RÜEst lahkunud aseesimees: Rahva Ühtsuse Erakond teenib vaid Kristiina Ojulandi isiklikke ambitsioone (3)

Kristiina Ojuland (Foto: ERR)
Allan Rajavee
13.02.2015 12:25
Rubriik: Valimisuudised

Rahva Ühtsuse Erakonna endine aseesimees ja juhatuse liige Peeter Reemann ütles ERRi valimisportaalile antud intervjuus, et RÜE sisedemokraatia on nõrk ning erakond on rajatud täitma Ojulandi isiklike ambitsioone tagasi suurde poliitikasse jõuda. Ojulandi sõnul jäi Reemanni erakonnast lahkumise motiiv talle selgusetuks, aga sellele ei eelnenud mingit lahingut.

"Usun, et Kristiina (Ojuland - toim.) idee oli tõesti tuua Eesti poliitikasse uus jõud ning RÜE inimeste abil panna kokku 125-liikmeline kandidaatide nimekiri," ütles Peeter Reemann. Tema sõnul hakkasid aga Ojulandi prioriteedid aegamööda muutuma ning Rahva Ühtsuse Erakonna esinaine hakkas keskenduma vaid enda poliitlise karjääri edendamisele.

Koostöö teiste "väikeparteidega"

Reemanni sõnul oli Kristiina Ojulandil enne valimisi palju häid ideid. Üks neist oli koostöö Vabaerakonna, Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna ja teiste uut jõudu tähistavate erakondadega. "Kristiina Ojulandil oli selge sõnum millega ta läbirääkimistele läks: teie nimekiri (näiteks EKRE – toim.), aga meie esinumber üldnimekirjas ning esimesed 10 kohta nimekirjas pooleks, ehk siis Kristiina soovis kohta endale ja veel 3-4 lojaalsele inimesele," sõnas Reemann.

Reemanni andmetel peeti kõige tõsisemaid läbirääkimisi just EKREga. Samas ütles Reemann, et läbirääkimiste laua taga räägiti vaid piirkondlikest nimekirjadest, mitte sisulistest küsimustest. Reemanni hinnagul näitas see, et Ojuland oli läbirääkimiste laua taga edendamas oma positsiooni valimistel, mitte enda erakonna oma. "Kristiina Ojuland soovib olla särav poliitik, kes on tähelepanu keskpunktis," hindas Reemann Ojulandi käitumist.

Sisedemokraatia RÜEs on nõrk

Seda fakti toetab Reemanni sõnul ka sisedemokraatia halb toimimine erakonna sees. "Üksikisikult tulnud ettepanekud ei jõudnud juhatuse koosolekutel mitte kuhugi," tõdes Reemann.

Samuti tõi Reemann välja, et juhatuse koosseisu ei teavitatud rahade liikumistest ja läbirääkimiste käigust (mis isikutega suheldakse, mida lubatakse - toim.) uute parteide liikmete ning teiste parteidega. "Mina lugesin RÜE eelarve kasutamisisest erakondade rahastamise komisjoni aruandest," tõdes Reemann. Seejuures oli RÜE juhatus määranud Reemanni vastutama erakonna rahaasjade eest.

Riigikogu valimisteks ei oldud valmis

Nagu eelpool mainitud pidas Rahva Ühtsuse Erakond koostööalaseid läbirääkimisi peamiselt EKRE ja Vabaerakonnaga. "Andres Herkel (Vabaerakonna esimees - toim.) ei soovinud Kristiinaga algusest peale koostööd teha," ütles Reemann. Tema sõnul toimus viimane kohtumine Vabaerakonnaga 6. jaanuaril ning pärast seda sai selgeks, et koostööst midagi välja ei tule. "Viitasin juhatuses mitu korda vajadusele hakata tegelema omade inimestega," ütles Reemann.

Sellega proovis Reemann juhtida tähelepanu faktile, et tegelikult ei olnud erakonnal nimekirja, mida Vabariigi Valimiskomisjonile esitada. Tema sõnul hakati intensiivsemalt erakonna nimekirja kokkupanekuga tegelema alles 8. jaanuaril ehk siis nädal aega enne valimisnimekirjade esitamise tähtaega.

Reemanni hinnagul oleks praegu RÜE valmis esimest korda täisnimekirjaga välja minema 2018. või 2019. aastal toimuvatele KOV ja üldvalimistele. Reemanni arvutuste kohaselt on praegune 36-liikmeline kandidaatide nimekiri kogunud eelmiste valimiste käigus ainult 3800 häält. Erakonna endise aseesimehe ja juhatuse liikme sõnul oleks pidanud parteisse kaasama rohkem kogenud ja tuntuid poliitikuid.

"Ei EKRE, Vabaerakonna või Refomierakonna puhul ei räägita, et tegemist on ühe inimese parteiga, RÜE puhul aga viidatakse meedias alati erakonnale läbi tema esinaise Kristiina Ojulandi," tõdes Reemann. Tema arvates on ühelt poolt meedia olnud see, kes sellele kuvandi on loonud, kuid samas pole press ka eksinud.

Reemann rõhutas kogu intervjuu käigus, et ei soovi Kristiina Ojulandile ega erakonna praegustele liikmetele halba, kuid kolme kuu jooksul on muutunud tööõhkkond erakonna sees kultuslikuks ning partei peavoolu ideedest erinevaid mõtteid enam ei kuulata.

Lisada ei ole midagi

Rahva Ühtsuse Erakonna esinaine Kristiina Ojuland ütles oma põgusas vastulauses, et RÜE juhatus võttis seisukoha kahe lahkunud liikme kohta juba 2. veebruaril.

Avalduses, millele Ojuland viitab, on kirjutatud, et erakonnal on kahju Reemanni ja Termoneni lahkumisest ja parteile tuli nende lahkumine ootamatult. RÜE juhatuse sõnul ei arutatud aseesimeeste lahkumist enne ühise arutelu käigus ning Reemanni ja Termoneni lahkumismotiiv jäi RÜE liikmetele selgusetuks.

”Lisada ei ole muud, kui et lahingut polnud ja tagantjärgi rusikatega vehkimine ei vii kuhugi,” kirjutas Ojuland ERRi Valimisportaalile saadetud vastulauses.

Toimetas
Rain Kooli

Nime väli peab olema täidetud
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 1024 tähemärki
{{error}}

Teade toimetusele edastatud

Sellelt Ip-aadressilt on ligipääs piiratud

Samal teemal

Kommentaare veel ei ole. Ole esimene!

Vasta kommentaarile

+{{childComment.ReplyToName}}:
Vasta kommentaarile
Vasta

Laadi juurde ({{take2}})
Nime väli peab olema täidetud
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 1024 tähemärki
{{error}}
Lisa uus kommentaar

Viimased valimisuudised

Viimase 24h uudised