Praxis: Eesti on küps riigivalitsemise reformiks

Riigieelarve kava (Foto: PM/Scanpix)
17.02.2015 12:56
Rubriik: Valimisuudised

Kevadel ametisse astuval valitsusel tuleb võtta vastu otsuseid, kuidas muuta riigivalitsemine usaldusväärsemaks, võimekamaks ja jõukohasemaks. Neid sihte ei saa üksteisest eraldada – riigivalitsemise arendamine peab olema terviklik. Nii selgub ülevaatest, mille on koostanud valimisprogramme analüüsinud töörühm, kuhu kuulusid mõttekoja Praxis, tööandjate keskliidu, TTÜ Ragnar Nurkse innovatsiooni ja valitsemise instituudi ning OÜ Geomedia eksperdid.

Riigi reformimise vajadusest on seekordsetel valimistel rohkem juttu kui varasemalt. Toimunud on arusaamade nihe – kui enne rääkisid sellest peamiselt eksperdid, seejärel ettevõtjad ja kodanikuühendused, siis nüüd ka poliitikud ise.

"Esmalt tuleks korrata, miks meil see teema pidavalt laual on,“ märkis riigivalitsemise ja kodaniku- ühiskonna ekspert Rauno Vinni Praxisest. Ta toob välja ühe põhjusena selle, et Eesti ühiskondlik areng pole nii kiire kui ootused on olnud.

"Majanduskasv on aeglane, tootlikkus ei kasva soovitud tempos, rahvastik vananeb ja töökäte ehk maksumaksjate arv väheneb samal ajal, kui ülalpeetavate arv kasvab,“ loetles Vinni põhjuseid.

Seega, ühelt poolt kasvab vajadus enamate sotsiaal- ja tervishoiu ning muude avalike teenuste järele. Samas on oht, et teenuste kättesaadavus ja kvaliteet langevad. Teisalt, aeglane majanduskasv ei taga piisaval määral ressursse ehk vahendite nappus muutub järjest teravamaks.

Vinni sõnul peabki riik tulevikus saavutama rohkem vähemate ressurssidega. "Avaliku sektori toimimise ümbermõtlemine ja riigivalitsemise reform on muutunud vältimatuks, sest senise riigivalitsemise mudeli ja põhimõtetega ei ole võimalik murranguliselt paremaid tulemusi saavutada,“ tõdes ekspert.

Vinni tõi näiteks "Riigieelarve strateegia aastateks 2016-2019". See on üks esimesi dokumente, mis ootab uue valitsuse heakskiitu. "Strateegia lõpuaastal ei saa riigieelarves enam arvestada miljonite eurode EL toetustega avalike teenuste arendamiseks ja tarvis on leida uued rahastamise allikad,“ ütles Vinni.

"On positiivne, et riigivalitsemise küsimused on üsna tugevalt kõikides valimisprogrammides sees ja neis on oluline ühisosa," sõnas Vinni. "Tähtis on, et poliitilist tahet jätkuks ka valimistejärgseks ajaks, sest varasem kogemus näitab, et ainult headest ideedest ei piisa, tarvis on reformi elluviimise institutsionaalne korraldus kokku leppida ja määrata selge eestvedaja poliitilisel tasandil,“ tõdes ekspert.

Kuigi riigivalitsemise reform hõlmab selliseid teemasid nagu kodanikuühiskonna arendamine, kaasav valitsemine, strateegilise juhtimise võime, poliitikakujundamise kvaliteet, haldusaparaadi tõhustamine ja uuendused avalike teenuste osutamises, on siiani enim tähelepanu pälvinud haldusterritoriaalsed küsimused.

Osaühingu Geomedia esindaja Rivo Noorkõivu hinnangul on haldusreform üks põhjalikumalt käsitletud riigivalitsemise teemasid valimisprogrammides.

Kõik erakonnad on sellel teemal pakkunud lahendusi ja nende ühisosa annab aluse ümberkorralduste läbiviimiseks. "Jõutud on äratundmiseni, et juhuslikku laadi vabatahtlikud ühinemised, kus kohalike omavalitsuste õiguslikud alused ja nende toimimine on püsinud suuresti muutumatuna, enam edasi ei vii,“ kommenteeris Noorkõiv.

Praxise eestvedamisel koostasid valdkonna eksperdid riigivalitsemise reformi teemapaberi, milles võrreldakse valimistel täisnimekirjadega kandideerivate erakondade lubadusi.

Toimetas
Allan Rajavee

Nime väli peab olema täidetud
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 1024 tähemärki
{{error}}

Teade toimetusele edastatud

Sellelt Ip-aadressilt on ligipääs piiratud

Samal teemal

Kommentaare veel ei ole. Ole esimene!

Vasta kommentaarile

+{{childComment.ReplyToName}}:
Vasta kommentaarile
Vasta

Laadi juurde ({{take2}})
Nime väli peab olema täidetud
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 1024 tähemärki
{{error}}
Lisa uus kommentaar

Viimased valimisuudised

Viimase 24h uudised