Korruptsioonivastase erikomisjoni üleskutse erakondadele: ärge kasutage valimiskampaaniaks avalikke vahendeid (1)

(Foto: Martin Dremljuga/ERR)
19.01.2015 17:00
Rubriik: Valimisuudised

Riigikogu korruptsioonivastane erikomisjon tegi esmaspäeval pöördumise kõikidele erakondadele ja kandidaatidele selleks, et ennetada avalike rahaliste vahendite võimalikku korruptiivset kasutamist erakondade ja kandidaatide valimiskampaaniates.

„See üleskutse on eelkõige ajendatud selgest väärkäitumisest, mis ilmnes nii 2013. aasta kohalike omavalitsuste valimiste kui ka Euroopa Parlamendi valimiste eel. Meie sihiks on, et erakonnad käituksid õiguspäraselt ja ei kuritarvitaks võimulolekut endale konkurentsieelise loomiseks võrreldes teiste erakondadega ja selle kaudu täiendava toetuse ning häälte ostmiseks“, ütles komisjoni esimees Ken-Marti Vaher.

Pöördumises kutsub erikomisjon üles valimiskampaania rahastamisel järgima head valimistava ja mitte ära kasutama võimupositsiooni avalike vahendite kuritarvitamisega. Valimiskampaania rahastamine peab toimuma üksnes erakonna rahalistest vahenditest või valimistel kandideeriva üksikkandidaadi poolt.

Riigikogu korruptsioonivastane erikomisjon algatas 2013. aasta kohaliku omavalitsuse volikogu valimiseelsel perioodil korruptsioonivastase seaduse paragrahv 5 lõike 2 alusel eelkõige Tallinna linna juhtide osas avaliku rahaliste vahendite võimaliku korruptiivse kasutamise arutamise. Komisjoni kujundatud hinnangu alusel oli avaliku raha eest tehtud reklaamid mitmeti tajutavad ning komisjon jõudis järeldusele, et reklaamis osalenud poliitikud võisid saada ebavõrdse ja põhjendamatu eelise teiste valimistel osalenud isikute ees.

Riigikontroll leidis 14. jaanuaril avalikustatud auditis, et Tallinna linnavalitsus on kasutanud poliitilise alatooniga teavituskampaaniate tootmiseks linnaeelarvest 337 000 eurot. Tallinna linnavalitsus leidis samas, et ühtegi seadust ei ole rikutud, sest reklaamid sisaldasid avalikes huvides ja linna ülesannetega seotud teavet. Samuti leidis Riigikontroll, et tänane seadusandlus ei sõnasta poliitilise reklaami olemust ja tüüpi. Selles osas jagas Tallinna linnavalituse Riigikontrolli seisukohta ja tunnistas, et praegused seadused tuleb ülevaadata, et oleks lihtsam tuvastada, milline teavitus on keelatud ja milline on lubatud.

Toimetas
Allan Rajavee

Nime väli peab olema täidetud
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 1024 tähemärki
{{error}}

Teade toimetusele edastatud

Sellelt Ip-aadressilt on ligipääs piiratud

Samal teemal

Kommentaare veel ei ole. Ole esimene!

Vasta kommentaarile

+{{childComment.ReplyToName}}:
Vasta kommentaarile
Vasta

Laadi juurde ({{take2}})
Nime väli peab olema täidetud
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 1024 tähemärki
{{error}}
Lisa uus kommentaar

Viimased valimisuudised

Viimase 24h uudised