vaata järele 11. veebruari saadet: ETV "Valimisstuudo": välis- ja julgeolekupoliitika (täisnimekirjad)
Vaata järele 18. veebruari saadet: ETV "Valimisstuudio": sisepoliitika ja majandus (väikeparteid)
Vaata järele 25. veebruari saadet: ETV "Valimisstuudio": majandus ja maksud (täisnimekirjad)
28. veebruar kell 20:05 - ETV "Valimisstuudio": väikeparteide esinumbrid
NING kell 21:40 - täisnimekirjade esinumbrid