VIDEO: Vikerraadio debatil väitlesid noorpoliitikud demograafia ja väljarände üle (5)

Video
2.02.2015 13:02
Rubriik: Raadiodebatid

Portaalis valimised.err.ee kanti üle Vikerraadio teine valimisdebatt, kus osalesid erakondade kuni 26-aastased riigikokku kandideerijad. Vaidlusteemaks olid väljaränne ja demograafia.

Vikerraadio "Valimisstuudios" väitlesid Reili Rand Sotsiaaldemokraatlikust Erakonnast, Tõnis Mölder Keskerakonnast, Jaak Madison Konservatiivsest Rahvaerakonnast ja Argo Mõttus Iseseisvusparteist. Kõik erakonnad, peale Eesti Iseseisvuspartei, olid nõus, et töökohtade arvu kasvatamise abil tõuseb ka noorte turvatunne ning seeläbi ka üldine iive.

Kuidas kasvatada iivet?

Sotsiaaldemokraatide kandidaadi Reili Ranna sõnul on sotside eesmärk kasvatada lastetoetust 75 euroni esimese ja teise lapsekohta ning lisada 25 eurot huvihariduse eest maksmiseks. Ranna sõnul ei tohiks eristada perekondasid nende sissetuleku alusel ning nii vaese kui ka rikka leibkonna järeltulijad peaksid saama samaväärselt toetatud.

Reili Ranna sõnul on positiivne, et lapsevanemad soovivad saada üle kahe lapse kuid tegelikkuses kasvab Eesti peredes 1,5 last. Ranna väitel pole ühtset võluvitsa, kuidas iivet kasvatada. Pigem tuleb luua terviklik toetusmeetmete pakett, mis sisaldaks vähemalt 3000 uue lasteaiakoha loomist, paindlike töökohtade loomist, mille eesmärk on töö- ja pereelu ühildamine kui ka jätkuvat universaalsete toetuste jätkuvat tõstmist.

Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna esindaja Jaak Madissoni sõnul on tähtis luua traditsioonilisele Eesti perekonnale turvatunne. Madissoni sõnul tahab EKRE kustudada abielus olevate vanemate eluasemelaenu jääki 25%, iga perre sündiva lapse pealt. Madissoni väitel ei jäeta niimoodi kõrvale üksikvanemaid, sest EKRE soovib iga järeltulija pealt teha ka üksikvanemale 5% tulumaksu soodustust.

Jaak Madisson oli veendunud, et EKRE poolt pakutav tulumaksu soodustus kui ka kodulaenu kustutamise programm on teostatavad, sest praegusel hetkel on vahendid, selleks juba riigil olemas. Tema väitel läheb kodulaenu kustutamise programm riigile maksma 21.5 miljonit eurot, mida Madisson hindas riigile tühiseks summaks. Tema sõnul on peamine eesmärk, et igal perel oleks kindel kodu ning turvatunne.

Keskerakonna esindaja Tõnis Mölderi arvates, peaks riik võtma endale eeskujuks Tallinna linna, kus iive on positiivne ning linn on investeerinud nii töökohtade loomisse kui ka munitsipaalelamu programmi. Mölderi sõnul peaks riik rohkem toetama riiklike lasteaiakohtade loomist nii nagu praegu toetatakse riigigümnaasiumite loomist.

Tõnis Mölderi arvates oli sotsiaaldemokraatide programm "Igale lapsele oma lasteaiakoht" hea algatus, kuigi sotsid seda ei suuda programmi ellu viia. Seevastu tõi Mölder välja Tallinna saavtused, kus on loodud 4500 uut lasteaiakohta. Ta lisas, et mõne aasta pärast võiksid praegused järjekorrad lasteaiakohtadele Tallinnast kaduda, kui riik appi tuleks.

Eesti Iseseisvuspartei kandidaat Argo Mõttus jäi oma erakonna seisukohtade tutvustamises umbmääraseks ning ütles, et kõige pealt tuleks luua korralik vundament ehk stabiiline majandussüsteem. Mõttuse sõnul peaks lastetoetused üldse ära kaotama, sest sotsialistlik toetuste jagamine on inimloomuse vastane.

Samuti lisas Mõttus, et Eesti Iseseisvuspartei avaldab oma valimisteprogrammi järk-järgult ning lähitulevikus selgitatakse rohkem oma sotsiaaltoetuse kava. Mõttuse sõnul on järk-järgulise programmi avaldamise põhjus see, et Iseseisvuspartei kardab, et teised parteid võivad nende ideed lihtsalt ära varastada. Samas lisas Mõttus, et inimene peab olema iseseisev ning mitte lootma riigi poolsele toetusele. Näiteks orvuks jäänud laste puhul peaks, Mõttuse arvates, looma programmi, mis kasvataks lapses majanduslikku kui ka ühiskondlikku iseseisvust.

Käige ära aga tooge kogemused Eestisse tagasi

EKRE kandidaat Jaak Madissoni sõnul peaks saama "Talendid Koju!" programm uue hingamise. Madissoni sõnul pakub EKRE üheks võimaluseks tagasirändeagentuuri loomise, mis tegeleks aktiivselt eestlastest majanduspõgenike tagasi toomisega Eesti tööturule. Jaak Madissioni sõnul on hea, et eestlased käivad ära kogemusi omandamas, kuid Soomes ja Rootsis elavad majanduspõgenikud ehk inimesed, kes on läinud sinna parema palga lootuses, on väga halb nähe.

Paljud eestlased on loonud oma perekonna välismaal koos mitte-eestlasest partneriga. Jaak Madissoni arvates peaks takistama massimmigratsiooni Eestisse, kuid kui mitte-eestlastest inimesel on tõesti soov lõimuda Eesti ühiskonda, ära õppida keel ja võtta omaks kultuur, ei tohiks seda takistada.

Ka Keskerakonna kandidaadi Tõnis Möldri hinnangul, peaks riik rohkem vaeva nägema uute töökohtade loomisel. Samuti nentis Mölder, et paljud noored, kes lõpetavad välisriigis kõrgkooli ei leia Eestis endale omandatud hariduse väärilist töökohta. Möldri väitel soovib Keskerakond luua Eestisse 65 000 uut töökohta, mille eesmärk ei oleks mitte ainult leevendada tööpuudust vaid ka kutsuda tagasi eestlasi, kes täna elavad välismaal.

Keskerakonna lubadust tõsta miinimumpalk 1000 euroni, selgitas Mölder sooviga pakkuda samaväärset palka lähedal asuvate heaolu riikidega, kuhu eestlased siirduvad. Mölder tunnistas, et selline alampalga määra erakorraline kasvatamine oleks valus eelkõige väike-ettevõtetele. Samas tõi Mölder välja Keskerakonna kava kehtestada 12% ettevõtlustulumaks aga seda eelkõige suur ettevõtetele. Tõnis Mölderi väitel saaks väike-ettevõteted tulumaksu kohustusest vabastada, mis omakorda tooks rohkem ettevõtteid maakohtadesse.

Sotsiaaldemokraatide esindaja Reili Rand tõdes, et väljarände probleem on Eestis suur - eelmise aasta 12. märtsi seisuga elas näiteks Soomes 67 000 eestlast. Ranna sõnul peab rohkem panustama inimväärsesse ellu. Tema arvates on isegi see halb, kui inimene lahkub Hiiumaalt Tallinnasse, sest kodukohas puudub tal võimalus töötada.

Ranna sõnul soovivad sotsiaaldemokraadid luua piirkondlikult erinevad ettevõtete sotsiaalmaksud, et tuua ettevõtlust tagasi äärealadele. Samuti plaanivad sotsid luua maksuerisusi ka erinevatele ühiskonnagruppidele, näiteks vaesusriskis olevatele perekondadele.

Eesti Iseseisvuspartei esindaja Argo Mõttuse sõnul peaks ära lõhkuma praeguse liberaalse majandussüsteemi, mis toodab tulu ainult, siin juba 70 aastat elanud nö. "kolonistidele". Samuti peaks, Mõttuse arvamusel, Eesti astuma välja Euroopa Liidust, sest Eesti Iseseisvuspartei andmetel tuuakse järgmiste aastate jooksul Eestisse ligikaudu 5000 immigranti.

Ekspertkogu hindas noorkandidaate

Valimisportaalis tegutses ka ekspertkogu, kes hindas debatis osalejate esinemist ja pädevust. Seekordsesse ekspertkogusse kuuluvad poliituuringute keskuse Praxis haridusspetsialist Laura Kirss, väitlusseltsi liige Lauri Kriisa, rahvastikuteadlane Luule Sakkeus ja ERRi portaalide peatoimetaja Rain Kooli.

 

Live Blog Vikerraadio 2. valimisdebatt

 

 

Toimetas
Tiiu Laks

Nime väli peab olema täidetud
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 1024 tähemärki
{{error}}

Teade toimetusele edastatud

Sellelt Ip-aadressilt on ligipääs piiratud

Samal teemal

Kommentaare veel ei ole. Ole esimene!

Vasta kommentaarile

+{{childComment.ReplyToName}}:
Vasta kommentaarile
Vasta

Laadi juurde ({{take2}})
Nime väli peab olema täidetud
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 1024 tähemärki
{{error}}
Lisa uus kommentaar
{{pollData.Text.Header}}
foto
{{pollData.Created}}

{{pollData.Lead}}

{{pollData.PollBody}}
{{option.Text.Header}}
{{option.Percent}}
Hääl edukalt edastatud

Valimissaated ERR-i raadiokanalites

Vaata järele 26. jaanuari saadet: Vikerraadio 1. valimisdebatt
Vaata järele 2. veebruari saadet: Vikerraadio 2. valimisdebatt
Vaata järele 3. veebruari saadet: Raadio4 1. valimisdebatt
Vaata järele 5. veebruari saadet: Raadio4 2. valimisdebatt
Vaata järele 9. veebruari saadet: Vikerraadio 3. valimisdebatt
Vaata järele 10. veebruari saadet: Raadio4 3. valimisdebatt
Vaata järele 12. veebruari saadet: Raadio4 4. valimisdebatt
Vaata järele 18. veebruari saadet: Vikerraadio 4. valimisdebatt
Vaata järele 17. veebruari saadet: Raadio4 5. valimisdebatt
Vaata järele 19. veebruari saadet: Raadio4 6. valimisdebatt
Vaata järele 25. veebruari saadet: Vikerraadio valimisduell: Sven Mikser ja Juhan Parts
Vaata järele 26. veebruari saadet: Vikerraadio valimisduell: Mart Helme ja Artur Talvik
Vaata järele 27. veebruari saadet: Vikerraadio valimisduell: väikeparteide esinumbrid
28. veebruar kell 14.05 - Vikerraadio valimisduell: Taavi Rõivas ja Edgar Savisaar