Rahandusministeerium: kõige rohkem on konkreetseid valimislubadusi sotsiaalvaldkonnas (1)

Video
Margitta Otsmaa
16.02.2015 15:49
Rubriik: Valimisuudised

Rahandusministeerium võttis ette kõikide riigikogu valimistel osalevate erakondade programmid ja analüüsis neis tehtud ettepanekute maksumuslikku mõju, kuid ei anna hinnangut nende sisule. Ministeeriumi hinnangul lubatakse liiga palju põhjendamatut majanduskasvu, palju seda, mis on juba niigi töös ning kõige rohkem on konkreetseid lubadusi sotsiaalvaldkonnas.

Tabelid iga erakonna kohta eraldi on üleval rahandusministeeriumi kodulehel.

On konkreetseid lubadusi, mille taga ka numbrid ja üldiseid lubadusi, millele numbrit kõrvale kirjutada ei saa, vahendasid ERR-i raadiouudised.

Ministeeriumi eelarvepoliitika analüütik Risto Kaarna ütles, et üsna palju on selliseid lubadusi, mis on juba töös või juba viiakse ellu

"Sest võib-olla mingisugustes tegevustes, mida erakond on planeerinud, näiteks kulu poolelt, on jäetud tulu pool üldiseks. Siis see ei näitagi täit pilti. Me oleme vaadanud, mida üks või teine lubadus tooks kaasa, pannud tabelisse plussi või miinuse – kas see halvendaks riigieelarve positsiooni või parandaks seda. Kui tegemist on kululubadusega, kui kulusid vähendada, siis see parandab positsiooni ning tuludega täpselt vastupidi," selgitas Kaarna.

Kui erakond lubab täiendavat majanduskasvu, siis see on jäetud kajastamata.

"Majandusprognoos ja rahandusprognoos tuginevad ikkagi kehtivatele seadustele, mis on juba vastu võetud või valitsuses otsustatud. Me kasutame alati viimast tegelikku statistikat. Need asjad, mis on liiga kauges tulevikus, liiga eelduslikud, neid me ei ole tabelites numbritesse pannud. Kui näiteks erakond lubab majanduskasvu, siis me ei ütle, et see toob ilmtingimata tulusid juurde, kui sel pole taga mingit konkreetset lubadust, millele me oleme mõjuhinnangu andnud. Päris palju on üldisi seisukohti, kõige vähem Keskerakonnal, 32 protsenti. Kõige rohkem Ühendatud Vasakparteil, 86 protsenti," rääkis Kaarna.

Eelarvepoliitika osakonna juhataja asetäitja Marika Tuusis ütles, et kõige enam on konkreetseid lubadusi esitatud sotsiaalvaldkonnas.

"Teised olid paljuski palgatõusud ja oli ka investeeringuid, mida ei olnud võimalik hinnata, kuna ei ole arutusel olnudki seda objekti, et palju see võib maksma minna," sõnas ta.

Analüüs ei näita lõplikult, millise partei lubadused on kõige kallimad

Rahandusministeerium toonitas samas, et nende analüüs ei näita, millise partei lubadused on kõige kallimad. Esiteks arvutati lubaduste otsest mõju eelarvele. Samas võib mõni lubadus viia küll raha eelarvest, kuid elavdada majandust, ning tuua kaudselt raha eelarvesse tagasi, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Samuti tuleb arvestada, et enamikule lubadustele polnud üldse võimalik hinda välja arvutada, sest need olid kirja pandud liiga üldsõnaliselt. Seega võis mõni väga kallis lubadus ka tabelist välja jääda.

"Valimislubadusi oli päris erinevaid. Oli selliseid, mis olid nii üldise sõnastusega, millel polnud üldse võimalik panna kulumõjusid. Need võisid olla suured, meie hetkel seda ei teadnud. Meie saime hinnata rahaliselt selliseid, millel oli öeldud, et mingit kindlat kulu soovitakse tõsta või mingit tulu langetada," selgitas Tuusis.

Toimetas
Madis Järvekülg, Laur Viirand

Nime väli peab olema täidetud
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 1024 tähemärki
{{error}}

Teade toimetusele edastatud

Sellelt Ip-aadressilt on ligipääs piiratud

Samal teemal

Kommentaare veel ei ole. Ole esimene!

Vasta kommentaarile

+{{childComment.ReplyToName}}:
Vasta kommentaarile
Vasta

Laadi juurde ({{take2}})
Nime väli peab olema täidetud
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 1024 tähemärki
{{error}}
Lisa uus kommentaar

Viimased valimisuudised

Viimase 24h uudised