Täna algab riigikogu valimiste elektrooniline hääletamine ja eelhääletamine (5)

Video
18.02.2015 18:14
Rubriik: Valimisuudised

Alates tänasest, 19. veebruarist saab anda oma hääle riigikogu valimistel. Kell 9.00 algab elektrooniline hääletamine ja kell 12.00 eelhääletamine maakonnakeskustes.

Maakonnakeskuses on võimalik eelhääletada 22. veebruari õhtuni sõltumata isiku registrijärgsest elukohast. Küll aga tuleb arvestada, et ka maakonnakeskustes saab eelhääletada vaid nende kandidaatide poolt, kes on üles seatud valija elukohajärgses valimisringkonnas.

Igas maakonnakeskuses on avatud vähemalt üks valimisjaoskond. Tallinnas on valimisjaoskondi 13 ja Tartu linnas kuus. Harjumaa elanikud saavad hääletada Tallinnas ja Tartumaa elanikud Tartus. Jaoskondade täpsemad asukohad leiab Vabariigi Valimiskomisjoni veebilehelt.

Elektrooniliselt saab hääletada e-hääletamise kodulehel kuni 25. veebruari kella 18-ni. Soovi korral võib interneti teel antud häält muuta, hääletades nimetatud ajavahemikul uuesti elektrooniliselt või eelhääletamise päevadel 19.-25 veebruarini valimisjaoskonnas. Kehtima jääb valija poolt antud viimane e-hääl või valimisjaoskonnas antud hääl. Valimispäeval, 1. märtsil oma häält enam muuta ei saa.

"See on selleks, et elektroonilise hääletuse salajasust tagada. Juhul kui valija leiab, et teda on mõjutatud või on mingi muu asjaolu, siis ta võib uuesti ümber hääletada," selgitas vabariigi valimiskomisjoni esimees Alo Heinsalu "Terevisioonis".

Oma hääle kohalejõudmist on võimalik kontrollida nii Androidi, Windows Phone'i kui ka iOS operatsioonisüsteemi nutiseadmetega.

Eelhääletamine kõikides valimisjaoskondades toimub 23.-25. veebruarini. Sel perioodil saab eelhääletada nii elukohajärgses valimisjaoskonnas kui ka väljaspool elukohta hääletamist korraldavas jaoskonnas.

Valimispäeval, 1. märtsil saab hääletada ainult oma elukohajärgses valimisjaoskonnas.

Valima minnes tuleb kaasa võtta fotoga isikut tõendav dokument, näiteks ID-kaart, pass, juhiluba või pensionitunnistus. Valijakaarti ei pea kaasa võtma.

Oma valimispiirkonna kandidaatidega saate tutvuda ERRi Valimisportaali kandidaatide lehel.

Statistika: e-hääletamine on muutub järjest populaarsemaks

Esimene e-hääletus toimus 2005. aastal kohalike omavalitsuste valimise raames. Tollal osales valimistel kokku 502 504 hääleõiguslikku valijat, kellest vaid 9287 täitsid oma kodaniku kohust läbi interneti. 2007. aasta riigikogu valimistel tõusis e-valijate arv 30 275 inimeseni.

100 000 e-valija piir murti 2009. aasta KOV valimiste käigus kui 662 813 valijast hääletasid 104 313 inimest oma lemmik kandidaadi poolt elektrooniliselt. Pärast 2009. aasta valimisi ongi jäänud e-valimiste osalus 100 000 ja 140 000 vahele, sõltudes paljuski üldisest osalusest. Viimase viie aasta statistika näitab, et umbes kolmandik valijatest annab oma hääle ID-kaardi abil.

Viimastel riigikogu valimistel aastal 2011 andis 140 846 valijat oma hääle elektrooniliselt.

 

Toimetas
Allan Rajavee, Rain Kooli

Nime väli peab olema täidetud
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 1024 tähemärki
{{error}}

Teade toimetusele edastatud

Sellelt Ip-aadressilt on ligipääs piiratud

Samal teemal

Kommentaare veel ei ole. Ole esimene!

Vasta kommentaarile

+{{childComment.ReplyToName}}:
Vasta kommentaarile
Vasta

Laadi juurde ({{take2}})
Nime väli peab olema täidetud
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 1024 tähemärki
{{error}}
Lisa uus kommentaar

Viimased valimisuudised

Viimase 24h uudised