Saarts: Euroopa Liiduga seotud teemad on parteide programmides varasemast enam esindatud

(Foto: AFP/Scanpix)
27.01.2015 14:11
Rubriik: Valimisuudised

Politoloog Tõnis Saartsi sõnul on erakondade tänavustes valimisprogrammides varasemast rohkem pööratud tähelepanu Euroopa Liiduga seotud teemadele.

Ta võrdles Vikerraadio saates "Uudis +" olukorda 2008. aasta valimisprogrammidega ja leidis, et Euroopa Liidu ja Euroopa mainimine erakondade programmides on märgatavalt suurenenud.

Samas on selles osas erakondade vahel päris suured erinevused. "Näiteks Reformierakond mainib Euroopa Liitu ja sellega seotud poliitikat palju enam kui teised erakonnad. Rõhuasetused on julgeolek, innovatsioon ja ettevõtlus," osutas ta.

Sotsiaaldemokraatidel on Euroopa Liit tema sõnul üllataval kombel kõige rohkem esil just põllumajanduse ja maaeluga seotud teemadega ning IRL-i puhul seoses ettevõtluse, energiajulgeolekuga.

Ka Keskerakonna programmis on Saartsi kinnitusel Euroopa Liidu temaatikad väga selgelt sees. "Rõhuasetus on see, et Euroopa võiks olla eeskuju sotsiaalse võrdsuse seisukohast. Et Eesti poliitika ja ka maksusüsteem oleks õiglasem ja võrdsem. Praeguses situatsioonis heidetakse Eestile ette, et me ei ole paljusid Euroopa sotsiaalpoliitilisi konventsioone üle võtnud," hindas ta.

"Teisest küljest paistab Keskerakonna puhul silma see, et kõike idapartnerlusega seonduvat mainib partei väga ettevaatlikult ja eriti palju seda teemat ei puuduta. Kindlasti ei saa Keskerakonna programmi vaadates öelda, et Euroopa Liit oleks neile vähetähtis ja nad oleks kuidagi rohkem Venemaa-kesksed," kommenteeris Saarts veel.

Saarts tõi varasemate aastatega võrreldes välja veel ühe muutuse. Nimelt hakkas talle silma, et Eestit nähakse järjest rohkem panustajana Euroopa Liidu ühistesse poliitikatesse. Varasemalt oli tugevalt teemaks see, kuidas efektiivselt kasutada struktuurfondide raha.

Saatejuht Lauri Varik viitas, et mullu alanud kuueaastane eelarveperiood on tõenäoliselt viimane kui Eesti on Euroopa Liidust neto saaja - mõne aasta pärast hakkavad toetusrahad ära kaduma ja me peame ise hakkama rohkem panustama.

Saarts vastas, et programmides ei ole seda teemat eriti mainitud ning õrnalt puudutas seda teemat vaid IRL. "Tundub, et see on selline halb uudis, mida erakonnad ei taha oma valijateni viia ja neid teemasid arutada," arvas Saarts.

Saarts ütles veel, et programmides on ka paljud sellised poliitikad, millega seoses Euroopat mainitakse, juba otsustatud ja käigusolevad poliitikad.

Samal ajal on ka poliitkaid, mida võiks ka kaaluda. Näiteks osutas Saarts sellele, et paljude erakondade programmides oli tugevalt rõhutatud seda, et Eesti võiks olla just innovatsiooni, infotehnoloogia ja digilahenduste eestvedaja Euroopas.

Mis puudutab EKRE-t ja Vabaerakonda, siis nemad Euroopa Liitu oma programmides eriti ei maini.

 

Toimetas
Aleksander Krjukov

Nime väli peab olema täidetud
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 1024 tähemärki
{{error}}

Teade toimetusele edastatud

Sellelt Ip-aadressilt on ligipääs piiratud

Kommentaare veel ei ole. Ole esimene!

Vasta kommentaarile

+{{childComment.ReplyToName}}:
Vasta kommentaarile
Vasta

Laadi juurde ({{take2}})
Nime väli peab olema täidetud
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 1024 tähemärki
{{error}}
Lisa uus kommentaar

Viimased valimisuudised

Viimase 24h uudised