Hille Hinsberg: valija peaks otsustamiseks jälgima meediat, uurima kandidaadi tausta ning valimisplatvormide punkte võrdlema

Hille Hinsberg (Foto: ERR)
Margitta Otsmaa
10.02.2015 18:01
Rubriik: Valimisuudised

Praxise riigivalitsemise ekspert Hille Hinsberg rääkis Vikerraadio saates "Uudis+", kuidas leida endale valimistel õige kandidaat. Tema sõnul tuleb jälgida valimiste-eelset meediakajastust, uurida kandidaadi eelneva käitumise kohta ning uurida erakonna valimisplatvormi endale oluliste punktide kohapealt.

Hinsbergi sõnul on hea olla skeptiline ja kriitiline, et teha enda jaoks kõige teadlikum ja läbikaalutum valik.

"Mina usun väga tavalise lehelugeja ja raadiokuulaja tarkusesse," rääkis Hinsberg. "Kuulates mõningaid debatte teles ja raadios, jääb mulje, et hoopis kandidaadid on jätnud kodutöö tegemata - ei ole leidnud uudisvoosat üles neid mõtteid, mis on talle antud teemas juba välja öeldud."

Tema sõnul peaks inimene valima selle järgi, mis talle endale oluline on, mitte riigile kasuliku järgi. "Kui ta on pensionär, siis ta võiks vaadata, mida lubatakse erakondade platvormides teha selle sihtrühma hüvanguks ning kaaluma need võrdlevalt läbi," seletas Hinsberg. "Kui mõned räägivad väga sisutühja juttu, siis saab iga pensionär aru, et talle antakse õhku täis abstraktseid loosungeid. Aga tuleb olla ettevaatlik - kui keegi lubab nii konkreetset asja, näiteks konkreetne summa - tuhat eurot alampalgaks - siis see ei ole realistlik. Siin ongi vaja skeptitsismi ja analüüsivõimet, et saada aru, et isegi see, kui erakond paneb nimekirja kokku väga konkreetsetest asjadest, siis kõik ei ole teostatavad. Siin tuleb see taustatöö - lehelugemine ja raadiokuulamine, abiks."

Hinsbergi sõnul on ka väga oluline mäletada, mis seni on toimunud ja kuidas kandidaadid on varasemalt käitunud. Küll on neid, kes on saanud ennast võimu juures tõestada, on palju vähem, kui neid, kes praegu kandideerivad. "Siis peab tõesti ka vaatama, mis on seni tehtud ja räägitud, kuidas nad on oma mõtteid välja pakkunud - kas nad ainult vastanduvad ja irisevad, kas pigem süüdistavad teisi või on neil tõesti mingid asjalikud, mõisltlikud ja läbiarvutatud mõtted, millega nad meilt paluvad - andke meile võimalus need teoks teha," rääkis Hinsberg.

Ta tunnistas, et vähesed lubadused on arvutatavad, sest väga palju on selliseid lubadusi, mis on üldsõnalised. Siis tuleks tema sõnul jälgida debatte. "Kui ikkagi otse-eetris küsitakse poliitikult, et kus on teie arvutused, kuidas te sinna jõudsite. Või kuidas lubadusele kate leida. See on täiesti mustvalge. Kui poliitik suudab sellele vastata on korras, kui ta hakkab sõnu otsima, järelikult pole ta mõelnud sellele, et raha peab kuskilt tulema," seletas Hinsberg.

Hinsberg soovitas ka jälgida kandidaatide poliitilist kultuuri ja eetikat, kasvõi seda, kui hoolsasti kandidaat varasemas riigikogu koosseisus kohal on käinud või kuidas end sõna otseses mõttes ülal pidanud. "Me ju mitte ainult ei anna neile võimalust, vaid paneme värsketele riigikogulastele väga suuri ootusi - nad peavad meie eest, meie nimel tegema otsuseid, mis kogu ühiskonda, Eestit päriselt edasi viivad," põhjendas ta. "Nad peavad valdama majandust, kultuuri, keskkonda, energeetikat, transpordiühendusi. Nad peaksid ikkagi teadma, millest nad räägivad ja mille suhtes nad hakkavad otsuseid tegema."

Üksikkandidaatidest rääkides tunnistas Hinsberg, et neil on valimiskonkurentsis kindlasti palju raskem, sest neil ei ole teiste tuge ega taustatöö tegijaid. Ta tõdes, et üksikkandidaadil on raske riigikokku pääsega, aga võib-olla kergem seal tegutseda. Praegustelt erakondadelt ei maksa Hinsbergi sõnul aga koostööd oodata. "Sest siin on selge konkurentsi olukord - kampaania peabki olema kirglik, vaidlev ja tooma esile müügiargumendid, millega loodetakse teisi üle trumabata," põhjendas ta. "Natuke aga ootaksin mina ka praegu õlalepatsutamist või vähemalt tähelepanu juhtimist, kui keegi teine jõud räägib midagi, millega erakond on nõus. See aitaks ka valijal otsust teha." See näitaks Hinsbergi sõnul valijale seda, milline saab olema juba võimu saanud koosseis - kas ta hakkab tööle või mitte.

Toimetas
Tiiu Laks

Nime väli peab olema täidetud
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 1024 tähemärki
{{error}}

Teade toimetusele edastatud

Sellelt Ip-aadressilt on ligipääs piiratud

Samal teemal

Kommentaare veel ei ole. Ole esimene!

Vasta kommentaarile

+{{childComment.ReplyToName}}:
Vasta kommentaarile
Vasta

Laadi juurde ({{take2}})
Nime väli peab olema täidetud
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 1024 tähemärki
{{error}}
Lisa uus kommentaar

Viimased valimisuudised

Viimase 24h uudised