Graafik: väikeerakondade kõige kulukam valimislubadus on kodanikupalk

ERR-i reporteri Jüri Muttika libaplakat, mis parodeerib valimislubadusi. (Foto: ERR)
17.02.2015 16:31
Rubriik: Valimisuudised

Osaliste nimekirjadega valimistele osalevatest erakondadest on kõige kallimad lubadused Eestimaa Rohelistel, kes sooviksid kehtestada riikliku kodanikupalga, langetada toidukauba käibemaksu kümne protsendini ja kaotada raamatute pealt käibemaksu.

Vaieldamatult kõige kulukam lubadus "väike-parteide" hulgast on Eestimaa Rohelistel, kes sooviksid kehtestada kodanikupalga. Rahandusministeeriumile saadetud Roheliste valimislubaduse selgituses öeldi, et riiklik kodanikupalk tagaks kõigile osalus- ja kindlustunde. Samuti asendaks kodanikupalk roheliste hinnangul täiesti ebapiisavat laste- ning toimetulekutoetust, mille taotlemine on täna töömahukas ja aeganõudev.

Rahandusministeerium analüüsis antud lubadust eeldusel, et kodanikupalga määraks saab kehtiv toimetulekutoetuse piirmäär ehk 90 eurot ning kodanikupalka makstakse välja igal kuul kõigile Eesti kodakondust omavatele inimestele. Ministeeriumi arvutuste kohaselt läheks see riigile järgmisel neljal aastal maksma 1,2 miljardit eurot aastas ehk nelja aasta jooksul kokku 4,8 miljardit eurot.

Võrdluseks on käesoleva aasta riigieelarve tulumaht ligikaudu 8,4 miljardit eurot.

Teisele kohale tuli väike-erakondadest Rahva Ühtsuse Erakond (RÜE), kelle plaan on tulumaksuvaba miinimumi sidumine alampalgamääraga. 2016. aasta riigieelarve kulubaas kasvaks selle plaani elluviimisel 372 miljoni euro võrra ning nelja aasta jooksul kokku ligi kahe miljardi euro võrra. Samuti on tulumaksuvaba miinimumi järk-järguline tõstmine paljude parteide valimisprogrammides ära mainitud.

Rahandusministeerium prognoosib alampalga kasvu järgmisel neljal aastal 415 eurolt (aastal 2016) 502 eurole aastaks 2019. Samuti toob ministeerium välja, et RÜE plaan siduda tulumaksuvaba miinimum ja alampalga määr mõjub positiivselt nii tööjõu pakkumisele kui ka töökohtade nõudlusele madalapalgalise tööjõu seas.

Kolmandale kohale tuli Eesti Iseiseisvuspartei (EIP), kelle lubadus astuda Euroopa Liidust välja, läheks Eesti riigile 2016. aastal maksma 406 miljonit eurot ning nelja aasta lõikes ligikaudu 1,6 miljardit eurot. EIP soovib Euroopa Liidust lahkuda, sest Eesti liitmine Euroopa Liiduga oli nende hinnagul põhiseaduse vastane ning EL-i põhiseaduse ratifitseerimine riigikogu poolt oli riigireetmine.

Rahandusministeerium võttis lubaduse maksumusarvutuste aluseks tingmuse, et EL-ist lahkudes kaoksid uue programmiperioodi toetused. Kuid samas ei peaks Eesti enam tegema sissemakseid Euroopa Liidu ühisesse eelarvesse. Samas hindas ministeerium EIP-i lubaduse teostatavust raskendatuks, kuna Euroopa Liidust välja astumine nõuab laia ühiskondliku lepe saavutamist ning vajalik on ka õigusruumi muutmine.

Ainus lubadus, mis sai maksumuseks null eurot, oli Vasakpartei plaan taastada inimestevaheline põllumajanduslik kooperatsioon maakohtades ehk sisuliselt taasluua kolhooside süsteem. Erakonna arvamusel on kooperatsiooni likvideerimise ja riiklike põllumajandustoetuse puudumise tulemusena saanud Eesti külast vaesuse piirkond.

Rahandusministeeriumi hinnangul eeldab lubaduse täitmine riikliku kooperatsiooni arendamise seadusandluse loomist. Samuti dubleerivad kooperatsiooni lubadused praegust LEADER programmi ja maaettevõtluse mitmekesistamise meetmeid.

Täpsemate andmetega, erakondade lubaduste kohta, võite tutvuda Rahandusministeeriumi kodulehel.

Toimetas
Allan Rajavee

Nime väli peab olema täidetud
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 1024 tähemärki
{{error}}

Teade toimetusele edastatud

Sellelt Ip-aadressilt on ligipääs piiratud

Samal teemal

Kommentaare veel ei ole. Ole esimene!

Vasta kommentaarile

+{{childComment.ReplyToName}}:
Vasta kommentaarile
Vasta

Laadi juurde ({{take2}})
Nime väli peab olema täidetud
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 1024 tähemärki
{{error}}
Lisa uus kommentaar

Viimased valimisuudised

Viimase 24h uudised