Ekspertkogu: väikeparteide väitluse võitis Aleksander Laane

Roheliste Erakonna esimees Aleksander Laane. (Foto: Postimees/Scanpix)
28.02.2015 23:56
Rubriik: Valimisstuudio

Enne suur-erakondade debatti astusid üles väikeparteide esinumbrid, et pidada maha omavaheline väitlus. Ekspertide arvates tõusis selles debatis teistest esinumbritest selgelt esile Eestimaa Roheliste peaministrikandidaat Aleksander Laane, kes edastas teiseks jäänud Raimo Kägu 1,4 punktiga.

See ei olnud Aleksander Laane jaoks esimene debati võit. Reedese Vikerraadio "Valimisstuudio. Vastaseis" väitluse võitja oli samuti Laane. Eesti Väitlusseltsi esindaja Kristin Partsi arvates oli Laane ainuke, kes toetas oma ideid faktidega ning kasutas vähemalt osade oma väidete selgitamiseks tõestust.

Partsi kolleeg Väitlusseltsist Helery Maidlas pidas samuti Laanet kõige kompententsemaks kandidaadiks väitluses. "Paistis välja, et ta orienteerus oma materjalis ning oli debatiks ette valmistunud. Lisaks pakkus ta palju näiteid ning võrdlemisi konkreetseid vastuseid," ütles Maidlas.

Teisele kohale 2,6 punktiga tuli Rahva Ühtsuse Erakonna esinumber Raimo Kägu. Politoloog Mari-Liis Jakobsoni jaoks oli Kägu kõige suurem pettumus. "Muidu hoogsale retoorilisele tasemele heitsid varju lahmivad isikut ründavad remargid - nimetada ministrit mingiks nooreks tüdrukuks - see ei ole minu meelest vastuvõetav retoorika," arvas Jakobson.

Samas Väitlusseltsi esindajad pidasid Kägu retooriliselt kõige osavamaks. "Kuigi sisuliselt mitte kõige tugevam, siis kõnelemisviis oli kõige kaasahaaravam ning põnevam," kommenteeris Kristin Parts. Helery Maidlas tõstis samuti Raimo Kägu retooriliselt esile. "Mõjus enesekindlalt ja konkreetselt, probleemiks sai aga see, et vastuseid rohkem analüüsides sai selgeks, et pole need nii konkreetsed midagi," hindas Maidlas.

Kolmandale kohale tuli Malle Salupere, kes oli nende valimiste tõeline must hobune, kellega Vasakpartei tuli välja alles nädal enne väitluse toimumist. Majandusajakirjanik Eeva Esse jaoks oli Salupere debati kõige suurem üllataja. "84 aastasena tunniajases otse-eetri debatis osalemine on kindlasti tunnustust väärt," ütles Esse.

Nagu ka reedeses Vikerraadio väitluses platseerus viimasele kohale Eesti Iseseisvuspartei esimees Vello Leito, kelle ennustused jäid ekspertide jaoks umbmääraseks. "Võttis mitmel korral rohkem oraakli kui poliitiku positsiooni," ütles Mari-Liis Jakobson lisades,et poliitik peaks käima välja poliitilisi ettepanekuid ning neid põhjendama, mitte ennustama, mis tulevikus toimuma hakkab.

"Debati ajal erakonna platvormi punktide maha lugemine ja omakirjutatud raamatu järjekordne tutvustamine ei ole hea toon," võttis Eeva Esse Leito esinemise kokku.

 

Ekspertkogus osalesid majandusajakirjanik Eeva Esse, politoloog Mari-Liis Jakobson ja Väitlusseltsi esindajad Helery Maidlas, Kristin Parts ning Hannus Luure.

Toimetas
Allan Rajavee

Nime väli peab olema täidetud
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 1024 tähemärki
{{error}}

Teade toimetusele edastatud

Sellelt Ip-aadressilt on ligipääs piiratud

Samal teemal

Kommentaare veel ei ole. Ole esimene!

Vasta kommentaarile

+{{childComment.ReplyToName}}:
Vasta kommentaarile
Vasta

Laadi juurde ({{take2}})
Nime väli peab olema täidetud
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 1024 tähemärki
{{error}}
Lisa uus kommentaar

Küsitlus

{{pollData.Text.Header}}
foto
{{pollData.Created}}

{{pollData.Lead}}

{{pollData.PollBody}}
{{option.Text.Header}}
{{option.Percent}}
Hääl edukalt edastatud

Valimissaated Eesti televisioonis

Vaata järele 28. jaanuari saadet: ETV "Valimisstuudio": regionaalpoliitika, sotsiaalteemad, haridus (täisnimekirjad)
Vaata järele 4. veebruari saadet: ETV "Valimisstuudio": välis- ja julgeolekupoliitika (väikeparteid)
Vaata järele 11. veebruari saadet: ETV "Valimisstuudo": välis- ja julgeolekupoliitika (täisnimekirjad)
Vaata järele 18. veebruari saadet: ETV "Valimisstuudio": sisepoliitika ja majandus (väikeparteid)
Vaata järele 25. veebruari saadet: ETV "Valimisstuudio": majandus ja maksud (täisnimekirjad)
28. veebruar kell 20:05 - ETV "Valimisstuudio": väikeparteide esinumbrid
NING kell 21:40 - täisnimekirjade esinumbrid