Kajar Kase: Savisaar vs Rõivas, väitluskohtuniku pilguga (2)

Kajar Kase
28.02.2015 19:46
Rubriik: Raadiodebatid

15 aastase kogemusega väitluskohtunik ja ajakirjanik Kajar Kase kuulas Vikerraadio väitlust Taavi Rõivase ja Edgar Savisaare vahel ning andis debatile pikema kommentaari väitluskohtuniku vaatenurgast. Kajar Kase rõhutab, et iga inimene mõistab ja hindab igat väitlust erinevalt ning nii nagu ei ole “objektiivset” võitjat ühelgi väitlusel, pole “õiget” vastust ka valimisotsustel.

Kõigepealt selgituseks, et väitluskohtunikuna jätsin enne väitlust kõrvale oma isiklikud eelarvamused mõlema osaleja ja väitlusteemade kohta ja arvestasin seda, mida väitluses osalejad selle tunni jooksul ütlesid.

Tasemelt oli väitlus pigem tugev, kuigi kohtunikuna annaksin mõlemale poolele esituse eest rohkem punkte, kui sisu eest. Pisut oli probleemiks ka see, et mõlemad pooled edastasid pigem oma sõnumit, mitte ei tegelenud teise poole argumentatsiooniga ehk - klassikalist väitlusterminoloogiat kasutades - möödusid teineteisest nagu laevad öös.

Olulisi väitlusküsimusi kujunes minu jaoks välja neli: usaldus, julgeolek, majandus ja integratsioon.

Usalduse küsimuses tõi saatejuht Arp Müller tugevalt esile mõlema erakonna rahastamisskandaalid, mille eest tahaks teda ka kiita - olen terve valimistsükli just nende adresseerimist oodanud.

Keskerakonna valimisskandaali küsimuses esitas Taavi Rõivas Edgar Savisaarele väga teravaid ja minu meelest põhjendatud küsimusi. Savisaar ütles ka korra, et tema “pole Kremlilt kunagi valimisteks raha küsinud”. Meenutaksin siiski, et linnapea on ka ise tunnistanud, et palus Vladimir Jakuninilt toetust Lasnamäe kiriku ehitamiseks, mida plaaniti avada enne vahetult enne eelmisi riigikogu valimisi. Seega mind linnapea selgitused ei veennud ja ka see, et ta rääkis miskipärast väga pikalt jopest, mille Jakunin talle samuti kinkis, ei olnud asjakohane.

Samas jättis Savisaar kasutamata võimaluse küsida Taavi Rõivaselt Reformierakonna rahastamisskandaali kohta ja kuigi ta seda hiljem paar korda mainis, jäi peaministril sellele küsimusele kahjuks sisuliselt vastamata. Ainus, mida Rõivas ütles, oli, et endise justiitsministri Kristen Michali vastu esitatud süüdistus “ei jäändu pidama,” mis vastab tõele. Samas jääb vähemalt minul Michali kriminaalasja lõpetamise määrust lugedes küll mulje, et Silver Meikar rääkis tõtt ning Reformierakonnas tegeleti varjatud rahastamisega. Mäletatavasti ütles eelmine peaminister korduvalt, et Meikar valetas ja peab ühel päeval oma ordeni Kadriorgu tagasi viima. Mis seisukohal uus peaminister selles küsimuses on (muide, väidetavatl kutsus Rõivase Reformierakonda just nimelt Silver Meikar), me teada ei saanud. Seega usalduse punkti ei toonud minu jaoks kumbki väitleja koju, kuigi väitlustehniliselt esines Taavi Rõivas siin tugevamalt.

Teiseks oluliseks punktiks väitluses oli julgeolekuküsimus. Nagu kogu varasema valimiskampaania käigus viitas Taavi Rõivas siin oma väitlusvastase ja tema erakonnakaaslaste väljaütlemistele, milles ei mõisteta hukka Venemaa agressiooni Ukrainas ega Krimmi annekteerimist. Rõivas pakkus Savisaarele võimalust seda väitluse jooksul teha, seda Savisaar aga vastu ei võtnud. Samuti ei põhjendanud ta, miks tema meelest selliste avalduste tegemine Eestile kasulik on. Ainus, mida ta ütles, oli, et me kõik peaksime Ukrainas tahtma rahu ja et Reformi- (ja ka kõigi teiste erakondade) süüdistused Keskerakonna aadressil on tragöödia ärakasutamine valimiskampaanias. Mõlema väite loogika jäi mulle ebaselgeks ja seega läheb julgeolekupunkt kindlalt Taavi Rõivase kontosse.

Majanduspunkt oli väitluses võrdlemisi laialivalguv, kuigi just siin toodi kõige rohkem faktilisi tõestusmaterjale. Erakondadel on selgelt erinev visioon, mis tugineb nende maailmavaatele - Keskerakond tahab tõsta toetusi, palku ja pensione ning lubab selleks kehtestada astmelise tulumaksu ja etevõtete tulumaksu. Kas nendest kõigi lubaduste täitmiseks piisab, ei selgunud, aga seda ei seatud ka eriti küsimärgi alla.

Reformierakond peab olulisemaks soodsat majanduskeskkonda, kus on maksud madalad. Minu jaoks oli jutt riigi rollist kui keskkonna loojast pigev veenvam Keskerakonna omast ning seda tundub toetavat ka Eesti senine majanduskogemus. Probleemid tekkisid minu jaoks aga seal, kus Rõivas pidi põhjendama, kust tuleb raha parema majanduskeskkonna loomiseks.

Kuigi peaminister rääkis kaks korda, kust raha tuleb, ei suutnud ta mind veenda. Põhjendus, et majandus hakkab Reformierakonna võimule tulles paremini kasvama on eriti probleemne, sama erakond on ju viimased neli parlamendikoosseisu võimul olnud.

Probleem on siin selles, et parempoolse erakonnana ei taha Reformierakond öelda, et plaanib mõnesid makse ka tõsta - nii eitas Rõivas näiteks maksusoodustuste kaotamise plaani, kuigi see neil programmis on ja ma olen veendunud, et Jürgen Ligil on ka juba nimistu kaotatavatest eranditest koostatud. Ravimite ja kodulaenu intressi maksusoodustused sinna alla järelikult siiski ei kuulu, need lubas Rõivas alles jätta.

Kokkuvõttes esitasid mõlemad väitlejad majandusküsimustes oma seisukohti siiski pigem hästi ning, usun, et endaga sarnase maailmavaatega inimesele veenvalt. Seega jätan selle punkti viiki.

Kuigi integratsioonipunkt pandi ka lauale eraldi vaidlusküsimusena, ei jõudnud kumbki pool sellega ammendavalt tegeleda, nii et see väitluse tulemuse otsustamisel oluliseks ei saanud.

Kokkuvõttes jääb minu seisukohalt väitluse võit 2:1 Reformierakonda esindavale Taavi Rõivasele. Aga meenutan siin ka, et iga inimene mõistab ja hindab igat väitlust erinevalt, nii et kui teile jäi kuuldust vastupidine mulje, siis on õigus meil mõlemil. Ja nii nagu ei ole “objektiivset” võitjat ühelgi väitlusel, pole “õiget” vastust ka valimisotsustel. Kodaniku kohus on jälgida kampaaniat tähelepanelikult ja anda hääl sellele, kes just teda veenab, et tema valitsuse all läheb Eestil kõige paremini. Seda soovitangi teil kõigil (kes veel hääletanud ei ole) homme teha.

Toimetas
Allan Rajavee

Nime väli peab olema täidetud
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 1024 tähemärki
{{error}}

Teade toimetusele edastatud

Sellelt Ip-aadressilt on ligipääs piiratud

Samal teemal

Kommentaare veel ei ole. Ole esimene!

Vasta kommentaarile

+{{childComment.ReplyToName}}:
Vasta kommentaarile
Vasta

Laadi juurde ({{take2}})
Nime väli peab olema täidetud
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 1024 tähemärki
{{error}}
Lisa uus kommentaar
{{pollData.Text.Header}}
foto
{{pollData.Created}}

{{pollData.Lead}}

{{pollData.PollBody}}
{{option.Text.Header}}
{{option.Percent}}
Hääl edukalt edastatud

Valimissaated ERR-i raadiokanalites

Vaata järele 26. jaanuari saadet: Vikerraadio 1. valimisdebatt
Vaata järele 2. veebruari saadet: Vikerraadio 2. valimisdebatt
Vaata järele 3. veebruari saadet: Raadio4 1. valimisdebatt
Vaata järele 5. veebruari saadet: Raadio4 2. valimisdebatt
Vaata järele 9. veebruari saadet: Vikerraadio 3. valimisdebatt
Vaata järele 10. veebruari saadet: Raadio4 3. valimisdebatt
Vaata järele 12. veebruari saadet: Raadio4 4. valimisdebatt
Vaata järele 18. veebruari saadet: Vikerraadio 4. valimisdebatt
Vaata järele 17. veebruari saadet: Raadio4 5. valimisdebatt
Vaata järele 19. veebruari saadet: Raadio4 6. valimisdebatt
Vaata järele 25. veebruari saadet: Vikerraadio valimisduell: Sven Mikser ja Juhan Parts
Vaata järele 26. veebruari saadet: Vikerraadio valimisduell: Mart Helme ja Artur Talvik
Vaata järele 27. veebruari saadet: Vikerraadio valimisduell: väikeparteide esinumbrid
28. veebruar kell 14.05 - Vikerraadio valimisduell: Taavi Rõivas ja Edgar Savisaar