Mikser: kõik reformid peaksid suurendama tulusid ja vähendama kulusid (5)

Sven Mikser
23.02.2015 17:34
Rubriik: R2 intervjuud

Sotsiaaldemokraatliku erakonna peaministrikandidaat Sven Mikser kommenteeris intervjuus erakonna valimisprogrammi erinevaid tahkusid.

"Oleme näidanud, et oleme valitsemisvõimelised. Valija käes on nüüd otsus," tõdes Mikser intervjuus Eeva Essele. Koalitsiooni loomisel on sotsiaaldemokraadid tema sõnul valmis jõudma kompromissidele ja otsima ühisosa nendega, kellega see on võimalik.

Mikser on näinud Edgar Savisaare tegutsemist lähedalt ning ei pea seetõttu tema juhitud Keskerakonnaga koalitsiooni moodustamist reaalseks. "Ütleme nii, et see valitsemise stiil ega viis ei kuulu kindlasti 21. sajandi Eestisse," märkis peaministrikandidaat. Siim Kallase valitsuses kaitseministrina tegutsedes nägi ta selgelt, kuidas Savisaar proovis Keskerakonna ministrite tööd mõjutada, pärast mida toonased ministrid erakonnast ka hiljem lahkusid.

Teine erakond, kellega kindlasti koalitsiooni tegemiseks on maailmavaated liiga erinevad, on Mikseri sõnul EKRE.

"Me üldse ei tegele valijate püüdmisega," kinnitas Mikser. Proovitakse selgitada, milline võiks valijate arvates olla Eesti tulevik ning milliste lahenduste kaudu sinna jõutakse. Enamik probleeme on seejuures Mikseri hinnangul keeleülesed, ehk mõjutavad samamoodi nii eesti- kui venekeelseid kodanikke ja vajaks ühtset lahendust kõigile.

Miinimumpalk

Miinimumpalga tõstmiseks tahaks sotsiaaldemokraadid tööandjate ja töövõtjate kokkuleppe saavutamise ringi mahutada ka valitsuse esindajad. Riigipoolne panus saab olla seejuures koolituste pakkumine ja hariduse vastavusse viimine tööturu vajadustega. "Kui valitsus tuleb läbirääkimiste laua taha ja ütleb, et me tahaks tõsta järgmisel aastal miinimumpalka mitte 10-11%, vaid 20%, et mida teie, tööandjad tegelikult soovite riigilt selleks, et te oleks suutelised sellise miinimumpalga tõusuga kaasa tulema," pakkus Mikser. Tööandjad võiksid olla huvitatud sellest, et müüa tooteid ja teenuseid ka välisriikidesse ja kõrgema hinnaga.

Palga tõstmiseks tahab SDE panustada eelkõige inimressurssi - 50 miljonit eurot plaanitakse investeerida ümber- ja täiendõppe arendamiseks. Samuti tahetakse rohkem soodustada osalise tööajaga tööd neile, kes täiskohaga tööl käia ei saa. Selleks oleks vaja sotsiaalmaksu süsteemi soodsamaks muuta.

"Me ei tegele ainult maksukärbete ja suurte kululubadustega, vaid tegeleme ka eelarve tulupoolega," ütles Mikser. Kõik reformid, mida tulevikus teha tahetakse, peaksid olema suunatud sellele, et vähendada tulevasi kulusid ja suurendada tulevasi tulusid.

Maksupoliitika

Regionaalne maksuerisus oleks Mikseri põhjendatud, kui vaadata, milline on olnud Eesti siseränne. See peaks kaasa aitama, et Eesti liigselt ei ääremaastuks ning töökohti oleks ka väiksemates asulates. Katteallikana nähakse ette näiteks kehtestada progressiivne üksikisiku- ja avansiline ettevõttetulumaks ja aktsiis energiajookidele ning luksusautomaks neile autodele, mis maksavad üle 35 000 euro.

Astmelise tulumaksu kehtestamist ei tasuks Mikseri arvates karta. "Mõni valija kardab, aga ma usun, et valdav osa Eesti inimestest tegelikult nõus selle põhimõttega, et maksukoormus peab jagunema sotsiaalselt õiglaselt ja inimesed, kelle laiad õlad võimaldavad natuke rohkem kanda seda ühist koormat, peavad olema valmis seda ka tegema," tõdes Mikser. Nii saavad need, kes ei suuda täna maksukoormust kanda, maksukergenduste ja toetuste abil oma probleemile kergendust.

Väljaränne

Kõrge väljarände küsimuste lahendamiseks tahaks SDE soodustada noorte inimeste Eestisse jäämist, mitte nende välisriikidest tagasi meelitamist, sest seda on oluliselt lihtsam mõjutada. "Päris paljud lapsed sünnivad väljaspool Eestit ja tõenäosus, et nad tagasi tulevad, ei ole iseäranis kõrge," tõdes Mikser.

Noortel soovitaks Mikser kindlasti käia maailma avastamas, kuid tulla tagasi. Selleks, et inimesed tahaksid Eestis elada, peaksid olema siin õnnelikumad ja tundma väiksemat stressi, tõdes Mikser.

Noorte inimeste Eestisse jäämise motiveerimiseks võiks peaministrikandidaadi arvates eelkõige vähendada palgaerinevusi ja liikuda selles suunas, et praegu väiksemad palgad tõuseksid kiiremini kui suured. Et saada siin paremat palka, tuleb Mikseri hinnangul hakata tegema targemat tööd. "Tuleb leida need nišid, kus Eestis tehtava töö eest on võimalik ka välisturgudel saada kõrgemat tasu," selgitas ta. Targema töö tegemise soodustamiseks peaks üle vaatama ka haridussüsteemis pakutavad võimalused.

Palju vastukaja on saanud plaan ehitada üürikortereid. "Ka need inimesed, kes võiksid minna ja elada väljaspool suuri keskusi ja olla selleks isegi valmis ja samamoodi need ettevõtjad, kes oleks valmis looma seal töökohti, takerduvad sellesse probleemi," ütles Mikser. Plaan ei tähenda, et riik ehitaks üürimajad ja hakkaks neid välja üürima, pigem plaanitaks riiklikult majade ehitamise toetamist, mis valmiksid ja oleksid hallatud erafirmade poolt.

Sotsiaaldemokraatliku Erakonna valimislubaduste summat Mikser avaldada ei tahtnud, sest see koosneb paljudest faktoritest. Programm on tema sõnul suunatud sellele, et panna Eesti elu edenema ja Eesti majandus kasvama ning luua Eesti inimestele võimalus iseenda, oma pere ja riigi hüvanguks panustada majanduse kasvu. "See on programm, mis peab tagama eelarve püsimise tasakaalus ja samal ajal Eesti majanduse kasvama panema," ütles peaministrikandidaat.

 

Toimetas
Kertu Loide

Nime väli peab olema täidetud
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 1024 tähemärki
{{error}}

Teade toimetusele edastatud

Sellelt Ip-aadressilt on ligipääs piiratud

Samal teemal

Kommentaare veel ei ole. Ole esimene!

Vasta kommentaarile

+{{childComment.ReplyToName}}:
Vasta kommentaarile
Vasta

Laadi juurde ({{take2}})
Nime väli peab olema täidetud
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 1024 tähemärki
{{error}}
Lisa uus kommentaar

Viimased valimisuudised

Viimase 24h uudised