Juhan Kivirähk: kuue erakonna pääsemist parlamenti ei põhjustanud küsitlused, EKRE-le tõi edu kooseluseadus (14)

Juhan Kivirähk. (Foto: Postimees/Scanpix)
2.03.2015 8:45
Rubriik: Valimisuudised

Sotsioloog Juhan Kivirähk kommenteeris Vikerraadio "Vikerhommiku" saates, et valimiseelsed küsitlused ei põhjustanud Vabaerakonna ja EKRE pääsemist riigikokku, pigem oli selleks võimalus debateerida rahvusringhäälingus koos parlamendierakondadega ning inimeste soov muutusteks. EKRE puhul lisaks kooseluseadus, mis nende erakonna esiplaanile tõstis.

Kivirähk märkis, et valimisaktiivsus oli tema jaoks ootuspärane, kuna ka Turu-uuringute ASi tehtud küsitlused ei näidanud, et oleks oodata erilist aktiivsuse tõusu. Samas tõdes ta, et valimisviis muutub - üha enam eelistatakse valida enne valimispäeva ja teha seda elektrooniliste kanalite kaudu.

Sotsioloog nentis, et võrreldes Vana Euroopaga, on meie valimisaktiivsus päris hea, kuid arenemisruumi on noorte inimeste osas, kes ei huvitu veel piisavalt palju poliitikast.

Valimistulemusi kommenteerides leidis Kivirähk, et alates jaanuarist oli uute tulijate riigikokku pääsemine oodatav - seda näitasid kõik küsitlused.

"Siin tihti on öeldud, et justnimelt uuringud sellele kaasa aitasid. Et uuringud näitasid, et nüüd need erakonnad pääsevad sisse ja sellepärast inimesed hääletasid. Ma arvan, et siin on oluline loogikaviga, sest uuringud näitavad ikka juba seda, mis on juba juhtunud, mitte ei põhjusta neid muutusi," arvas Kivirähk.

"Selge, et need kaks erakonda olid jaanuarikuus juba n-ö salongikõlbulikuks muutunud ja ma ise näen peamist põhjust selles, et need erakonnad siiski panid välja täisnimekirjad ja seetõttu ka rahvusringhääling kutsus nad sama laua äärde debateerima, kus olid ka neli senist parlamendierakonda," märkis sotsioloog.

Ta lisas, et nii oli valijatel kogu aeg silme ees, et valik käib ikka kuue erakonna, mitte nelja hulgast. "Kui oleks otsus olnud teine, et laseme omavahel debateerida neljal suurel parlamendierakonnal ja väikesed omaette, siis kindlasti ei oleks see edu nii suur olnud. Televisioonil on siiski väga suur jõud ja võim," kinnitas sotsioloog.

Sotsioloog tõi paralleelina välja 1992. aasta, mil valimiste eel lasti teledebattides suurte erakondade kõrval seista ka kostümeeritud kuningriiklastel, kuna arvati, et nii on inimestel huvitavam debatti vaadata ja ega nendega nagunii midagi ei juhtu. Asi päädis kuningriiklastele kaheksa kohaga parlamendis.

Veel tõlgendas Kivirähk EKRE ja Vabaerakonna edu riigikogu valimistel inimeste sooviga muutusteks, mille juured ulatuvad tagasi 2012. aastasse, kui toimusid suured üleriiklikud streigid ja meeleavaldused valeliku poliitika vastu.

Vabaerakond võlgneb Kivirähki sõnul pääsu eest riigikokku suuresti tänu rahvakogu poolt tehtud algatustele, mille tulemusel vähenes valimiskautsjon ja registreerimiseks vajalik liikmete arv jm. Kerkis ka üldisem soov muutusteks.

EKRE-le tõi aga sotsioloogi arvates edu kooseluseadus, mis tõstis esiplaanile just nende erakonna. "Vaevalt, et nad ilma sellevastase retoorikata olekski riigikokku pääsenud," märkis ta.

Reformierakonna edu ja võidu taga on sotsioloogi arvates see, et nad oma kunagise kitsa turuliberaalse positsiooni vahetasid märksa laiema platvormi vastu, muutusid laiahaardeparteiks, kes kõnetab kõiki valijate gruppe. Suuresti on nende edu taga olnud see, et nad on suutnud end välja käia ainsa alternatiivina Keskerakonnale, leidis ta.

Vasakpöörde mõiste Eesti valijate hulgas aga Kivirähki hinnangul populaarne pole. Keskerakond tegi küll oma töö ära, Savisaar tegi tõelise häälterekordi, kuid samas on erakond hoidnud end pidevas isolatsioonis.

Kivirähk usub, et Reformierakond ja Sotsiaaldemokraatlik Erakond on huvitatud koos jätkamisest ning kolmandaks valitsusliikmeks tasuks kutsuda see, kellega nad parlamendis enamuse kätte saavad, aga mitte ülearust enamust. Läbirääkimised IRL-iga oleks märksa keerukamad kui Vabaerakonnaga, arvas ta.

Toimetas
Liis Velsker

Nime väli peab olema täidetud
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 1024 tähemärki
{{error}}

Teade toimetusele edastatud

Sellelt Ip-aadressilt on ligipääs piiratud

Samal teemal

Kommentaare veel ei ole. Ole esimene!

Vasta kommentaarile

+{{childComment.ReplyToName}}:
Vasta kommentaarile
Vasta

Laadi juurde ({{take2}})
Nime väli peab olema täidetud
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 1024 tähemärki
{{error}}
Lisa uus kommentaar

Viimased valimisuudised

Viimase 24h uudised