Hääled loetud: Reformierakond võitis riigikogu valimised (24)

Video
1.03.2015 20:21
Rubriik: Valimisuudised

Riigikogu valimised on võitnud Reformierakond, kelle poolt hääletas 27,7 protsenti valinutest. Reformierakond on saamas 30 kohta 101-kohalises riigikogus.

KÕIK VALIMISTEST SIIT: valimised.err.ee

"Mul on teile oluline teadaanne: Reformierakond on 2015. aasta valimiste võitja," teatas peaminister Taavi Rõivas juubledavatele reformierakondlastele mõni minut pärast südaööd.

"Ma tänan igaühte, kes oma hääle meie poolt andis. Iga hääl oli oluline. Ma tänan iga kandidaati – nii mõnigi teist ületas ka minu ootused. Aitäh teile!" lisas ta.

Keskerakonna esimees Edgar Savisaar märkis, et "teine tulemus ei ole võit, aga kindlasti ei ole see kaotus. Me oleme ainus erakond, kes ei kaotanud mandaate."

"Neli suurima häältearvuga kandidaati üle-Eestilises arvestuses on meie erakonna poliitikud. See tähendab, et me oleme tegijad!" ütles Savisaar erakonna valimispeol keskerakondlaste ette astudes.

"Meie tulemus annab meile mandaadi. Nii paljusid Eesti inimesi esindavat erakonda ei saa maha vaikida!"

Savisaare hinnangul peaks valimistulemus olema hoiatus kõigile, kes valitsusläbirääkimisi peavad. Tema sõnul on toetuse languse läbi kannatanud mõlemad erakonnad, mis Reformierakonnaga on valitsuses olnud – nii IRL kui ka sotsiaaldemokraadid.

Keskerakond tuli valimistel teiseks, kogudes 24,8 protsendi valijate toetuse ja 27 kohta riigikogus. Kolmandaks tulnud sotsiaaldemokraatliku erakonna poolt hääletas 15,2 protsenti valimistel hääle andnutest (15 kohta).

Neljas on Isamaa ja Res Publica Liit 13,7 protsendiga häältest (14 kohta) ja viies Vabaerakond 8,7 protsendiga häältest. Kuues on konservatiivne rahvaerakond EKRE 8,1 protsendiga häältest.

Riigikogu kohtade arvu lisandumise poolest olid suurimad võitjad "nullist alustanud" Vabaerakond 8 kohaga ja EKRE 7 kohaga. Keskerakond aga võitis 1 koha juurde.

Suurim kaotaja oli nendel valimiste lRL, kes pidi andma käest 9 riigikogu kohta. Sotsiaaldemokraadid kaotasid 4 ja Reformierakond 3 kohta.

Valimisaktiivsus oli nendel valimistel 63,7 protsenti ehk kokku anti neil riigikogu valimistel 572 963 häält.

ETV "Valimiste õhtu" otse-eetris rääkinud sotsiaaldemokraatide peasekretäri Indrek Saare sõnul on e-häälte põhjal raske aru saada loogikast, mille alusel valijad sel aastal käituvad. Reformierakonna peasekretär Martin Kukk aga ütles kella 21 ajal, et on veel vara öelda, kas valimised võidab Kesk- või Reformierakond. Küll aga uskusid nii Saar kui ka Kukk, et riigikokku pääseb nende valimiste tulemusel ka uus erakond.

Vabaerakonna esimees Andres Herkel ütles "Aktuaalse kaamera" otse-eetris, et erakond on saavutanud "nendes tingimustes enam-vähem maksimumi". Ta tunnistas, et pärast e-häälte lugemist hakkab erakonna tulemus langema ja "inimesed jälgivad olukorda hinge kinni pidades".

Kell 22.04 leidsid "Valimiste õhtu" saatejuht Aare Raanamäe ja ekspert, Tartu ülikooli teadur Kristjan Vassil, et riigikogu järgmises koosseisus on kuus erakonda ehk et Toompeale on pääsemas nii Vaba- kui ka konservatiivne rahvaerakond.

Mõttekoja Praxis juhatuse esimees Annika Uudelepp nentis "Valimiste õhtu" eetris, et uued inimesed nii uutes kui ka vanades erakondades on toonud uudsust ja värskust, mida inimesed Eestis on oodanud.


Nime väli peab olema täidetud
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 1024 tähemärki
{{error}}

Teade toimetusele edastatud

Sellelt Ip-aadressilt on ligipääs piiratud

Samal teemal

Kommentaare veel ei ole. Ole esimene!

Vasta kommentaarile

+{{childComment.ReplyToName}}:
Vasta kommentaarile
Vasta

Laadi juurde ({{take2}})
Nime väli peab olema täidetud
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 1024 tähemärki
{{error}}
Lisa uus kommentaar

Viimased valimisuudised

Viimase 24h uudised