Tööandjate Keskliit: alampalk ei sõltu poliitilisest otsusest

(Foto: PA Wire/Scanpix)
29.01.2015 16:42
Rubriik: Valimisuudised

Eesti Tööandjate Keskliidu volikogu soovib pärast valimisprogrammide analüüsimist tunnustada erakondi selle eest, et Tööandjate Manifestis nimetatud Eesti põletavaim probleem - palgavaesus on võetud kõigi suuremate erakondade südameasjaks. Samas tuletatakse meelde, et alampalga tõus sõltub töötaja ja tööandja vahelisest kokkuleppest ning ainult majanduskasv võib kasvatada alampalga suurust.

Eesti tööandjaid paneb muretsema, et reaalsete lahenduste otsimisele eelistavad erakonnad soovmõtlemist, võisteldes omavahel kõige pöörasema alampalgalubaduse nimel. Tööandjad tuletavad erakondadele meelde, et alampalk pole poliitilise otsustuse, vaid töötajate ja tööandjate vahelise kokkuleppe tulemus. Samuti tuletavad tööandjad parteidele meelde, et jõukaks ei saa soovmõtlemisega, vaid ainult majanduskasvu teel.

Alampalk on tööandjate ja ametiühingute kokkulepe

Tööandjate Keskliidu hinnangul tõuseb alampalk nagunii, kuid mõne aastaga palga mitmekordistamist lubades petetakse küüniliselt tööturu kõige haavatavamaid inimesi. Organisatsiooni sõnul jäetakse mulje, et üleüldine jõukaks hakkamine on lahendatav valitsuse otsusega. Nende sõnul, kui isegi mõni erakond peaks minema erakorralise alampalga tõstmise teed, siis ei liigu tänased madalapalgalised nelja aastaga mitte keskklassi, vaid töötute ridadesse.

Eesti Tööandjate Keskliidu ja Eesti Ametiühingute Keskliidu suhe on viimastel aastatel olnud aegade kõige konstruktiivsem. 2013. aastal sõlmisid ühendused alampalgaleppe kaheks aastaks, mille jooksul alampalk tõusis enam kui 20%.

Kevadel, pärast valimisi loodab Tööandjate Keskliit alustada ametiühingutega uusi läbirääkimisi. Tööandjate soov on sõlmida ka uus alampalgakokkulepe mitmeaastasena - tööandjate jaoks teeb pikem ettemääratus planeerimise lihtsamaks, mis omakorda lubab töötajaile pakkuda suuremat palgatõusu.

Majanduskasv vajab eesmärgistamist

Otsustuskorras jõukaks hakkamine pole võimalik, elujärg saab püsivalt tõusta vaid majanduskasvuga, ehk õppides kogu ühiskonnana tegema rohkem tööd, tegema seda tõhusamalt ning müüma seda kallimalt, leiavad tööandjad.

Nagu on kirjas ka Tööandjate Manifestis, peab selleks õppimine saama meie ühiskonna, nii tööandjate kui töötajate jaoks elustiiliks. Eesti odaval tööjõul põhinevale konkurentsieelisele tuleb anda uus, kalli ja targa tööjõuga riigile kohane sisu.

Tööpakkujaid ühendava organisatsiooni arvates peaks uus koalitsioon üldsõnaliste lubaduste asemel eesmärgistama majanduskasvu ning panema jõuliste reformidega majandus-, rahandus-, maksu- ja hariduspoliitika seda eesmärki teenima. Paraku pole ükski erakond valimisprogrammides reformikava osas midagi konkreetset öelnud.

Jõulise riigireformiga tuleb anda Eestile uus hoog

Tööandjad väljendavad muret poliitikute soovimatuse pärast numbritele otsa vaadata ning tunnistada, et senine otsustamatus ja isevoolu kulgemine viib Eesti hääbumiseni - inimesed ja raha saavad lihtsalt otsa.

Tööandjad ütlesid, et riigireform tuleb läbi viia jõuliselt ja riigimehelikult. Keskliidu arvates peaks lõppema inimeste ja raha raiskamine asendustegevustele. Samuti peab panema olulisemad poliitikavaldkonnad teenima Eesti konkurentsivõime eesmärki.

Tööandjate arvates peaks esmajärjekorras arendama eestimaist ressurssi pruukivat tööstust. Tööandjate Keskliidu hinnagul ei sünni reformid lootes ja oodates, vaid julgete, sageli ka algselt ebapopulaarsete otsuste najal, mida vaid ühiskonna liidrid saavad teha.

Toimetas
Allan Rajavee

Nime väli peab olema täidetud
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 1024 tähemärki
{{error}}

Teade toimetusele edastatud

Sellelt Ip-aadressilt on ligipääs piiratud

Samal teemal

Kommentaare veel ei ole. Ole esimene!

Vasta kommentaarile

+{{childComment.ReplyToName}}:
Vasta kommentaarile
Vasta

Laadi juurde ({{take2}})
Nime väli peab olema täidetud
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 1024 tähemärki
{{error}}
Lisa uus kommentaar

Viimased valimisuudised

Viimase 24h uudised