Raul Rebane: Mitte valimine on valimine! (3)

Raul Rebane. (Foto: ERR)
Lauri Hussar
26.02.2015 19:14
Allikas: Uudis+
Rubriik: Valimisuudised

Strateegilise kommunikatsiooni ekspert Raul Rebane tegi analüüsi, millega proovis prognoosida eelseisvate riigikogu valimiste tulemusi ning seeläbi muutusi Eesti poliitmaastikul. Rebase analüüsi fookuses olid eelkõige tänased Riigikogu erakonnad, kuid ta proovis ka ennustada, kui palju koguvad hääli uued tulijad.

Raul Rebase sõnul põhineb valimistulemusi ennustava analüüsi metoodika televisiooni sotsioloogia meetodil ehk tihti ennustatakse uute saadete vaatajareitinguid nii varasemate saadete kui ka samas ajavööndis olnud saadete vaatajanumbrite pealt. "Kui suusatamist on tavaliselt vaadanud 10%, siis mingil põhjusel ei hakata seda vaatama 2% või 28%," selgitas Rebane Vikerraadio saates Uudis+ Lauri Hussarile antud intervjuus.

Raul Rebane reastas erakonnad eelmistel valimistel piirkondades saadud tulemuste järgi, et vaadata kuidas jaotub tasakaal nelja suure erakonna vahel. "Kui panna niimoodi arvud tabelisse selgus päris huvitavaid tulemusi ehk tulemused piirkondlikult olid äärmiselt ebaühtlased," tõdes Rebane. Ta tõi välja Keskerakonna, mis kogus Tallinnas ja Ida-Virumaal kõikidest häältest ligi 60%, samas kui seitsmes piirkonnas oli Keskerakond nelja suure hulgas viimane.

"Teistel parlamendi erakondadel oli pilt palju ühtlasem," sõnas Rebane. Tema sõnul on peamine küsimus - mis on Keskerakonna n-ö "müüdis", mis toob erakonna valijad valimiskastide juurde, radikaalselt muutunud?"No seda näitab tulemus, mis selgub paari päeva pärast, aga tõenäoliselt mitte midagi," tõdes Rebane.
Samuti tõi Raul Rebane oma analüüsis välja häältemagnetid, kes on parlamendi erakondadest lahkunud.

Analüüsitulemustest selgus, et kõige rohkem on hääli kaotanud Reformierakond, mis on häältemagnetide lahkumise tõttu kaotanud 39 000 häält. "Samal ajal on Reformierakond suutnud endale juurde hankida atraktiivseid nimesid ligikaudu paarkümmend," ütles Rebane. Tema arvamuse kohaselt on nüüd väga huvitav vaadata, kui hea tulemuse teevad just Reformierakonna uued näod.

Raul Rebase arvutuste järgi on Isamaa ja Res Publica Liit kaotanud 16 000, Keskerakond 20 000 ja Sotsiaaldemokraatlik erakond 7000 häält, sest nende erakondade häältemagnetid (kandidaadid, kes kogusid eelimistel Riigikogu valimistel üle 500 hääle) ei kandideeri seekordstel valimistel.
Rebase väitel mõjutab ka uute erakondade kandideerimine valimistulemust. Raul Rebane selgitas, et eelmistel valimistel kogusid üksikkandidaadid580 000-st häälest 60 000 häält, mis moodustab 10% kõikidest antud häältest.

"Praegune protsent, mis läheb Vabaerakonnale, EKREle ja teistele väikestele erakondadele on oluliselt suurem kui kümme, mis tähendab, et see võib olla ka 15%," tõdes Rebane. Ta lisas, et uued erakonnad võivad Riigikogus kokku võtta 12 või 13 kohta. Samas kahtleb Rebane, et mõlemad uued täisnimekirjad parlamenti pääsevad.

Rebase hinnangul ei suuda Sotsiaaldemokraatlik erakond Ida-Virumaal ja Tallinnas Keskerakonnalt nii öelda "vene hääli" väga suures mahus üle võtta. "Need numbrid (vene valija toetusnumbrid SDEle -toim.) ei ole ikkagi nii suured, et nad suudaksid Ida-Virumaal Keskerakonna hääli ära võtta," hindas Rebane.
Isamaa- ja Res Publica liidu osas küsib Rebane - kas IRLi lubadus 500 eurot kätte ja Inderk Tarandi välja toomine erakonna presidendi kandidaadina pole kahjustanud erakonna häälte saaki? Samas oli Indrek Tarandi nimetamine presidendikandidaadiks erakonna esimehe Urmas Reinsalu idee ja paljud IRLi liikmed antud otsusega päri ei olnud.

"Võttes tavalise valija, siis olukorras, kus erakonna esimees midagi ütleb, võtetakse seda kogu erakonna seisukohana, olenemata sellest, kas see on kooskõlastatud teiste parteiliikmetega," ütles Rebane. Tema arvates on Urmas Reinsalu teinud kogu erakonnale karuteene, sest n-ö "mõõdukad" patrioodid, kellele ei meeldi EKRE vaheti äärmustesse kalduv poliitika, ei suuda leppida ka IRLi uue sotsiaaldemokraatliku maiguga poliitikas.

"Praegu on rahvuslik-konservatism asendatud materiaalsete hüvede pakkumisega ja tõsimeelset sini-must-valget valijat ei kõnetata," sõnas Rebane. Tema sõnul on katmata just see osa ühiskonnast, kes tulevad massidena välja Lauluväljakule, kellele sini-must-valge nägemine toob pisara silma. "Neid inimesi 500 euroga ostma ei hakka, sest nad ootavad midagi muud," arvas Raul Rebane.

"Täna tundub, et Tallinnas ja Ida-Virumaal on häälte mobilisatsioon toimunud ja sealt midagi võtta ei ole," arvas Rebane. "Valimistulemus on praegu maaregioonide käes ehk kui valimisaktiivsus maal on 70% tavalise 55% asemel, siis võidakse just maapiirkondades valimistulemust tugevalt mõjutada."

Meediaekspert Raul Rebase sõnul on kaks täiesti erinevat stsenaariumit kui valimisosalus on 60% või 65%. Tema hinnangul hakkab eelseisvatel valimistel lugema ka 5000 häält, mis moodustab küll riiklikult väikese protsendi, aga võib saada ostustavaks eeliseks konkurendi ees.

"Tegelikult on väga naiivne mõelda, et ma ei lähe valima, sest mul ei ole kedagi valida, kuna nad on kõik lollid," ütles Rebane. "Tegelikult tehakse nii väga aktiivne valimisotsus, millega lastakse teistel valida sinu eest - mitte valimine on valimine."

Toimetas
Allan Rajavee

Nime väli peab olema täidetud
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 1024 tähemärki
{{error}}

Teade toimetusele edastatud

Sellelt Ip-aadressilt on ligipääs piiratud

Samal teemal

Kommentaare veel ei ole. Ole esimene!

Vasta kommentaarile

+{{childComment.ReplyToName}}:
Vasta kommentaarile
Vasta

Laadi juurde ({{take2}})
Nime väli peab olema täidetud
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 1024 tähemärki
{{error}}
Lisa uus kommentaar

Viimased valimisuudised

Viimase 24h uudised