Video: Rõivas ja Savisaar lahkasid teineteise skandaale (36)

Video
28.02.2015 12:35
Rubriik: Raadiodebatid

Vikerraadio viimases peaministrikandidaatide väitluses esinesid Taavi Rõivas (Reformierakond) ja Edgar Savisaar (Keskerakond). Peale sisuliste teemade, nagu iive, toimetulek ja lõimumispoliitika, lahkasid kandidaadid ka Reformi- ja Keskerakonnaga seotud rahastamisskandaale.

Väitluse alguses tõid saates osalenud kandidaadid vastase tugevusi välja. Edgar Savisaar kiitis Taavi Rõivase puhul kolme aspekti. Esiteks ütles Keskerakonna esinumber, et Rõivas sai hästi hakkama valitsuse juhtimise ülevõtmisega Andrus Ansipi käest, teiseks tõi ta välja, et Rõivas on suutnud hoida Reformierakonna ühtset kuvandit ja kolmandaks, et Rõivas on suutnud hästi tõrjuda väiteid nagu peaminister ei juhikski tegelikult valitsust, vaid seda tehakse Reformierakonna tagatoast.

Taavi Rõivas aga tõi Savisaare puhul välja oskuse pikkida komplimendi sisse kriitikat. Samuti peab Rõivase sõnul austama Savisaare visadust poliitikas püsida ning hindama Keskerakonna sisedistsipliini, mida erakonna esimees on suutnud parteis rakendada.

Skandaalid: Silvergate vs. Ida raha ehk kolmandik sulas

Savisaar proovis alguses kasutada sõbralikumat tooni ning ütles, et ei tahagi küsida vastaskandidaadi käest temaga seotud rahastamisskandaalide kohta. Samas Taavi Rõivas kasutas võimalust ära ning küsis Savisaare käest, kas tal piinlik ei ole ida raha skandaali pärast ning mis lubadused raha võtmisega kaasnesid.

Keskerakonna esimees väitis, et tema pole raha küsinud ning Eesti inimesed teavad väga hästi, milline tagamõte valimiseelsel perioodil korraldatud poliitilisel skandaalil oli. "Tollane KAPO peadirektor Aeg sai pärast skandaali kindraliks ja punased lampassid õlgades peale," ütles Savisaar. Taavi Rõivas jäi aga endale kindlaks ja nentis, et Keskerakonna rahastamisskandaaliga seotud faktid on ümberlükkamatud.

Savisaar tõi aga välja Keit Pentus-Rosimannusega seotud Autorollo, Silvergate'i ja Eerik-Niiles Krossi skandaalid. Tema sõnul on hoopis Reformierakonnaga seotud skandaalid palju suurem julgeolekuoht Eestile kui temaga seotud mõjuagendi afäär. "Vale puu all haugute usukuge mind," oli Savisaar kindel.

Reformierakonna esimehe Taavi Rõivase kinnitusel toetavad valijad Kristen Michali, kes oli üks peamisi kahtlusaluseid Silvergate'i skandaalis. "Süüdistused Michali vastu ei jäänud pidama ja küllap on sel oma roll Silver Meikari liitumisel teise erakonnaga," viitas Rõivas Silver Meikari astumisele Sotsiaaldemokraatliku erakonna ridadesse.

Rõivas viis fookuse tagasi Keskerakonna nii nimetatud "kolmandik sulas" skandaalile. Tema väitel on fakt, et Jakunin on Putini lähikondlane ja raha saamine Jakuninilt on samuti ümberlükkamatu fakt. "Millised varjatud kokkulepped seal olid?" küsis Rõivas Savisaarelt. Rõivase sõnul on pärast rahastamisskandaali märgata mustrit keskerakondlaste sõnavõttudes, mis kiidavad ja õigustavad Krimmi okupeerimist ning Venemaa Ukraina suunalist poliitikat.

Kuigi saatejuht Arp Müller proovis viia väitlust rahvastiku ja väljarände probleemile jätkasid kahe Eesti kõige populaarsema partei esimehed musta pesu pesemist. Taavi Rõivas andis Savisaarele võimaluse mõista hukka Venemaa rünnak Ukraina vastu. Savisaar aga pareeris - tema sõnul on hoopis Rõivase koalitsioonipartneril Jevgeni Ossinovskil on läbi transiidiäri palju tihedamad sidemed Vene poliitilise eliidiga.

Väljaränne peatub kui inimesed tunnevad kindlustunnet ja saavad kõrgemat palka

"Kui jõuame põhjamaadele lähemale tõuseb kindlustunne ja väheneb vajadus välismaale tööle minna," arvas Taavi Rõivas. Tema sõnul peab riik nägema vaeva soodsa majanduskeskkonna nimel, kus tööjõumaksud on madalad, sest soodne maksukeskkond meelitab rohkem välisinvestoreid ning mõjutab positiivselt Eesti rahvusvaheliselt konkurentsivõimekust. "Majanduskasvu kõige suuremaks vaenlaseks on maksukoormuse tõus," ütles Rõivas ja viitas vasakpoolsete erakondade poolt pakutavatele maksureformidele.

Edgar Savisaar aga juhtis tähelepanu Tallinna tegevusele, mille abil püütakse piirata väljarännet Tallinnast ja Eestist laiemalt. Ta tõi välja linna investeeringud munitsipaalelamutesse ja tasuta ühistranspordi. Savisaar oli veendunud, et väljaränne on riikliku hoolimatuse tulemus. "Valitsus peab arusaama, et Eesti inimeste osas võisteldakse teiste riikidega," väitis Savisaar. Kui kaovad koolid, postkontorid ja kauplused lähevad ka inimesed minema.

Rõivas nõustus, et Tallinn on teinud suuri investeeringuid teenustesse ning ka riik on omalt poolt pannud investeeringutele õla alla. Samas on Rõivase väitel pealinna investeeringute mahud langenud ning strateegilised valdkonnad nagu teedevõrk ja lasteaiad on alarahastatud.

Äsja ametist lahkunud valitsusjuhi sõnul ei tohi tööinimesi liigse maksukoormusega koormata. "Kui kehtestame 29 või 30% maksuastme, siis kuidas see mõjub meie arstide väljarändele?" küsis Rõivas, kelle sõnul on tähtis, et läbi majanduskasvu ning soodsa ettevõtluskeskkonna kasvaksid ka palgad. "Sissetulekute vahe Eesti ja põhjamaade vahel viib siit inimesed minema," kinnitas Rõivas.

Eelkõige tuleks maksustada pahesid

Nii Savisaar kui ka Rõivas olid nõus, et alkoholi- ja tubakaaktsiisi peab tõstma. "Kahjulikku tarbimist tuleb suuremalt maksustada, sest suitsetamine ja viina joomine on rangelt vabatahtlik," ütles Rõivas, kelle sõnul ei ole see kõige populaarsem väide. Savisaar kiitis vastaskandidaati, et viimane on võtnud resoluutsema seisukoha pahede vastu ning tuletas meelde Tallinna initsiatiivi lubada joomist ainult Kadrioru lossi ja Stenbocki maja juures. "Reformierakond võitles selle poolt, et viina saaks juua kus tahes aga kui nüüd olete seisukohta muutnud, siis selle eest pead teid küll kiitma," sõnas Savisaar.

Endise Reformierakonna liidri Siim Kallase arvates pööratakse liiga palju tähelepanu tulumaksule ja liiga vähe tähelepanu varamaksudele. Taavi Rõivas oli põhimõtteliselt nõus Kallase sõnadega. "See arvamus on otse majandusõpikust, sest varamaksud on oluliselt õiglasemad kui tulumaksud," ütles Rõivas. Samas on Rõivase arvates liiga vara Eestis seda põhimõtet järgida, sest paljudel inimestel on ainus vara nende maja ja varamaksude rakendamine seaks liigse surve alla pensionärid.

Edgar Savisaare väitel propageerib Reformierakond Venemaa maksusüsteemi. Tema sõnul on praegused uued loodavad töökohad liiga kõrgelt maksustatud ja seetõttu jääb nii töökohti kui ka töötajaid vähemaks. "Kui kehtestame astmelise tulumaksu ja seame sisse klassikalise ettevõtlustulumaksu, saame teha maksusoodustusi maapiirkondades, et seal tekiks töökohtasid ja töötajaid juurde," arvas Savisaar.

Taavi Rõivase sõnul aga tõstab Eesti inimeste elatustaset tulumaksuvaba miinimumi tõstmine ja sotsiaalmaksu kahe protsendine langetamine. Nende maksumuudatuste katteks plaanib reform tõsta aktsiise, kärpida riigikulusid 10% ning maksumuudatused toovade endaga kaasa majanduskasvu, mis toob endaga kaasa ka lisatulu riigieelarvesse.

Lõimumise võti - keelõpe

Saatejuht Arp Müller juhtis tähelepanu, et Reformierakonna programmis ei pöörata tähelepanu lõimumispoliitikale. "Oi vastupidi, me räägime väga palju sellest kuidas aidata muukeelsetel inimestel saada täisväärtuslikuks Eesti kodanikuks," ütles Rõivas. Tema sõnul ongi kõige suurem probleem õpetajate ja nende keeleoskusega. Rõivase sõnul on tähtis, et keeleõppe kvaliteet paraneks, sest Rõivase väitel on peamiseks põhjuseks, miks Sillamäel ja Narvas on nii suur töötus, just puudulik keeleoskus.

Edgar Savisaare hinnangul peaks aga kergendama kodakondsuse andmise korda. Ta juhtis tähelepanu Siim Kallase sõnadele, kes ütles, et oleme viimased 20 aastat paigal seisnud oma integratsiooni programmiga. Savisaare arvates ei tohi Ukraina kriis eskaleeruda. "Näeme kuidas praegu Euroopa presidendid pingutavad aga Reformierakond hirmutab rahvast sõjaga," arvas Savisaar. Tema sõnul on aga Eesti rahvas liiga arukas, et sellega kaasa minna.

Toimetas
Tiiu Laks, Allan Rajavee

Nime väli peab olema täidetud
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 1024 tähemärki
{{error}}

Teade toimetusele edastatud

Sellelt Ip-aadressilt on ligipääs piiratud

Samal teemal

Kommentaare veel ei ole. Ole esimene!

Vasta kommentaarile

+{{childComment.ReplyToName}}:
Vasta kommentaarile
Vasta

Laadi juurde ({{take2}})
Nime väli peab olema täidetud
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 1024 tähemärki
{{error}}
Lisa uus kommentaar
{{pollData.Text.Header}}
foto
{{pollData.Created}}

{{pollData.Lead}}

{{pollData.PollBody}}
{{option.Text.Header}}
{{option.Percent}}
Hääl edukalt edastatud

Valimissaated ERR-i raadiokanalites

Vaata järele 26. jaanuari saadet: Vikerraadio 1. valimisdebatt
Vaata järele 2. veebruari saadet: Vikerraadio 2. valimisdebatt
Vaata järele 3. veebruari saadet: Raadio4 1. valimisdebatt
Vaata järele 5. veebruari saadet: Raadio4 2. valimisdebatt
Vaata järele 9. veebruari saadet: Vikerraadio 3. valimisdebatt
Vaata järele 10. veebruari saadet: Raadio4 3. valimisdebatt
Vaata järele 12. veebruari saadet: Raadio4 4. valimisdebatt
Vaata järele 18. veebruari saadet: Vikerraadio 4. valimisdebatt
Vaata järele 17. veebruari saadet: Raadio4 5. valimisdebatt
Vaata järele 19. veebruari saadet: Raadio4 6. valimisdebatt
Vaata järele 25. veebruari saadet: Vikerraadio valimisduell: Sven Mikser ja Juhan Parts
Vaata järele 26. veebruari saadet: Vikerraadio valimisduell: Mart Helme ja Artur Talvik
Vaata järele 27. veebruari saadet: Vikerraadio valimisduell: väikeparteide esinumbrid
28. veebruar kell 14.05 - Vikerraadio valimisduell: Taavi Rõivas ja Edgar Savisaar