Mart Helme: EKRE valimislubaduste hind on miljard eurot (1)

Mart Helme peaministri kabinetis valmiskampaania tarbeks fotot ja videot tegemas. (Foto: Postimees/Scanpix)
10.02.2015 17:23
Rubriik: R2 intervjuud

Raadio 2 peaministrikandidaatide intervjuude sarjas usutles Eeva Esse EKRE esinumbrit Mart Helmet. Helme sõnul on vaja sisse viia radikaalsed muudatused maksusüsteemis, et kasvatada just noorte perede turvatunnet.

Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna peaministrikandidaadi Mart Helme sõnul ei ole tema partei ideoloogiliselt seotud Euroopas populaarsust koguvate äärmuslike erakondadega nagu näiteks Kreeka Syriza. Tema kinnitusel ei ole EKRE Euroopa Liidust välja astumise poolt. Helme sõnul on EKRE mitte euro-skeptiline vaid euro-realistlik erakond. "Me ei ole pimedad doktrinäärid, kes kiidavad igat Euroopa liidu otsust," sõnas Helme.

Euro võeti liiga kiiresti vastu

Mart Helme arvates astus Eesti liiga kiiresti euroala liikmeks. "Me nägime ette, et eurole üle minek ei too õnne meie õuele," ütles Helme. Tema hinnangul võivad eurot endale lubada ainult tugeva ekspordi baasiga riigid nagu näiteks Saksamaa.

"Lubatud investeeringuid euro endaga kaasa ei toonud ning juba euro alaga liitudes oli näha, et Lõuna-Euroopa riigid olid kehvas seisus," tõdes Helme. Tema hinnangul ei ole praegune kriis põhjustatud, mitte USA pankade kokku kukkumisest vaid kriisi tulek oli juba nö. "sissekirjutatud" eurosse, kui me selle vastu võtsime.

Demograafilise olukorra parandamine

EKRE üks enim kõneainet pakkunud lubadus on iga lapse pealt kustutada 25% pere kodulaenust. Eeva Essele antud intervjuu käigus ütles Mart Helme, et selleks lubaduseks kulub 200 miljonit eurot ning peamiseks katteallikaks saab olema tulumaksumäära tõstmine 25% peale.

Ühe Eesti demograafilist olukorda parandava meetmena näeb Helme 5% tulumaksu sooduste kehtestamist iga saadud lapse pealt. Teisisõnu - pere, kuhu sünnib viis last vabastataks tulumaksust täielikult.

Helme arvates ei ole tegemist peidetud kujul astmelise tulumaksusüsteemi sisse seadmisega vaid lastetusmaksu sisse seadmisega ehk need inimesed, kes on otsustanud, et nad ei soovi lapsi saada maksvad seetõttu suuremat tulumaksu.

Kui saatejuht Eeva Esse viitas inimestele, kellel tervisest tulenevatel põhjustel lapsi pole võimalik saada, kinnitas Helme, et juristide abil on võimalik luua seadusesse erandeid.

Samuti ütles Helme, et piltlikult öeldes on praegu taksomeeter nullis ehk kodulaenude kustutamise lubadus ei kehti mitte praegustele peredele, kes on lapsed juba saanud, vaid nendele noortele peredele, kes endale järeltulevat põlve alles plaanivad. Samas lisas ta, et võimalik on ka seda laiendada praegustele lastele, kuid siiski praegustesse arvutustesse seda lisatud ei ole.

Maksupoliitika ja oma kommertspank

"Üsna radikaalsete ja innovatiivsete lubaduste täide viimiseks on vaja luua riiklik kommertspank," tõdes Helme. Helme sõnul võiks viia kõik riigi- ning kohaliku omavalitsuse eelarve rahad riiklikusse kommertspanka, kus nende finantsressurisside kontrollimine ning välja jagamine laenude ja toetuste näol oleks lihtsam.

Kommertspanga loomiseks vajaliku algkapitali suuruse osas jäi Helme napisõnaliseks, kuid kinnitas, et märgatav osa praegusest riigieelarvest viidaks riikliku kommertspanga käsitlusse.

Helme väitel tõstaks EKRE tulumaksu 25% peale, maksustaks riigist välja viidava kapitali ning tõstaks hüppeliselt alkoholi- ja tubakaaktsiisi. Helme sõnul toodaks riigieelarvesse nii ligi pool miljardit eurot juurde.

See aitaks Helme kinnitusel leevendada eelarve auku, mille tekitaks käibemaksumäära langetamine 10% peale. Samuti aitab käibmaksu langetamine elavdada tarbimist, sest igale inimesele jääks siis aastas 1200 eurot rohkem kätte. See tõstaks Helme arvates inimeste ostujõudu ning tarbimist.

Väliskapitalimaksu kehtestamise puhul tõi Helme aga välja aspekti, et kui ettevõtte reinvesteeriks kapitali pealt teenitud tulu tagasi Eestisse, siis võiks rääkida ka maksuvabastustest.

Ukraina, välispoliitika ja julgeolek

Ukraina konflikti iseloomusta EKRE esinumber Mart Helme kui geopoliitilist konflikti. "Venemaa proovib luua enda huvide kaitseks puhvertsooni lääne ja venemaa vahele," ütles Helme. Tema sõnul on tänu Krimmi okupeerimisele Venemaa saavutanud hegemoonia Mustal merel ja loonud nii nimetatud "uppumatu emalaeva", millega ta kontrollib kogu regiooni.

Mart Helme tõdes, et puhvri loomine jõuab kunagi ka meieni. Seetõttu on USA ja NATO varustuse eelpaigutamine Eestisse ja Ida-Euroopasse laiemalt samm õiges suunas. Samas tõdes Helme, et meil on veel tohtu tee veel minna. "Peaministrina annaks ma käsu kiiremas korras alustada läbirääkimisi liitlastega, et nad annaksid meile tasuta või sõbrahinnaga jalaväevarustust," ütles Helme.

Helme hinnagul on Eesti Kaitsevägi praegu heas seisus - maapiirkondades elavad meesterahvad tahavad kaitseväkke minna ning pigem on probleem, et kõiki ei suudeta vastu võtta. Helme arvates peaksime hoopis suurendama ajateenistusse vastuvõtmise võimekust ning alandama ajateenistusse vastuvõtmise tingimusi.

Venemaa sanktsioonide karmistamise kohta ütles Helme, et tegemist on raske küsimusega. Tema sõnul loomulikult toetab EKRE sanktsioonide kehtestamist aga möönis, et riik peaks sel juhul paremini toetama ettevõtjaid. Näiteks tõi ta piima- ja lihatööstuse. Helme arvates oleks ja peaks riik tegema toetusoste põllumajandusettevõtetest ning kehtestama siseriiklikud top-up süsteemi.

Eeva Esse palus Mart Helmel panna hinnasilt EKRE valimislubadustele. Helme sõnul on see ligikaudu miljard eurot.

 

Toimetas
Allan Rajavee

Nime väli peab olema täidetud
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 1024 tähemärki
{{error}}

Teade toimetusele edastatud

Sellelt Ip-aadressilt on ligipääs piiratud

Samal teemal

Kommentaare veel ei ole. Ole esimene!

Vasta kommentaarile

+{{childComment.ReplyToName}}:
Vasta kommentaarile
Vasta

Laadi juurde ({{take2}})
Nime väli peab olema täidetud
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 1024 tähemärki
{{error}}
Lisa uus kommentaar

Viimased valimisuudised

Viimase 24h uudised