Video: IRL ja SDE lubasid Vikerraadio vastasseisus astmelist tulumaksu lähtuvalt oma poliitilisest maailmavaatest (7)

Video
25.02.2015 12:56
Rubriik: Raadiodebatid

Vikeraadio esimeses peaministrikandidaatide väitluses läksid vastamisi Isamaa- ja Res Publica liidu ning Sotsiaaldemokraatlik erakonna esinumbrid Juhan Parts ja Sven Mikser. Kandidaatide vaheline debatt põhines peamiselt maksualastel küsimustel.

Mõlemad peaministrikandidaadi nõustusid, et madalapalgaliste probleemiga tuleb tegeleda ning seda tuleb teha maksureformide abil. Samas lahknesid Juhan Partsi (IRL) ja Sven Mikseri (SDE) vaated probleemi lahendusele.

Inimväärikus vs. kõrge palgaliste panus

Juhan Partsi sõnul on tähtis, et iga kodanik tunneks ennast väärika ja iseseisva inimesena. Selleks peab, Partsi hinnagul, aga andma rohkem otsustusõigust ettevõtjate ja kodanikuühiskonna kätte. Partsi sõnul kannab seda eesmärki ka IRLi maksureform, mis jätab rohkem raha kätte just madalapalgalistele inimestele, kes praegu peavad sõltuma sotsiaaltoetustest.

Sven Mikser arvas, et IRLi maksureform on küll samm õiges suunas aga välja pakutud reform ei lahenda probleemi inimeste jaoks, kes saavad kuus palka 500 kuni 860 eurot. Mikseri väitel maksustatakse nende palk hoopis 40% kõrgema maksumääraga. Sotsiaaldemokraatliku erakonna esimehe sõnul peab suuremat maksukoormust rakendama alates kuupalgast 1600 eurot kuus ehk nõudma panust inimestelt, kellel jääb ka päriselt rohkem raha kätte.

Mikser lisas, et madalapalgaliste probleemi saab lahendada ainult kõrgemate palkadega. Mikseri väitel ei lahku inimesed Eestist mitte kõrgete maksude pärast vaid pigem madala palga pärast.

IRLi esinumber oli aga kindel, et pärast 1. märtsi kiidavad kõik oponeerivad erakonnad IRLi maksuplaani. Partsi sõnul seisab maksureform praegu puhtalt poliitilise tahte taga ning teised erakonnad ajavad lihtsalt poliitlist kiusu. "Rahalised ressursid maksureformi läbiviimiseks on juba praegu riigieelarves olemas," oli Juhan Parts kindel.

Alampalk ja tööjõumaksud

Sven Mikseri kinnitusel on alampalga tõstmine üleöö utoopia. Tema sõnul pakub SDE praegu välja võimalust, et tööandjate ja ametiühingute läbirääkimistesse sekkub ka riik, kes oleks kahe osapoole vahel vahemeheks. Mikseri sõnul on eemärk maha võtta hirmud ning küsida - mis jääb praegu puudu, et tõsta alampalka. Samuti tõi Sven Mikser välja regionaalsed maksusoodustused, mis aitaksid kaasa palkade kasvule maapiirkondades ja lisainvesteeringud kutse- ja ümberõppesse.

Juhan Parts ütles, et Keski ja SDE plaan tõsta hüppeliselt alampalka on ohtlik. Tema sõnul on paljud väike-ettevõtjad hirmul ning ei tea, mis tulevik neile toob. Partsi sõnul tuleb praegu fookusesse võtta tööjõumaksud. Tema hinnagul peaks sotsiaalmaksu vähendama vähemalt 3% kui mitte 5% kuni 7%. Samas ütles Parts, et kui langetada tööjõumakse ei tohi langeda üldine maksukoorumus. Partsi arvamusel peaks maksussüsteemi reformise raames sõlmida ka uus ühiskondlik kokkulepe nii tööandjate, ametiühingute kui ka riigi vahel, et reformid rakenduksid kiiremini.

Maksumuudatuste katete osas tõid küll mõlemad kandidaadid välja reaalseid kulunumbreid kuid vastused küsimusele, kust katte lubadustele ikkagi võtakse ,jäid mõlema osapoole vastused abstraktseks ning üldsõnaliseks.

Lõimumine

Kolmas teema, mis tõi endaga kaasa tulise väitluse kahe kandidaadi vahel, oli lõimumine. IRLi esinumber Juhan Parts väitis isegi, et SDE integratsiooni alased välja ütlemised keelepoliitika osas kattuvad Vene Välisministeeriumi Eesti suunaliste märkustega.

Partsi sõnul peab riik suunama rohkem vahendeid eesti keele õppesse. Tema arvates on tähtis, et Eestis rakendadatakse suhteliselt jäika kodakondsus- ja keelepoliitikat ning fookuses oleks eelkõige Eesti kui rahvusriigi arendamine. Parts ütles, et keele- ja kodakondsuspoliitikas peaks valitsema sama põhimõtteline suund nagu Eesti praeguses julgeoleku- ja kaitsepoliitikas, mis juba annab häid tulemusi.

Sven Mikser kinnitas, et SDE soovib samuti parandada muukeelse elanikkonna keeleoskust. Tema sõnul peab eesti keeles õpetamine koolides algama juba põhikooli tasemel, sest praegusel hetkel valitseb olukord, kus õpilased ei saavuta gümnaasiumi lõpuks nõutud B1 keeletaset. Samuti ei suuda, Mikseri arvates, venekeelsete koolide õpetajad piisavalt hästi eesti keeles tunde anda.

Väitluskohtunik: väitlejad suutsid maailmavaateliselt vastanduda

Pärast saadet, kell 15.15 kommenteeris väitluskohtunik otseülekandes debateerijate võimekust üksteisele argumenteeritult vastata ja vastanduda. Väitluskohtunikud loodavad, et vastasseisudes võidab tugevam argument, mitte tugevama argument ning eelkõige jäävad kõlama põhjendatud arutluskäigud, mitte suurejoonelised loosungid.

Toimetas
Allan Rajavee

Nime väli peab olema täidetud
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 1024 tähemärki
{{error}}

Teade toimetusele edastatud

Sellelt Ip-aadressilt on ligipääs piiratud

Samal teemal

Kommentaare veel ei ole. Ole esimene!

Vasta kommentaarile

+{{childComment.ReplyToName}}:
Vasta kommentaarile
Vasta

Laadi juurde ({{take2}})
Nime väli peab olema täidetud
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 1024 tähemärki
{{error}}
Lisa uus kommentaar
{{pollData.Text.Header}}
foto
{{pollData.Created}}

{{pollData.Lead}}

{{pollData.PollBody}}
{{option.Text.Header}}
{{option.Percent}}
Hääl edukalt edastatud

Valimissaated ERR-i raadiokanalites

Vaata järele 26. jaanuari saadet: Vikerraadio 1. valimisdebatt
Vaata järele 2. veebruari saadet: Vikerraadio 2. valimisdebatt
Vaata järele 3. veebruari saadet: Raadio4 1. valimisdebatt
Vaata järele 5. veebruari saadet: Raadio4 2. valimisdebatt
Vaata järele 9. veebruari saadet: Vikerraadio 3. valimisdebatt
Vaata järele 10. veebruari saadet: Raadio4 3. valimisdebatt
Vaata järele 12. veebruari saadet: Raadio4 4. valimisdebatt
Vaata järele 18. veebruari saadet: Vikerraadio 4. valimisdebatt
Vaata järele 17. veebruari saadet: Raadio4 5. valimisdebatt
Vaata järele 19. veebruari saadet: Raadio4 6. valimisdebatt
Vaata järele 25. veebruari saadet: Vikerraadio valimisduell: Sven Mikser ja Juhan Parts
Vaata järele 26. veebruari saadet: Vikerraadio valimisduell: Mart Helme ja Artur Talvik
Vaata järele 27. veebruari saadet: Vikerraadio valimisduell: väikeparteide esinumbrid
28. veebruar kell 14.05 - Vikerraadio valimisduell: Taavi Rõivas ja Edgar Savisaar