Kivirähk: peaminister peab omama teatud karismat

Video
Maria-Ann Rohemäe
22.02.2015 21:31
Rubriik: Valimisuudised

Riigikogu valimiste lähenedes üritavad kandidaadid aina rohkem valijaid enda poole püüda. Igaühel on selleks oma meetodid ja stiil. Samas on selge, et mis mõjub ühele valijale, ei pruugi mõjuda teisele. Sotsioloog Juhan Kivirähki sõnul peab peaministrikandidaat kindlasti rahva toetuse saamiseks omama teatud karismat ja kogemust.

"Kui me räägime peaministrist, siis kindlasti oodatakse temalt midagi enamat kui lihtsalt parlamendiliikmelt või et kui ma hääletan erakonna nimekirjas oleva kandidaadi poolt, peab peaminister kahtlemata omama teatud karismat, kogemust ja võimekust, et valitsust juhtida," rääkis Turu-uuringute AS-i uuringujuht Juhan Kivirähk.

Kes aga on karismaatiline liider? Ajaloost võib näidetena välja tuua Vladimir Lenini ja Adolf Hitleri, aga ka Martin Luther Kingi. Kui "Aktuaalse kaamera" reporter Maria-Ann Rohemäe kuuleb sõnaühendit karismaatiline liider, siis esimese asjana tuleb talle meelde tema gümnaasiumi ühiskonnaõpetuse õpik, kus oli karismaatilise liidri näitena välja toodud Lennart Meri,

Aastaid president Merit jäljendanud Egon Nuteri sõnul on karismaatilisus nagu mingisugune x-faktor. Merit mängides Nuter tema karismaatilisuse peale väga mõelnud ei ole.

"Justkui see oli iseenesest mõistetav, et ta on väljapaistev kuju ja seda oli ka tunda, et kui ma ennast nende võõraste sulgedega ehtisin, et selles nahas oli tegelikult hea olla, et inimesed võtsid kohutavalt hästi selle vastu, sest Meri on Meri, Meri on legend," ütles Nuter.

"Võib-olla selline vaimne valmisolek või hästi lai pilk maailma asjadest, seoste leidmisest või see oli kuidagi tajutav, kui ma teda jälgisin, et mingisugustest ülesvõetud materjalidest, et siin kupli all käib üks kõva mõttetöö. See oli võib-olla minu arust kõige tähtsam, et need mõttepausid või raalimine, mis siin käib. See mingi vaim," jätkas ta.

Tartu Ülikooli õigusteaduskonna ja psühholoogia instituudi professori Talis Bachmanni sõnul võib karismaatilisuse mõju olla mitmekesine.

"Ühel puhul tahetakse järgida nii-öelda kamba või grupi või ürgkarja juhti, kes on autoritaarne ja kelle kaitsejuhtimise all tahetakse olla, teisel juhul tahetakse järgida nii-öelda head hoolitsevat ja hella vanaisa, kes on elutark," selgitas Bachmann.

Poliitikud võivad üritada karismaatilisust ka teeselda. Bachmanni sõnul on selleks mitmeid võimalusi. Näiteks vuntsitakse üles pilte, korrigeeritakse käitumist või võetakse eeskuju kellestki, kes on olnud edukas. Samas lisab Bachmann, et kusagil on siiski mingisugune algselt olemasolev mõju, mis varieerub isikuti ja mida päris muuta ei saa.

"See ikkagi saadakse pagasina geenidest, hästi varajastest eluseikadest, kasvatustest ja nii edasi. Täiskasvanud eaks need eeldused enam-vähem juba kujunevad välja, nii et siin on lisaks puht õpitutele, puht käitumuslikele teguritele ka kaasatulnud isiksuse tüpaaž, maneer ja puht selline füüsiline välimus, antropoloogiline välimus. Siin ei ole mitte midagi teha, nii see on," ütles professor.

Seda, kui palju või kas üldse on karismaatilisi liidreid tänapäeva Eesti poliitikas, on keeruline öelda. Samamoodi ei saa öelda, et liidripositsioonil olev poliitik oleks automaatselt ka karismaatiline juht. Turu-uuringute küsitluse järgi leidsid Eesti inimesed, et pärast valimisi sobiks kõige paremini peaministriks reformierakondlane Taavi Rõivas. Temale järgneb Edgar Savisaar Keskerakonnast.

"Ma ütleks, et Rõivase populaarsus tuleneb pigem sellest, et ta on Reformierakonna peaministrikandidaat ja peaminister. Tema reiting lähtub tegelikult erakonnast, erakonna populaarsusest. Savisaar oma isikuga annab reitingu erakonnale, et tegelikult Keskerakonda ju toetavad paljud inimesed just Savisaare pärast," ütles Kivirähk.

Kui professor Bachmannilt küsiti, kas Savisaar on karismaatilisem poliitik kui näiteks Taavi Rõivas või Sven Mikser, vastas ta nii: "Ma ütleksin niimoodi, et Edgar Savisaare tüpaaž on selline, kellel on tugev ressurss karismaatiliseks mõjuks ja kindlasti mitte ühtselt kõikidele, vaid kindlat tüüpi isikule, valijale."

Kivirähki sõnul on taolistes uuringutes ametisoleval peaministril teatud eelis, sest inimesed näevad, kuidas ta peaministrina tegutsenud on. Kivirähk lisas, et Savisaare valitsemisaega ilmselt väga paljud enam ei mäletagi. Juhan Partsi kogemus on üsna hiline, nii et ilmselt ka teda hinnatakse tema valitsemiskogemuse järgi. Sven Mikseri puhul aga ei tea inimesed, mida temalt peaministrina oodata.

Toimetas
Maarja Roon

Nime väli peab olema täidetud
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 1024 tähemärki
{{error}}

Teade toimetusele edastatud

Sellelt Ip-aadressilt on ligipääs piiratud

Samal teemal

Kommentaare veel ei ole. Ole esimene!

Vasta kommentaarile

+{{childComment.ReplyToName}}:
Vasta kommentaarile
Vasta

Laadi juurde ({{take2}})
Nime väli peab olema täidetud
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 1024 tähemärki
{{error}}
Lisa uus kommentaar

Viimased valimisuudised

Viimase 24h uudised