Eksperdid: väikeparteide esinumbritest oli parim Aleksander Laane

Aleksander Laane Postimees/Scanpix
27.02.2015 18:24
Rubriik: Raadiodebatid

Vikerraadio "Valimisstuudio. Vastasseis" väitluse võitis nelja punktiga Eestimaa Roheliste peaministrikandidaat Aleksander Laane, kes edestas ühe punktiga Rahva Ühtsuse Erakonna esinumbrit Raimo Kägu ühe punktiga.

ERRi Tartu korrespondendi Taavi Eilati sõnul suudavad väikeparteid ära kaardistada probleemid, mis ühiskonnas vastu vaatavad, kuid peaaegu ükski erakond ei suuda pakkuda terviklikku lahendust, kuidas ühiskond peaks muutma. "Poliitika muutmine ei muuda inimeste elu just märkimisväärselt paremaks kui seal taga pole sisulist arusaama, milline peab Eesti olema," märkis Eilat.

Samuti tunnistas Mõttekoja Praxis ekspert Katrin Pihor, et tänane debatt oli eelnevate vastasseisudega oluliselt nõrgem. "Ei saanud küll ülevaatlikku pilti sellest, mille eest kandidaadid seisavad ja mida nad esmajoones riigikogus tegema hakkaksid," tõdes Pihor. Tema sõnul esitas oma maailmavaadet kõige selgemalt Aleksander Laane, kuid Pihori hinnangul ei vastanud ta saatejuhi küsimustele ja paljude väidete puhul jäi õhku rippuma küsimus „kuidas?“.

Tartu Ülikooli politoloogi Heiko Pääbo sõnul omas Laane selgeid näiteid. "Seisukohad moodustasid tervikliku pildi vähemalt üldplaanis, detailidesse ei olnud saate jooksul aega laskuda," arvas Pääbo. "Laane toetas oma väited sisuliste argumentidega ning suutis ennast kehtestada isegi siis, kui sattus oma arvamusega rünnaku alla,"

Teisele kohale tuli Raimo Kägu, kes kogus kokku kolm punkti. Heiko Pääbo ei osanud Kägust eriti palju oodata ja seetõttu Kägu ka suurim üllataja. "Suutis korralikult esineda, kuigi üldises plaanis jäi veidi loiuks," nentis Pääbo.

Taavi Eilati sõnul tundis Raimo Kägu ennast kõige vabamana. "Sellest tulenevalt suutis teiste seisukohtadele debati jooksul kiiresti reageerida, ei olnud krampis ja nautis teistele (k.a Jürgen Ligile) torgete tegemist debati jooksul," ütles Eilat.

Kahe punktiga kolmandale kohale tuli Eestimaa Ühendatud Vasakpartei esimees Valev Kald. Katrin Pihori arvates oli Kald kõige suurem üllataja. "Kald esitas teistest rohkem infot, mida vasakpoolsed teha kavatsevad. Mitmeid huvitavaid ideid nagu munitsipaaleluruumid noortele peredele, alkoholiseaduste karmistamine, aga ka ootuspäraselt tihendada majandussuhteid Venemaaga," hindas Pihor. "Oleks võinud talle oluliselt rohkem sõna anda,"

Viimasele kohale tuli Vello Leito, kes kogus ekspertidelt koondhindena 1,6 punkti. Taavi Eilat võrdles Kalda ja Leito sõnavõtte. "Kui Vello Leitol olid aktiivsed sõnavõtud ja originaalseid seisukohad, mis paraku küll mitmel korral läksid vastuollu enda varem öelduga ja veel enam ühiskonnas tavaliselt levinud arusaamadega (nt nafta olemasolu), siis Kald vastukaaluks ei suutnud sõnastada peaaegu ühtegi terviklikku seisukohta," võrdles Eilat. "Kumb on parem, kas vastuolulised seisukohad või seisukoha puudumine? - poliitikas öeldakse ilmselt, et see esimene,"

Ekspertkogus osales ERRi Tartu korrespondent Taavi Eilat, Mõttekoja Praxis ekspert Katrin Pihor ja Tartu Ülikooli politoloog Heiko Pääbo.

Toimetas
Allan Rajavee

Nime väli peab olema täidetud
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 1024 tähemärki
{{error}}

Teade toimetusele edastatud

Sellelt Ip-aadressilt on ligipääs piiratud

Samal teemal

Kommentaare veel ei ole. Ole esimene!

Vasta kommentaarile

+{{childComment.ReplyToName}}:
Vasta kommentaarile
Vasta

Laadi juurde ({{take2}})
Nime väli peab olema täidetud
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 1024 tähemärki
{{error}}
Lisa uus kommentaar
{{pollData.Text.Header}}
foto
{{pollData.Created}}

{{pollData.Lead}}

{{pollData.PollBody}}
{{option.Text.Header}}
{{option.Percent}}
Hääl edukalt edastatud

Valimissaated ERR-i raadiokanalites

Vaata järele 26. jaanuari saadet: Vikerraadio 1. valimisdebatt
Vaata järele 2. veebruari saadet: Vikerraadio 2. valimisdebatt
Vaata järele 3. veebruari saadet: Raadio4 1. valimisdebatt
Vaata järele 5. veebruari saadet: Raadio4 2. valimisdebatt
Vaata järele 9. veebruari saadet: Vikerraadio 3. valimisdebatt
Vaata järele 10. veebruari saadet: Raadio4 3. valimisdebatt
Vaata järele 12. veebruari saadet: Raadio4 4. valimisdebatt
Vaata järele 18. veebruari saadet: Vikerraadio 4. valimisdebatt
Vaata järele 17. veebruari saadet: Raadio4 5. valimisdebatt
Vaata järele 19. veebruari saadet: Raadio4 6. valimisdebatt
Vaata järele 25. veebruari saadet: Vikerraadio valimisduell: Sven Mikser ja Juhan Parts
Vaata järele 26. veebruari saadet: Vikerraadio valimisduell: Mart Helme ja Artur Talvik
Vaata järele 27. veebruari saadet: Vikerraadio valimisduell: väikeparteide esinumbrid
28. veebruar kell 14.05 - Vikerraadio valimisduell: Taavi Rõivas ja Edgar Savisaar