Kaju: Vabaerakonna ja SDE-ga valitsuse moodustamisel oleks Reformierakonna positsioon varasemast tugevam (8)

Video
3.03.2015 8:35
Rubriik: Valimisuudised

Praegu peetakse kõige tõenäolisemaks uueks valitsuse variandiks koalitsiooni Reformierakonna, Sotsiaaldemokraatliku Erakonna (SDE) ja Vabaerakonna vahel. Suhtekorraldaja Andreas Kaju hinnangul annaks selline variant Reformierakonnale valitsuses varasematest koalitsioonidest tugevama positsiooni.

Kaju ütles ETV saates "Terevisioon", et Reformierakonna, SDE ja Vabaerakonna koalitsioon oleks loogiline variant mitmel põhjusel.

"Esiteks pidas eelmisel kevadel moodustatud Reformierakonna ja SDE koalitsioon päris kenasti vastu ja need vähesed eesmärgid, mille nad seadsid, nad ka täitsid. /.../ Koalitsiooni distsipliin pidas ja kuigi oli palju konfliktseid teemasid, kus huvigrupid püüdsid ühes või teises suunas tulemust kallutada, siis koalitsioon võttis need vastu ja see on reeglina märk, et on olemas ka plaan pärast valimisi koos edasi minna, et ei hakata tülitsema väheste asjade üle," rääkis Kaju.

"Kahe peale neil aga kohtadest ei piisa. Vabaerakond on saanud selge mandaadi, see on uus poliitiline jõud ja igat pidi on loogiline neid kaasata, sest see näitab, et rahva tahtega on arvestatud," lisas suhtekorraldaja.

Kaju hinnangul meeldib Vabaerakonna tulek riigikokku mitmele vanale parteile. "Kindlasti meeldib see kahele suurele: Keskerakonnale ja Reformierakonnale, sest Vabaerakonna tulek nõrgestab Isamaa ja Res Publica Liitu (IRL) ja SDE-d, olles võtnud neilt hääli. See teeb suurte erakondade läbirääkimispositsiooni - ennekõike Reformierakonna - koalitsiooniläbirääkimistel väga palju tugevamaks," märkis ta.

Kaju rõhutas, et Vabaerakond muudaks kolmanda partnerina Reformierakonna positsiooni koalitsioonis tugevamaks, sest Reformierakond on siis üksi väga suur partei ja teised kaks on suurusjärgu võrra väiksemad. "Eelmine ja üle-eelmine valitsus olid pariteetsetel alustel, seal olid võrdsed partnerid ja kuigi Reformierakonnal oli kohti rohkem, jaotati ministrikohti suuremeelsemalt. Nüüd tuleb kindlasti valitsus, kus Reformierakonna positsioon on tugevam kui kahes viimases," selgitas ta.

Kaju tõdes, et kolme osapoolega koalitsiooni vatupidamine oleneb sellest, mis koalitsioonileppesse kirja saab. "Kas kõik jäävad rahule ja kas need, mis sinna sisse kirjutatakse, saavad ka ära tehtud," sõnas ta.

Kaju loetles, et Vabaerakonnal on näiteks oma avatud riigivalitsemise demokraatia peatükk, kus pannakse ette vähendada erakondade rahastamist ja lasta madalamaks lävendit, sotsiaaldemokraatidel on väga kõrge alampalk, pensioni kahekordistamine ning esimese ja teise lapse toetuse tõstmine 75 euroni, ning Reformierakonna põhilubadused on tööjõumaksude langetamine, julgeolek ja kolmanda lapse toetuse tõstmine 300 euroni.

"Need on põhiteemad. Kuidas need koalitsioonileppesse ära mahuvad, mis on nende tuluallikad, ja kui igaüks sealt midagi saab ja kui need ära tehakse, siis on koalitsioonil lootust vastu pidada küll," kinnitas ta.

Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE) kaasamist koalitsiooni ei pea Kaju tõenäoliseks, sest selle partei programm ei ole teistele partneritele vastuvõetav. "Arvan, et pigem lastakse neil järgmiste aastate jooksul selgitada välja, mis on nende poliitika ja mis ei ole. Arvan, et nende võimalus võib tulla nelja aasta pärast," sõnas Kaju.

Koalitsioon Reformierakonna, SDE ja IRL-i vahel on tema hinnangul võimalik, kuid Reformierakonnal on IRL-i suhtes jätkuvalt veidi kibedust. "Juhan Parts (IRL) ütles ka, et see pole kõige loogilisem ariant, arvestades Eesti rahva tahet, kes on öelnud, et kaks uut erakonda on parlamendis ja seega üks neist peaks minema ka koalitsiooni," meenutas Kaju.

"IRL-il on ennekõike järelemõtlemise aeg, mis täpselt juhtus ja mis muudatusi on vaja. EKRE, kes on ka väga rahvuskonservatiivne erakond, Reformierakond, kes on ka paremtsentristlik ja Vabaerakond, kes on samuti tegelikult parempoolne ning IRL, kes on ka parempoolne - nad on kõik neljakesi seal tiival koos, eks nad peavad nüüd mõtlema, mida järgmised neli aastat täpselt teha, et 2019. aasta valimisteks ülejäänutest eristuda," lisas ta.

Reformierakonna koalitsioonist väljajäämine on Kaju sõnul võimalik vaid siis kui kõik ebatõenäolised asjad korraga juhtuvad. "Reformierakond võitis valimised, see on selge mandaat. Ma ei kujuta ette, mis peaks sellest ülerullimiseks juhtuma. /.../ Reformierakond on juba 1999. aastast valitsuses olnud ja peaministri koht on kuulunud neile juba viimased kümme aastat, aga nad võitsid kolmandad valimised järjest ja see on rahva tahe. Arvan, et kõik on valmis sellega arvesama," rääkis Kaju.

Toimetas
Merili Nael

Nime väli peab olema täidetud
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 1024 tähemärki
{{error}}

Teade toimetusele edastatud

Sellelt Ip-aadressilt on ligipääs piiratud

Samal teemal

Kommentaare veel ei ole. Ole esimene!

Vasta kommentaarile

+{{childComment.ReplyToName}}:
Vasta kommentaarile
Vasta

Laadi juurde ({{take2}})
Nime väli peab olema täidetud
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 1024 tähemärki
{{error}}
Lisa uus kommentaar

Viimased valimisuudised

Viimase 24h uudised