"Valimisstuudio": Kaitseliidu rolli Eesti kaitsevõimekuses peab kasvatama (31)

Video
4.02.2015 16:15
Rubriik: Valimisstuudio

Teises "Valimisstuudio" debatis osalesid osaliste nimekirjadega valimistele minevad väikeparteide esindajad. Teemaks oli välis- ja julgeolekupoliitika ning saates osalesid Kristiina Ojuland (Rahva Ühtsuse Partei), Veiko Rämmel (Eesti Iseseisvuspartei), Heino Rüütel (Ühendatud Vasakpartei) ja Rasmus Lahtvee (Eestimaa Rohelised).

Julgeoleku- ja välispoliitika teemadel peetud "Valimisstuudios" arutati nii Eesti sisejulgeoleku kui ka välispoliitika üle. Saates eristusid selgelt kaks maailmavaatelist leeri - Rahva Ühtsuse Erakond ja Eestimaa Rohelised, kes näiteks toetasid välismissioonidel osalemist ning Ühendatud Vasakpartei ja Eesti Iseseisvuspartei, kes olid selle vastu.

Ukraina konflikti lahendamine

Kõik väitluses osalenud kandidaadid nõustusid, et Eesti peaks Ukrainat toetama humanitaarabiga. Roheliste esindaja Rasmus Lahtvee ütles, et kogu Ukraina konflikti alus on tegelikult energiajulgeolek ja Ukraina sõltuvus Venemaast. Tema arvates peaks Eesti Ukrainat toetama peamiselt teadmistega riigireformi vallas ning aitama kaasa Ukraina energeetilisele sõltumatusele Venemaast.

Rahva Ühtsuse Erakonna esinaine Kristiina Ojuland arvas, et Ukraina konflikt on juba aastasadu kestnud protsessiga ning põhjuseid tuleks otsida religioosetest ja kultuurilistest seostest. Ojalandi arvates on kõige tähtsam, et olukord Ukrainas lahendataks kiiresti, sest Euroopasse ei ole vaja ühte vinduvat konflikti.

Eesti Iseseivuspartei kandidaat Veiko Rämmel arvas, et tegemist on geo-poliitilise konfliktiga USA ja Venemaa vahel, kus USA proovib oma mõjuvälja laiendada. Tema arvates pole Ukraina veel meie abi küsinud ning seetõttu ei peaks Eesti sinna abi saatma.

Ühendatud Vasakpartei kandidaat Heino Rüütel jäi napisõnaliseks ning ühtis Rämmeli arvamusega, et sõjaline abi ei ole lahendus. Tema arvates peaks Ukraina konflikti lahendama läbirääkimiste abil.

Ukraina põgenikke vastu võtmise osas oli Ojuland ja Lahtvee ühtemeelt - põgenikke tuleks vastu võtta. Rasmus Lahtvee arvas, et Ukraina põgenikud oleksid ajutised ning läheksid lõpuks koju.

Euroopa julgeolekusituatsioon

Endise välisministri ja praeguse RÜE kandidaadi Kristiina Ojuland ütles, et julgeolekusituatsioon Euroopas on muutumas hullemaks nädalatega. Tema arvates peame tegelema rohkem enda kaitsevõime tugevdamisega ning mitte sõltuma ainult NATO toetusest.

Vasakpartei kandidaat Heino Rüütli arvates otsest välisohtu Eestile ei ole aga iga riik peaks kindlustama oma piiri.

Iseseisvuspartei esindaja Veiko Rämmel ütles, et suurim oht on sissetulevad immigrandid. Ta tõi Skandinaavia näite, kus, Rämmeli hinnagul, on liiga lihtsalt sisselastud teisest rahvusest sisserändajad ning nüüd imestatakse, miks neil probleemid selle ühiskonna grupiga on.

Roheliste kandidaadi Rasmus Lahtvee sõnul on piir fundamentaalselt erinev objekt, et piirivalve peaks olema meil eraldiseisev militaarne organisatsioon. Tema hinnangul kui roheline mehike astub üle piiri, siis ei ole meil võimalik talle sõjaliselt vastu astuda. Lahtvee kutsus inimesi üles astuma abipolitseinikuks, sest see on ainus viis kuidas vastata sellisele rünnakule.

Samuti nõustusid kõik kandidaadid, et piirilepingu punktid Venemaa ja Eesti vahel tuleks ülevaadata, sest need ei ühti kas Tartu rahu lepinguga või on ebasoodsad Eesti poolele.

Kaitseliit ja NATO

EIPi esindanud Veiko Rämmel ütles kindlalt ei NATO baasidele Eestis. Tema hinnangul soovib USA nii oma piire laiendada. Samas ütles Rämmel, et NATOsse võib Eesti kuuluda aga me ei pea järgima kõiki NATO käske.

Rasmus Lahtvee rohelistest aga leidis, et NATOsse kuulumine on oluline ning baaside tulek on olnud paljuski eestlaste enda soov. Tema sõnul pooldavad rohelised NATO eelpositsioneeritud varustuse paiknemist ning ei ole 100% vastu sõdurite paiknemisel Eesti territooriumil.

Väitluse fookus liikus edasi siseriiklikele teemadele peamiselt kaitseliidule ning selle rollile Eesti julgeolekustrateegias.

Kristiina Ojulandi (RÜE) arvates võiks naistel olla parem roll tsiviilkaitses. Tema arvates on naistel paremini arenenud ohutunnetus ja seetõttu oleks naisterahvastel täita tähtis roll tsiviilkaitse korraldamises. Seda peamiselt läbi erinevate ühiskondlikke organisatsioonide. Näiteks kodutütred.

Vasakpartei esindaja Heino Rüütli arvates peaks eelkõige arendama majandust, et saavutada arvestatav kaitsevõimekus. Tema hinnangul, kui suurem osa eestlasi on välismaal ning Eestis elab palju inimesi vaesuses, ei saa rääkida kaitsevõime arendamisest.

Rasmus Lahtvee leidis, et Kaitseliitu oleks vaja rohkem kaadrisõjaväelasi, kes suudaksid tuua kogemusi ja teadmisi sellesse organisatsiooni. Ta lisas, et Eesti peaks väljaarendama tankitõrje kui ka õhutõrje võimekuse.

Kristiina Ojulandi arvates ei tohiks kaitsevõimekuse arendamise osas lahmida. Tema hinnangul on kasutatud palju sihtotstarbelisi vahendeid mõtetuteks investeeringuteks. Ojulandi sõnul peab kasvatama eelkõige Kaitseliidu finantseerimist riiklikust kaitse-eelarvest.

Politsenikele peab maksma paremat palka

Sisejulgeolekust rääkides nõustusid taas kõik kandidaadid, et politsei ja päästetöötajate palgad peaksid suurenema. EIPi esindaja Veiko Rämmel arvates peaks politsenike miinimumpalk olema 2000 eurot.

Rasmus Lahtvee rohelistest aga ütles, et politseinike ja päästeametnikke palgaküsimus peaks olema paremini lahendatud ning mitte sõltuma valimistsükklitest.

Vasakpartei kandidaat Heino Rüütli hinnagul ei ole mitte palk kõige tähtsam küsimus, vaid pigem on küsimus politseinike arv. Nimelt tema arvates on liiga vähe politseinikke maakohtades ning politsei ei suuda täita oma funktsiooni teatud piirkondades.

Samuti arvas ka Kristiina Ojuland, kelle arvates aitaks olukorda parandada tõhus riigireform. Tema hinnangul on maavalitsused oma aja ära elanud ning rahalised ressursid lähevad täna valesse kohta. Ojulandi sõnul ei pea kohalik omavalitsus pätte püüdma, seda peab tegema ikkagi politsei.

Euroopa Liit elaks Kreeka lahkumise üle

Viimast Euroopa Liidu ja välispoliitika teemalist väitlusvooru alustas Heino Rüütel, kelle arvates on Kreeka küsimus raske, sest teave, mis riigist tuleb, on vastukäiv. Samas on tema hinnangul positiivne, et Euroopas saab järjest enam võimule vasakparteid. Seeläbi saavad rohkem sõnad madalapalgalised tööinimesed.

Eesti Iseseisvuspartei esindaja Veiko Rämmeli arvates ei tohiks Kreekale tema võlga andestada. Ta lisas, et Euroopa Liit on kunstlik ning lõpuks peab see lagunema. Rämmel ennustas, et Kreeka on alles selle protsessi algus.

Rahva Ühtsuse Erakonna juhi Kristiina Ojulandi sõnul peab vaatama Lõuna-Euroopas toimuvat tervikuna. Ojulandi sõnul on Euroopa Liidul alles tõeline katsumus ees, selleks on Hispaania valimised, kus samuti võivad võimule pääseda populistid.

Eestimaa Roheliste kandidaat Rasmus Lahtvee arvates elab EL üle Kreeka lahkumise. Ta lisas, et rohelised on alati olnud ESMi vastu ning nüüd peaks Kreeka oma kokkuleppeid austama, sest muidu ei ole Kreeka enam tõsiselt võetav riik.

 

Live Blog ETV 2. "Valimisstuudio"

 

Toimetas
Tiiu Laks Allan Rajavee

Nime väli peab olema täidetud
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 1024 tähemärki
{{error}}

Teade toimetusele edastatud

Sellelt Ip-aadressilt on ligipääs piiratud

Samal teemal

Kommentaare veel ei ole. Ole esimene!

Vasta kommentaarile

+{{childComment.ReplyToName}}:
Vasta kommentaarile
Vasta

Laadi juurde ({{take2}})
Nime väli peab olema täidetud
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 1024 tähemärki
{{error}}
Lisa uus kommentaar

Küsitlus

{{pollData.Text.Header}}
foto
{{pollData.Created}}

{{pollData.Lead}}

{{pollData.PollBody}}
{{option.Text.Header}}
{{option.Percent}}
Hääl edukalt edastatud

Valimissaated Eesti televisioonis

Vaata järele 28. jaanuari saadet: ETV "Valimisstuudio": regionaalpoliitika, sotsiaalteemad, haridus (täisnimekirjad)
Vaata järele 4. veebruari saadet: ETV "Valimisstuudio": välis- ja julgeolekupoliitika (väikeparteid)
Vaata järele 11. veebruari saadet: ETV "Valimisstuudo": välis- ja julgeolekupoliitika (täisnimekirjad)
Vaata järele 18. veebruari saadet: ETV "Valimisstuudio": sisepoliitika ja majandus (väikeparteid)
Vaata järele 25. veebruari saadet: ETV "Valimisstuudio": majandus ja maksud (täisnimekirjad)
28. veebruar kell 20:05 - ETV "Valimisstuudio": väikeparteide esinumbrid
NING kell 21:40 - täisnimekirjade esinumbrid