Riiklikku julgeolekut võiksid arendada naised (1)

Mari Rebane
11.02.2015 13:10
Rubriik: Valimisuudised

Teisipäeval arutasid kuue täisnimekirjaga riigikokku kandideeriva erakonna esindajad NATO ühingu eestvedamisel naiste rolli üle julgeolekupoliitikas.

Julgeolekupoliitika on üks teema, milles erakonnad on üldjoontes üksmeelel ning erinevused on pigem detailides. Naiste rolli eraldi ei käsitleta, kuid nagu parlamendis, on ka riigikaitses naised alaesindatud ja -kasutatud, vahendas Mari Rebane Vikerraadios.

"Ma arvan, et Eestis ei oleks viimased aastad nii tugevat teerullipoliitikat aetud, kui otsustajateks oleks rohkem naisi. See püüe leida konsensust ja tahtmatus teisest arvamusest üle rullida on minu kogemuse põhjal naistes väga palju rohkem sees kui tippmeespoliitikutes," arvas Keskerakonna esindaja Simson.

Sotsiaaldemokraat Marianne Mikko ütles samuti, et naiste läbirääkimisteoskust võiks rahvusvahelises julgeolekus ära kasutada. Võttes aluseks ÜRO resolutsiooni 1325, mille sisu seisneb naiste rolli olulises suurendamises rahu ja julgeoleku tagamisel, on Eesti omamoodi lipulaev - meie diplomaatide ja suursaadikute seas on väga palju naisi. Seda peaks ka Eesti sees jõulisemalt kõnelema, arvas Mikko.

"Meie naised võiksid rahvusvahelisi kriise väga edukalt tegelikult reguleerida," avaldas ta. 1325 olemus jutustab sellest, et ohvrid, ennekõike naised, vanurid ja lapsed, räägivad, mis nendega juhtus, ainult teisele naisele, olenemata kuulaja rahvusest või nahavärvist, oli Mikko kindel.

Eesti tegevväelaste seas on naisi 11 protsenti, kuid ajateenistuses vaid üks protsent. 25 aastat tegevteenistuses olnud Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna kandidaat Raul Öpik ütleb, et kui jätta välja taristulised küsimused, nagu näiteks mõningate hädavajalike eraldi ruumide olemasolu, pole mingit takistust naiste riigikaitses osalemiseks. "Teatud siseüksustes, navigatsiooni ja selliste tööde teenistuses, on naistel väga sobivad rollid. Sides isegi naised on palju kohusetundlikumad, palju täpsemad. Palju paremad ajateenijad," ütles Öpik.

Üks viis kaitsetahte tekitamiseks ja tugevdamiseks on ka haridus, mille tähtsust rõhutas reformierakondlane Yoko Alender. "Me koolitame oma koolis lapsi, lähenedes neile individuaalselt, õpetades neid selliselt, et igal lapsel niiöelda terviklikuks inimeseks kujunemise teel on selgeks vaja õppida see, et temal on kohustused, tal on vastutus, tal on vabadus valida teatud asju. Ka siit me jõuame, eks ole, lõpuks riigikaitseni. Kui iga inimene tunnetab oma vabadusi, oma vastutusi, siis on ka oluliselt lihtsam kõiki riigikaitse eesmärke täita," ütles Alender.

Külliki Kübarsepp Vabaerakonnast näeb naiste rolli eelkõige kogukonna kooshoidmisel ja aktiviseerimisel, aga ka võimalused selleks peavad olemas olema. "Kui inimene tunneb selle riigi osana, selle kogukonna osana, siis tal on palju lihtsam ka kriisiolukorras appi tulla ja toimetada. See, kas ta võtab nüüd püssi kätte, on sides, on üldse toiduvaldkonnas abis, et abivajajatele toitu jagada, või meditsiinis, see on nüüd inimese enda võimalus," märkis Kübarsepp.

Liisa-Ly Pakosta IRList ütles, et naised peavad ise rohkem huvi tundma ja selja sirgu lööma - lugema rohkem uudiseid ja mitte sattuma paanikasse. " NATO liikmesriike ei ole kunagi rünnatud. Meil on tegelikult põhjust olla märksa sirgeselgsem, märksa julgem ja märksa vähem karta sõda. Samal ajal parim heidutus sõja vastu on selleks väga hästi valmistuda," tõdes Pakosta.

Eesti NATO ühingu järgmine konverents teemal "Naised ja julgeolek. Ida-Virumaa" toimub 8. märtsil Narvas.

Toimetas
Kertu Loide

Nime väli peab olema täidetud
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 1024 tähemärki
{{error}}

Teade toimetusele edastatud

Sellelt Ip-aadressilt on ligipääs piiratud

Samal teemal

Kommentaare veel ei ole. Ole esimene!

Vasta kommentaarile

+{{childComment.ReplyToName}}:
Vasta kommentaarile
Vasta

Laadi juurde ({{take2}})
Nime väli peab olema täidetud
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 1024 tähemärki
{{error}}
Lisa uus kommentaar

Viimased valimisuudised

Viimase 24h uudised