Vikeraadio valimisdebatt: ettevõtete sotsiaalmaksu peab langetama (11)

Video
26.01.2015 11:14
Rubriik: Raadiodebatid

ERR-i valimisportaali otseülekannete seeria avas Vikerraadio. Täna kell kell 14.05-15.00 oli eetris debatt maksumuudatuste teemal, stuudios olid poliitikasse suundunud ajakirjanikud: Peeter Ernits (Keskerakond), Anvar Samost (IRL), Margus Maidla (Vabaerakond) ning Aleksander Laane (Rohelised). Saatejuhid olid Arp Müller ja Rain Kooli.

Vikerraadio maksupoliitika debatis jäi peamiselt kõlama vajadus langetada ettevõtete sotsiaalmaksu ja parandada madalapalgaliste inimeste toimetulekut. Ekspertide arvates esitles oma erakonna maksupoliitikat kõige paremini Anvar Samost, kes kandideerib Isamaa- ja Res Publica Liidu ridades. Teised kandidaadid jäid üldsõnaliseks ja ei suutnud nii selgelt oma maksupoliitikat põhjendada.

Üksikisiku toimetulek

Vabaerakonna esindaja Margus Maidla sõnul tuleb ära lõpetada maksupoliitika abil vaesuse ümber jagamine. Vabaerakond tahab tõsta järgmiste aastate jooksul miinimumpalga 700 euro peale. Miinimumpalga tõusuga kaasneva surve vähendamiseks ettevõtjatele soovitakse viia tulumaksuvaba miinimum 500 euro peale.

Eestimaa Roheliste esimehe Aleksander Laane sõnul soovivad rohelised seada sisse 500 eurose miinimumpalga ja tõsta tulumaksuvaba miinimumi samale tasemele.

Peeter Ernits Keskerakonnast ütles, et kõige tähtsam on vähendada esmatarbekaupade ja -teenuste maksustamist, sest see mõjub kõige valusamini madalapalgaliste inimeste sissetulekule. Ernitsa sõnul peavad rohkem maksma need, kellel on selleks võimalus olemas.

IRLi kandidaadi Anvar Samosti sõnul peab tõstma tulumaksuvaba miinimumi 500 euro peale ning seadma sisse süsteemi, kus inimesed, kes saavad palka all 846 euro, maksavad väiksemas määras tulumaksu. Samosti sõnul ei tohi kasvada üldine maksukoormus, kuid üle peaks vaatama just madalat palka saavate inimeste maksukoormuse.

Ettevõtetega seotud maksupoliitika

Kõik parteid peale Isamaa ja Res Publica Liidu soovivad taastada ettevõtte tulumaksu ning seada selle 12 protsendi peale. Keskerakonna esindaja Peeter Ernitsa sõnul on peab ära lõppema 15-aastane eksperiment, kus välisettevõtetel lubatakse tulumaksuvabalt Eestist raha välja viia.

Roheliste esindaja Aleksander Laane sõnul aga peab Eestis läbi viima ökoloogilise maksureformi, mille käigus tõstetakse ettevõtete saastetasusid, kuid selle katteks langetatakse sotsiaalmaksu. Laane keskendus roheliste maksupoliitikat tutvustades kõige enam just energeetikaettevõtetega seotud maksupoliitikale.

Vabaerakonna esindaja Margus Maidla arvates peaks vähendama sotsiaalmaksu tänaselt 33 protsendilt 30 protsendile. Sotsiaalmaksu langetamisest tuleva puudujäägi täidaks Vabaerakond kas 12-protsendise ettevõtte tulumaksu sisse seadmisega või ettevõtte oma kapitali maksustamisega.

Anvar Samosti sõnul on kõige tähtsam, et ettevõtetega seotud maksupoliitika toetaks viimaste rahvusvahelist konkurentsivõimet. Samosti arvates ei tohiks taastada ettevõtlustulumaksu. Samas peaks Samosti sõnul langetama ettevõtete sotsiaalmaksu vähemalt kolm protsenti. Samosti hinnagul peaks riik astuma dialoogi ettevõtjatega, et teha kindlaks, kui palju peaks sotsiaalmaks langema.

 

2. veebruaril on Vikerraadio stuudiosse oodatud erakondade noorimad kandidaadid, kes debateerivad demograafia ja väljarände teemal. 9. veebruariks on raadioeetrisse kutsutud erakondade nimekirjas kandideerivad maapiirkondade etetvõtjad, teemaks on elu edendamine väljaspool Tallinna ja Harjumaad. 16. veebruaril on raadiomaja 10. korruse stuudios vene keelt emakeelena kõnelevad kandidaadid ning teemaks on Eesti julgeoleku tagamine (debatt toimub eesti keeles).

Vikerraadio debatis osalevad korraga nelja erakonna esindajad, neist kaks praegu Riigikogus esindatud erakonda. Täisnimekirjaga valimistele registreerunud erakonnad saavad Vikerraadio debattsaadetes osaleda kaks korda, teised ühe korra. Debatte juhivad Arp Müller, Mirko Ojakivi, Lauri Varik ja Rain Kooli.

Valimiste nädalal on Vikerraadio eetris tööpäeviti algusega kell 14.05 saade "Valimisstuudio. Vastasseis", kus omavahel saavad debateerida erakondade peaministrikandidaadid - esmaspäeval Taav Rõivas ja Edgar Savisaar, kolmapäeval Sven Mikser ja Juhan Parts, neljapäeval Mart Helme ning Artur Talvik, reedel lühemate nimekirjade peaministrikandidaadid. Vastasseisu juhib kõigil päevadel Arp Müller.

Vikerraadio valimisstuudiod on võimalik jälgida ka veebiülekannete vahendusel ja hiljem videosalvestusena aadressil valimised.err.ee.


Nime väli peab olema täidetud
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 1024 tähemärki
{{error}}

Teade toimetusele edastatud

Sellelt Ip-aadressilt on ligipääs piiratud

Samal teemal

Kommentaare veel ei ole. Ole esimene!

Vasta kommentaarile

+{{childComment.ReplyToName}}:
Vasta kommentaarile
Vasta

Laadi juurde ({{take2}})
Nime väli peab olema täidetud
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 1024 tähemärki
{{error}}
Lisa uus kommentaar
{{pollData.Text.Header}}
foto
{{pollData.Created}}

{{pollData.Lead}}

{{pollData.PollBody}}
{{option.Text.Header}}
{{option.Percent}}
Hääl edukalt edastatud

Valimissaated ERR-i raadiokanalites

Vaata järele 26. jaanuari saadet: Vikerraadio 1. valimisdebatt
Vaata järele 2. veebruari saadet: Vikerraadio 2. valimisdebatt
Vaata järele 3. veebruari saadet: Raadio4 1. valimisdebatt
Vaata järele 5. veebruari saadet: Raadio4 2. valimisdebatt
Vaata järele 9. veebruari saadet: Vikerraadio 3. valimisdebatt
Vaata järele 10. veebruari saadet: Raadio4 3. valimisdebatt
Vaata järele 12. veebruari saadet: Raadio4 4. valimisdebatt
Vaata järele 18. veebruari saadet: Vikerraadio 4. valimisdebatt
Vaata järele 17. veebruari saadet: Raadio4 5. valimisdebatt
Vaata järele 19. veebruari saadet: Raadio4 6. valimisdebatt
Vaata järele 25. veebruari saadet: Vikerraadio valimisduell: Sven Mikser ja Juhan Parts
Vaata järele 26. veebruari saadet: Vikerraadio valimisduell: Mart Helme ja Artur Talvik
Vaata järele 27. veebruari saadet: Vikerraadio valimisduell: väikeparteide esinumbrid
28. veebruar kell 14.05 - Vikerraadio valimisduell: Taavi Rõivas ja Edgar Savisaar