Eestlaste lemmik Rõivas, mitte-eestlastel Savisaar (21)

Video
Urmet Kook, Tiina Jaakson
22.02.2015 21:41
Rubriik: Valimisuudised

Eestlastest vastajate seas on kõige populaarsem peaministrikandidaat Taavi Rõivas, mitte-eestlaste seas aga Edgar Savisaar.

Rahvusringhäälingu uudistetoimetuse tellitud Turu-uuringute AS-i küsitluse järgi on eestlastest vastajate seas kõige populaarsemaks peaministrikandidaadiks Taavi Rõivas (22%), kellele järgnevad Juhan Parts (12%) ja Sven Mikser (11%). Keskerakonna esimeest Edgar Savisaart (6%) edestab eestlastest vastajate seas ka Mart Helme (7%), vahendas "Aktuaalne kaamera. Nädal".

Seevastu muust rahvusest vastajate seas on Savisaare edu mäekõrgune. Valdavalt vene keelt emakeelena rääkivate vastajate seas on toetus Savisaarele 56%. Teiste erakondade peaministrikandidaatide toetus jääb selles vastajagrupis ühe kuni kolme protsendi vahele.

Ka vanuse mõju peaministrikandidaatide toetamisele on selge tendentsiga – nooremad valijad eelistavad Taavi Rõivast (kuni 24-aastastest 37% ning 25-34-aastastest 26%). Edgar Savisaare eelistamine peaministrina hakkab kasvama alates 50-ndast eluaastast (50-64-aastastest 22% ning 65-74-aastastest 21%).

Üle 74-aastaste vastajate seas on populaarseim kandidaat peaministri kohale Juhan Parts (17%).

Hariduse lõikes saab statistiliselt olulise erinevusena peaministrikandidaatide toetuses välja tuua vaid Sven Mikseri keskmisest oluliselt madalama toetuse alg- ja põhiharidusega valijate hulgas. Kui madala haridusega vastajaist toetab Mikserit vaid viis protsenti, siis kõrgharidusega vastajaist juba 12 protsenti. Ülejäänud kandidaatide puhul haridustaseme lõikes nii olulisi erinevusi toetuses ei esine.

Kuna venekeelne valijaskond elab peamiselt linnades, on linnaelanike seas keskmisest kõrgem Savisaare toetus, mis tõuseb Rõivase toetusega võrdseks (vastavalt 19% ja 18%).

Maal elavate valijate jaoks on aga eelistatuim peaministrikandidaat Rõivas (20%) ning eelistustelt teisele kohale tõuseb Juhan Parts (14%). Mikserit soovib peaministrina näha 10 protsenti ja Savisaart vaid kuus protsenti maarahvast.

Tulenevalt erinevate küsitluspiirkondade rahvuslikust koosseisust ning linnalisusest on erinevad ka ootused tulevase peaministri isiku suhtes. Ida-Virumaal sooviks 56% valijaist näha peaministrina Savisaart. Savisaar on esikohal ka Tallinnas (20%) ja Põhja-Eestis (14%). Põhja-Eestis toetatakse Savisaarega võrdselt ka Rõivast (13%), ülejäänud regioonides on aga selgelt eelistatuim peaministrikandidaat Rõivas: Lääne-Eestis on tema toetus 29 protsenti, Kesk-Eestis 22 protsenti ja Lõuna-Eestis 23 protsenti.

Turu-uuringute AS uuris peaministrikandidaatide toetust ka erinevate sotsiaalse staatusega vastajate seas. Taavi Rõivasel on peaministrikandidaadina suurim toetajaskond ettevõtjate, juhtide ja tippspetsialistide seas, kus tema toetus küündis 26 protsendini.

Edgar Savisaart näeks peaministrina kõige enam pensionärid, kelle seas on tema toetus 19 protsenti. Kõrge on see ka oskustööliste seas (18%). Juhan Partsil on rohkem toetajaid mittetöötavate (14%) ja Sven Mikseril keskastme spetsialistide (12%) seas.

Turu-uuringute AS küsitles Rahvusringhäälingu uudistetoimetuse tellimusel 4.-18. veebruarini 1011 Eesti inimest nende kodudes, kellest valimisealisi kodanikke oli 804. Esmaspäeva hommikul kell 9 avalikustavad Rahvusringhäälingu raadiouudised Turu-uuringute AS-i poolt läbiviidud küsitluse toetusnumbrid ka erakondadele.

Toimetas
Maarja Roon

Nime väli peab olema täidetud
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 1024 tähemärki
{{error}}

Teade toimetusele edastatud

Sellelt Ip-aadressilt on ligipääs piiratud

Samal teemal

Kommentaare veel ei ole. Ole esimene!

Vasta kommentaarile

+{{childComment.ReplyToName}}:
Vasta kommentaarile
Vasta

Laadi juurde ({{take2}})
Nime väli peab olema täidetud
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 1024 tähemärki
{{error}}
Lisa uus kommentaar

Viimased valimisuudised

Viimase 24h uudised