Aleksander Laane: vaatama peaks pikemat perspektiivi

Aleksander Laane (Foto: EER)
16.02.2015 16:40
Rubriik: R2 intervjuud

Praeguse valitsuse põhiliseks probleemiks peab Eestimaa Roheliste peaministrikandidaat Aleksander Laane seda, et tulevikule ei mõelda piisavalt.

"Ei nähta oma tänaste tegevuste tagajärgi perspektiivis, ei mõelda sellele üldse," ütles ta Raadio 2 intervjuus. Seejuures ei tehta ka mingeid suuri otsuseid, mis pikemas perspektiivis kasu võiks tuua.

Tarbija ei saa elektri tootmise otsuseid kuidagi teha, seepärast pole Laane sõnul mõtet viia taastuvenergia kasutamise koormust tarbijale. Mõttekas oleks taastuvenergia tasu võtta tarbijate kohustuse hulgast ära ning maksta seda riigieelarvest.

Inimesed, kes praegu tegelevad põlevkivi kaevandamise ning sellest energia tootmisega, tuleks Laane arvates ümber orienteerida uute energiaallikatega töötamisele. "Need uued töökohad on tegelikult olemas, aga keegi ei tegele selle vahepealse ümberõppega ja planeerimisega," ütles ta.

Praegustel põlevkivitööstuse töötajatel oma töökoha pärast muretseda ei tule - oma tööpõlve lõpuni nad nii drastilisi muutusi ei näe. "Nii järsku mingeid muudatusi ei tule," oli Laane kindel. Kaevandamise mahtu tuleks ajapikku vähendada.

Tallinna-Helsingi tunnelit pooldab peaministrikandidaat täielikult ning Eestimaa Rohelised on ideest rääkinud juba aastaid. "Ei tasu alahinnata soomlaste huvi saada kiirem maismaaühendus Euroopaga," ütles Laane. "Tekib hoopis teine majanduskeskkond, tekib palju lihtsam suhtlus," kirjeldas ta tunneli kasusid. Lisaks ühtlustuksid sellisel juhul Eesti ja Soome palgatasemed ning see tooks kasu eelkõige Eestile.

Vaesuse vähendamine

Üheks kindlaks suunaks oma valimisprogrammis on rohelised võtnud ka vaesuse vähendamise Eestis. Poole erakonnale riigi poolt antud toetusest kavatsevad rohelised annetada heategevuseks, sest erakondade rahastamine on nende arvates proportsioonist väljas. "Meie arvates võiks sellest summast pool ära võtta, mitte midagi ei juhtuks. Jagada see allesjäänud summa omakorda pooleks, esimesest poolest jagaks kõigile erakondadele, kes valimistel osalevad, mingi summa, mis tagaks büroo ülalpidamise ja paari töötaja ülalpidamise. Ja teine pool läheks jagamisele sõltuvalt sellest, kui palju hääli valimistel saadi ja kui palju liikmemaksu koguti," selgitas ta.

Miinimumpalgaks ja ka maksuvabaks miinimumiks pakuvad Eestimaa Rohelised 500 eurot. "Sellest vähesest võtta veel maksu - see on äärmiselt problemaatiline, äärmiselt ebaõiglane lihtsalt," tõdes Laane. Samas on 500 eurot mõistlik lähiperspektiiv, milleni järgmise riigikogu koosseisu jooksul oleks võimalik jõuda.

2% kogutud tulumaksust tuleks roheliste arvates anda rahvale jagamiseks, et igaüks saaks ise otsustada, keda ta oma makstud tulumaksust toetab. "Ta valib välja mingisuguse mittetulundusühingu ja ütleb, et see raha läheb neile," kirjeldas Laane süsteemi.

Eestimaa Rohelised pooldavad ka ühistupankade ideed. "Meie arvates see on suurepärane, et üks seltskond on jõudnud selleni, et see ühistupank on peaaegu valmis," avaldas Laane poolehoidu Keskerakonna plaanidele. "Riigi asi on siin seda initsiatiivi toetada ja muuta seadusandlust nii, et ühistupangad saaksid jalad alla," ütles ta. Heade näidetena tõi ta Soome, Saksamaa, Prantsusmaa ja Šveitsi, kus pea pooled pankadest on ühistupangad.

Integratsiooni asemel võiks Laane arvates kasutada pigem sõna "koostöö". "Meil ei ole plaani teha venelastest eestlased," ütles ta. Keelekümblust võiks aga Laane arvates arendada juba lasteaias. "Nii võib õpetada Eesti lastele vene keelt, Vene lastele eesti keelt, nad haarava selle lennult. Aasta pärast nad räägivad täiesti vabalt," ütles ta. See aitaks Laane arvates väga paljusid probleeme, et need võiksid rahulikult lahenema hakata.

Toimetas
Kertu Loide

Nime väli peab olema täidetud
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 1024 tähemärki
{{error}}

Teade toimetusele edastatud

Sellelt Ip-aadressilt on ligipääs piiratud

Samal teemal

Kommentaare veel ei ole. Ole esimene!

Vasta kommentaarile

+{{childComment.ReplyToName}}:
Vasta kommentaarile
Vasta

Laadi juurde ({{take2}})
Nime väli peab olema täidetud
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 1024 tähemärki
{{error}}
Lisa uus kommentaar

Viimased valimisuudised

Viimase 24h uudised