Kuus ideed Müürilehe variparlamendi liikmetelt (3)

Müürileht (Foto: ERR)
20.02.2015 14:27
Rubriik: Valimisuudised

Kultuuriväljaanne Müürileht pani kokku oma 101-liikmelise avaliku elu tegelastest koosneva variparlamendi. Samuti lasi Müürileht kõikidel valitud liikmetel välja käia ühe idee, mis nemad esitaksid riigikogu kõnepuldis.

Variparlamenti kuulub inimesi kõikidelt elualadelt - nii kirjanikke, ettevõtjaid, kodanikuaktiviste, näitlejaid, suhtekorraldajaid kui ka õppejõude. Müürileht rõhutab, et variparlamendi kõnepuldis pole ükski idee liiga utoopiline, et seda välja hõigata, ega ükski mõte liiga kriitiline, et seda mõtlemata jätta.

Kultuuriväljaande eesmärk on luua kogum ideesid, mis sisaldab konstruktiivset ühiskondlikku kriitikat ning mõtteid, mille üle võiks edasi arutada. ERRi Valimisportaal valis välja mõned huvitavamad Variparlamendi liikmete ideed.

Agu Uudelepp: hindame iga õigusakti mõju iibele ja migratsioonile

Varivalitsuse esimesena liikmena on välja toodud suhtekorraldaja Agu Uudelepp, kes soovitab hinnata iga õigusakti mõju iibele ja migratsioonile. Uudelepa sõnul peavad riigi eelarve koostamisel saama algatused, millel on suurim postiivne mõju iibele ja migaratsioonile. Tema hinnangul tagab see rahvastikku puudutavad teemad püsivad fookuses. "Praeguseks on selge, et üksnes loomuliku iibega välja ei vea, ning pea liiva alla peitmine tuleb lõpetada," on Uudelepp kindel.

Hans H. Luik: aitame intelligentsetel välismaalastel luua Eestis pere

Ekspress Grupi esimees Hans H. Luik soovib Eesti rahvastiku arvu kasvatada praktilisemal moel. Nimelt arvab Luik, et Eesti õpivatele ja töötavatele välistudengitele,- spetsialistidele ja - teadlastele võiks luua tasuta meelelahtus- ja spordivõimalusi. Selle idee eesmärgiks on, et intelligentsed välismaalased leiaksid endile Eestist kaasa ning looksid pere.

Heldur Meerits: loome riikliku elatisraha fondi

Investor Heldur Meerits arvates võiks luua elatisraha fondi, et emad ei peaks kaotsi läinud isasid üle maailma taga otsima, nendega kohtutes võitlema ja ootama aastate kaupa raha, millele neil on täielik õigus. Meeritsa hinnangul peaks fondi rahastama inimesed, kellel endil lapsi pole. "Panustades sinna vaid osa sellest rahast, millega nad ise laste pealt kokku hoiavad," arvab Meerits. Investori sõnul on juba praegu ideed võimalik teostada ning see on väga aktuaalne probleem, kuna mõnekümne aasta pärast elab Eestis 200 000 eestlast vähem kui praegu.

Lisette Kampus: muudame hariduse demokraatlikuks

"Kas te olete kuulnud sellisest asjast nagu democratic education?" küsib kodanikuaktivist Lisette Kampus. Tema sõnul on see mudel, mis lähtud eeldusest, et nii õpetajate kui ka õpilaste võimalus koolielu otsustusprotsessides võrdväärselt osaleda annab õpetamisele ja õppimisele tähenduslikkuse. "Tunde, et see tähendab midagi," kirjutab Kampus.

Lisette Kampuse arvates ei sobitu klassikaline õpimeetod tänapäeva maailma mitte kuidagi. "Huvi midagi õppida, rohkem teada, vastuseid otsida – seda saavad õpetaja ja õpilane koos luua," arvab Kampus. "Kujutlusvõimet ja loomingulisust tuleb hoida iga hinna eest, igaühel,"

Mihkel Kunnus: kohustuslik ajateenistus kõigile gümnaasiumi (või ametikooli) lõpetanule

Semiootiku Mihkel Kunnuse sõnul peaks ajateenistuse ümbernimetama, näiteks elumalevaks. "Üks osa sellest võiks ollagi midagi kunagise EÜE-laadset," kirjutab Kunnus.

Kunnuse arvates pääseks praeguses tähenduses ajateenistusse ainult nii öelda "füsioloogiline eliit". "Teistele oleks see eelkõige tööpraktika, võimalikult universaalne ellujäämiskursus ja sissejuhatus iseseisvasse ellu," ütles Kunnus. Semiootik toob välja kuus postiivset aspekti elumaleva idee juures.

Esiteks peavad elumalevas kõik osalema ja sellest ei saa kõrvale hoida. "Koht leitaks maksimaalselt kõigile: puuetega inimestele, rasedatele, väikelastega inimestele jne," kirjutab Kunnus. Teiseks usub Kunnus, et elumalevas osalevatel noored ei kaosk pärast koolikohustuse lõppu kohe välismaale seiklema või õppima, vaid kasvataksid aastakse juuri. Mihkel Kunnuse idee kohaselt kompletkteeritaks elumaleva rühmad segarahvuslikult ja see mõjuks positiivselt lõimumisprotsessile.

Kunnus toob oma kuues punktis välja ka, et elumalev aitaks kaasa sotsiaalsete klasside lõimumise edendamisele, praktika võimaluste loomisele noortele ning tubaka-, alkoholi ja narkootikumivaba elustiili propageerimisele.

Rainer Kattel: teeme julgeolekuprobleemi rahaks

TTÜ innovatsioonipoliitika professor Rainer Kattel kirjutab, et julgeolekuprobleemi tuleb näha ressursi, mitte kuluna, sest see probleem ei lahene kunagi päriselt ning seetõttu peaks sellest looma tegema teadmistemahuka majandusharu.

"Idee väljendub kujul 10 x 100 x 1000: loome nelja aasta jooksul kümme uut julgeoleku professuuri (nt küberturvalisuse valdkonnas jne), anname välja 100 julgeoleku järeldoktorantuuri kohta ning loome julgeoleku õppekavadel 1000 õppekohta," selgitab Kattel. Tema sõnul saame nii Eestisse tuua just rahvusvahelisi julgeoleku tipptalente, kes teeksid siin teadus, looksid ettevõtteid ja õpiksid. Seeläbi tekiks omaette julgeolekut arendav majandusharu.

"Relvade asemel ostame mõistust," kirjutab Rainer Kattel.

Müürilehe variparlamendi teiste liikmete ning nende ideedega saab tutvuda Müürilehe kodulehel.

 

Toimetas
Allan Rajavee

Nime väli peab olema täidetud
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 1024 tähemärki
{{error}}

Teade toimetusele edastatud

Sellelt Ip-aadressilt on ligipääs piiratud

Samal teemal

Kommentaare veel ei ole. Ole esimene!

Vasta kommentaarile

+{{childComment.ReplyToName}}:
Vasta kommentaarile
Vasta

Laadi juurde ({{take2}})
Nime väli peab olema täidetud
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 1024 tähemärki
{{error}}
Lisa uus kommentaar

Viimased valimisuudised

Viimase 24h uudised