Taavi Rõivas: kõige tähtsam küsimus on, kas valimised võidab Kesk- või Reformierakond (7)

Peaminister Taavi Rõivas (Foto: Martin Dremljuga/ERR)
11.02.2015 20:38
Rubriik: R2 intervjuud

Raadio 2 peaministrikandidaatide sarjas intervjueeris Eeva Esse täna Reformierakonna esinumbrit Taavi Rõivast. Rõivase sõnul on eelseisvate valimiste peamine maksupoliitiline küsimus, kas langetada või tõsta tööjõumakse.

Peaminister Taavi Rõivase (RE) arvates on viimane aasta olnud praegusele koalitsioonile edukas. "Need eesmärgid, mis endale seadsime sai täidetud," ütles Taavi Rõivas. Ta tõi välja töövõimereformi, tööjõumaksude langetamise ning lastetoetuste tõstmise. "Kõik neid muudatusi peeti ilmvõimatuks, kuid täna võime öelda, et asjad said tehtud ja lubadused täidetud," sõnas Rõivas.

Taavi Rõivas küll möönis, et mõningaid maailmavaatelisi naginaid on koalitsioonipartnerite vahel olnud. Samas kiitis ta Sotsiaaldemokraatlikku Erakonda, et viimane on suutnud hoida tööõhkonna konstruktiivsena.

Palju kõneainet pakkunud ning kriitikat pälvinud töövõimereformi kommenteerides, ütles Rõivas, et iga suure reformi läbiviimisel kostub palju kriitkat ja seetõttu peab inimeste hirme hajutama selgitustöö ning aruteludega, et kõik detailid oleksid kõigile selged.

Ettevõtjate seas on palju meelehärmi tekitanud ka 1000 euroste arvete deklareerimise nõue. Rõivase sõnul on see endaga kaasa toonud õiglasema maksukeskkonna, kus kõik ettevõtjad saavad kindlad olla, et nende konkurendid ei saa ebaõiglast maksueelist. Rõivase sõnul laekus tänu sellele reformile 18,4 protsenti rohkem käibemaksu riigieelarvesse. Rõivase sõnul saab parema maksulaekumise tõttu ka kiiremini makste langetada.

Maksukoormus peab langema

Samas juhtis Rõivas tähelepanu, et arvete deklareerimise kõrval on viimase kümne aasta kõige tähtsam muutus tulumaksumäär langetamine 26 protsendi pealt 20 protsendi peale. Peaministri sõnul peab ettevõtlust mõjutavate maksude langetamisega edasi minema. Tema hinnangul on tegemist maailmavaatelise küsimusega. "Sotsiaal- ja tulumaks peab langema ning tulumaksu miinimum peab tõusma," tõdes Rõivas lisades, et alternatiiv sellele tegevuskavale on SDE ja Keskerakonna poolt pakutav tulumaksumäära tõstmise plaan.

Taavi Rõivase hinnangul ongi peamine küsimus käimasolevas valimiste eelses debatis see, kas tõsta või langetada tööjõumakse. Rõivas on veendunud, et SDE ja Keskerakonna poolt pakutav, tema arvates jõhker maksukoorumuse kasv, vähendab näiteks arstide sissetulekut ja rahvusvahelises konkurentsis olevad ettevõtted viivad oma töökohad Eestist ära.

Reformierakonna esinumber kinnitas, et kõrgema palga saamine on ühiskonnas positiivne nähe ning me ei peaks seetõttu kõrgemat palka saavatel kodanikel makse tõstma.

IRL-i poolt pakutavat maksuplaani kommenteerides ütles Rõivas, et tema erakonna poolne maksuplaan on parempoolne, sest see aitab kaasa kõikide inimeste sissetulekute kasvule ning maksukoormuse langusele.

Rõivase arvates on IRL-i plaan väga keeruline, sest see loob 346 erinevat maksuastet. Peaministri arvamusel ei peaks loobuma eemärgist langetada maksukoormust ka 900 eurost õpetaja miinimumpalka teenival haridustöötajal. Taavi Rõivase sõnul peab kõigil maksukoormus langema.

Talentide väljaränne

Noorte talentide väljarännet kommenteerides ütles Rõivas, et kõigi noorte tagasitoomine Eestisse ei olegi võimalik ega otstarbekas. Tema sõnul on ta nende noortega suhelnud ning noorte kinnitusel soovivad ka mõned aastad töötada välismaal, siis tulevad nad tagasi Eestisse ning siis taas lahkuvad tööle välisriiki, kus nad näevad endale väljakutset. Rõivase sõnul on välismaal töötamine ja õppimine positiivne ning edukad noored, kes on oma karjääri teinud välismaal, ei ole vähem eestlased kui need, kes Eestis elavad.

Eestist pärit start-up'ide osas tõdes Rõivas, et põhiturul kohalolek on väga tähtis. Samuti tõdes peaminister, et start-up ettevõtted, kelle kontor on Bostonis, Londonis või San Fransiscos, jätavad suure osa oma ettevõtte osakondadest Eestisse. Rõivase sõnul annavad taolised firmad Eestis tööd kokku tuhandele inimesele ning see on meie riigi mastaabis suur näitaja. Tema väitel pakuvad Eestist pärit start-up'id kohalikele töötajatele enam kui kahekordset keskmist palka ning see omakorda aitab kaasa riikliku eelarve kasvule.

Lõimumispoliitika ja sisejulgeolek

Peaminister Rõivase sõnul on lõimumispoliitika tõhusamaks läbiviimiseks vaja luua sõltumatu venekeelne telekanal. Rõivas tõdes, et Ukraina konflikti kontekstis on kahjuks nii, et vene emakeelega inimestele jäävad paljud probleemid mõistetamatuks. Peaministri hinnagul on Keskerakond seda olukorda ära kasutanud ning oma sõnumeid esitanud, et need vastaksid Vene meediaruumis elavate inimeste arusaamadele.

Rõivase sõnul pole Ukraina konflikt mingi mäng ning praegu käivad Ida-Ukrainas lahingud, mida Euroopa pole näinud Teise maailmasõja perioodist alates. Venekeelse kogukonna informeerimisel on hea töö ära teinud rahvusringhäälingu raadiokanal Raadio 4 kui ka venekeelne uudisteportaal, kuid Rõivase väitel annab valitsus endale aru, et televisioon on kõige mõjusam infokanal.

Keskerakonna toetajad tulevad valimiskastide juurde

Viimased erakondade populaarsusreitingud näitavad, et Keskerakond on kõige populaarsem partei Eestis. Rõivas sõnul on selge, et valimised võidab, kas Kesk- või Reformierakond. Ta tõdes, et Keskerakonna valijad on stabiilsemad valimistel osalejad kui Reformierakonna toetajad. Seetõttu rõhutas peaminister, et praegustel valimistel otsustatakse tõsiseid küsimusi ning valima peab tulema.

Keskerakonna ja Reformierakonna koalitsioon, Rõivase kinnitusel, võimalik ei ole. Tema sõnul on ainus võimalus selliseks koalitsiooniks, kui Keskerakonna poliitilised vaated teevad läbi diametraalse suunamuutuse ning Edagar Savisaar lahkub parteist. Peaminister sellisesse muutusesse ei usu.

Väikeparteide, Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna ja Vabaerakonna, populaarsuse kasvu kommenteeris peaminister kui piiripealset seisu. Rõivase sõnul näitavad küsitlused pigem toetust partei nimele kui erakondade nimekirjades kandideerivatele poliitikutele. Taavi Rõivase hinnangul on väikeparteide populaaruse kasv aga mõjunud SDE ja IRL-i toetusele.

Peaminister kinnitas, et eelkõige on ikkagi põhiküsimus see, kas eelseisvad valimised võidab Kesk- või Reformierakond.

 

Toimetas
Allan Rajavee

Nime väli peab olema täidetud
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 1024 tähemärki
{{error}}

Teade toimetusele edastatud

Sellelt Ip-aadressilt on ligipääs piiratud

Samal teemal

Kommentaare veel ei ole. Ole esimene!

Vasta kommentaarile

+{{childComment.ReplyToName}}:
Vasta kommentaarile
Vasta

Laadi juurde ({{take2}})
Nime väli peab olema täidetud
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 1024 tähemärki
{{error}}
Lisa uus kommentaar

Viimased valimisuudised

Viimase 24h uudised