Ekspertide sõnul on riigireformi ideed parteide valimisprogrammides tugevalt sees

Video
16.02.2015 9:42
Rubriik: Valimisuudised

Praxise valitsemise ja kodanikuühiskonna programmijuht Rauno Vinni ja Tööandjate keskliidu juht Toomas Tamsar ütlesid "Terevisioonis", et erakonnad on riigireformi teemadele oma valimisprogrammides väga palju tähelepanu pööranud.

"Me võime öelda, et üle aastate on riigireformi küsimused erakondade valimisplatvormides üsna tugevalt sees. Lubatakse otsedemokraatia arendamist ja haldus-territoriaalset reformi," ütles Vinni.

"Võib täheldada, et erinevad erakonnad näevad vajadust selles valdkonnas muutusi teha. Mingisugune arusaamade nihe on toimunud võrreldes varasema perioodiga," leidis ta.

Üks põhilisi arutelu kohti, mille üle päid murtakse on Vinni sõnul see, kas omavalitsuste ühinemine peaks olema vabatahtlik või peaks seda kuidagi tugevamalt suunama. "Aga vaadates programme lähemalt, siis näeb, et ka need, kes räägivad vabatahtlikust ühinemisest, mõtlevad tegelikult sügavamaid reforme, kui seni on tehtud."

Ta tõi näiteks Reformierakonna, kes on kogu aeg rääkinud vabatahtlike ühinemiste tähtsusest ja nüüd lubab, et kohaliku tasandi ülesanded jaotatakse ära vastavalt omavalitsuse suurusele. "See on üsna põhimõtteline muutus. See eeldab tänase süsteemi ülevaatamist. Nad lubavad ka suuremaid ühinemistoetusi ja soovivad jätkata vabatahtlikku liini," lausus Vinni.

"Teised erakonnad soovivad samamoodi kohalikku tasandit reformida. Räägitakse palju ka maakondlikust omavalitsusest, ehk luua teine tasand omavalitsuskorralduses. Räägitakse ka, et maavalitsused tuleb üle vaadata ja nende korraldus ümber mõtestada," loetles ta.

Väiksemaid erakondi fookusesse võttes ütles Vinni, et nemad räägivad palju poliitilise konkurentsi tugevdamisest, valimiskorraldusest, osalus- ja otsedemokraatiast, aga ka riigiaparaadi kokkutõmbamisest.

Kõik erakonnad lubavad tema sõnul haldus-territoriaalset reformi. "Võibolla on Keskerakonnal kõige vähem neid ideid, aga need teemad on igas programmis sees. Üldsõnalisemad on need, kes ei ole valitsemiskogemusega ja väiksemad erakonnad. Kõige konkreetsemad on sotsiaaldemokraatide plaanid. Võib öelda, et ka väiksemates erakondades on konkreetseid ideid. Vabaerakond räägib kahetasandilisest valitsemisest," rääkis ta veel.

Taganemisruumi on erakonnad Vinni sõnul jätnud endale vähem kui seda varem jäetud on. "Üle nende valimisprogrammide saab päris hea haldusreformi kava kokku panna. Selles osas tuleb seekord poliitikuid isegi tunnustada, et nad on nii palju häid ideid sisse kirjutanud oma programmidesse. Pärast valimisi on küll võtmekoht, et seda poliitilist tahet jätkuks ka nende reformikavade kokku panemiseks ja ära tegemiseks," märkis ta.

Toomas Tamsari arvates on väga hea, et erakonnad juba praegu on valmis nendel teemadel rääkima. "Surve poliitikutele peab jätkuma peale valimisi. Eestvedamist kellegi teise poolt peale poliitikute ei saa tulla. Siin on küsimus, kas poliitikutel jätkub seda tahet ja riigimehelikkust valusate teemade kallale minna või jätkatakse nende küsimustega, millistele ühiskonna gruppidele rohkem raha jagada ja kust hädapäraselt see kate leida," sõnas Tamsar.

Vinni tõi välja vaatenurga, kus räägitakse sellest, et valimislubadustele tuleb kate leida ja nimetatakse, et riigireform on üks kulude katteallikas. "Ressurssi seal sisemiselt niipalju ei ole, kui me räägime ainult näiteks ametnikkonna kokku tõmbamisest. Järelikult tuleb minna päris sügavale süsteemidesse sisse, et see raha leida, mida on tarvis suurte ühiskondlike probleemide lahendamiseks. See juba viitab suurele reformi vajadusele."

Tamsari sõnul sisendab see lootust, et esimest korda on need teemad erakondade valimisprogrammidesse nii põhjalikult sisse kirjutatud, sest Eestis on vaja teha päris põhimõttelisi ümberkorraldusi.

"Selleks, et teha keerulisi ja valusaid muutuseid, on vaja üksjagu julgust. Halbu uudiseid poliitikud ei taha enne valimisi eriti rääkida."

Toimetas
Aleksander Krjukov

Nime väli peab olema täidetud
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 1024 tähemärki
{{error}}

Teade toimetusele edastatud

Sellelt Ip-aadressilt on ligipääs piiratud

Samal teemal

Kommentaare veel ei ole. Ole esimene!

Vasta kommentaarile

+{{childComment.ReplyToName}}:
Vasta kommentaarile
Vasta

Laadi juurde ({{take2}})
Nime väli peab olema täidetud
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 1024 tähemärki
{{error}}
Lisa uus kommentaar

Viimased valimisuudised

Viimase 24h uudised