Liia Hänni: Populistlikud lubadused tekitavad pärast valimisi ühiskonnas pettumust (1)

(Foto: Martin Dremljuga/ERR)
13.02.2015 14:49
Rubriik: Valimisuudised

Vabakondliku algatuse korras ja avamusliidrite hinnangute alusel koostati edetabel, kus oli välja toodud Eesti erakondade kõige populistlikumad lubadused ja loosungid. Erakondade sõnumeid hinnanud Liia Hänni sõnul on populistlike sõnumeid edastanud riigikogu välised parteid. Vabaerakonna ühe esinumbri Artur Talviku sõnul on tema erakond teinud kõik selleks, et populismi, oma valimiskampaanias vältida.

E-Riigi Akadeemia programmijuht Liia Hänni ütles ERRi Valimisportaalile antud intervjuus, et talle jäid kõige enam silma just need erakondade loosungid, mis asusid tabelis eespool.

"Need on tõepoolest kõmisevad ja kohati ohtlikud lubadused, sest lubatakse seda mida tegelikult praeguses olukorras teha võimalik ei ole," tõdes Hänni. "Need on vastutustundetud lubaduse ja kui sellele liita valijate nii öelda "kergeusklikkus", siis saab kokku päris plahvatusohtliku segu,"

Majanduslik populism võib tuua kaasa pettumuse

Praxis tõi loosungite analüüsis välja erinevad populismi vormid. Liia Hänni hinnangul on kõik populismi ilmingud ohtlikud aga praeguses majandulikus olukorras, tõuseb esile just majanduslik populism. "Teame ju, et ühiskonnas on inimesi, kes on tõesti väga raskustes ja haaravad lootusest nagu viimasest õlekõrrest kinni," ütles Hänni. Tema arvamusel, kui isegi populistlikke lubadusi hakatakse võimule saades täitma, võime sattuda majanduslikesse raskustesse, millega maadlevad osad Euroopa Liidu riigid.

Liia Hänni tõstis esile juhtrühma panust katteta lubaduste temaatika tõstatamisel. "Vaadates populismi edetabelit erakondade vaates, siis mulle tundub, et sellised populistlikud ja kõlavad loosungid on erakondadel, kes alles pürgivad riigikokku," hindas Hänni. Tema arvates on see üks eneseavaldamise viis, millega tähelepanu pälvida.

Hänni sõnul on Keskerakonna lubadused tingitud partei vajadusest kindlasti võimule saada. "Selle erakonna puhul tuleb vaadata lubaduste taha ja siin on näha võimule pürgimist iga hinna eest," ütles Hänni.

Liia Hänni arvates on Eesti valijaskonnas inimesi, kes lähevad populismiga kaasa. "Inimesed lähevad kaasa just sellepärast, et nad ise on nii keerulises majanduslikus olukorras," ütles Hänni. Teisena tõi Hänni välja ajaloole või rahvusele püstitatud loosungid. "Need lubadused puudutavad kindlasti ka valijate hingekeeli," arvas Hänni.

Artur Talvik: Oleme iga hinna eest proovinud vältida populismi

Vabaerakonna loosung "Võtame riigi tagasi!" hinnatiekspertide poolt kõige populistlikumaks valimisloosungiks.

Erakonna ühe esinumbri Artur Talviku sõnul on Vabaerakond tõsiselt vaeva näinud, et populismi oma valimiskampaaniast eemal hoida. Talvik ütles edetabelit kommenteerides,et Vabaerakonna programmist on võetud hüüdlaused, mis ei ole kindlasti Vabaerakonna peamised loosungid.

"Oleme ise, edetabelis välja toodud hüüdlausete üle, palju vaielnud," kinnitas Talvik. "Need loosungid on praegu ületähtsustatud ning mis on kõige tähtsam - me ei ole kellelegi mingeid summasid lubanud ja seda joont me ka hoiame,"

"Kui tänane võimupartei lubab maksumuudatust, mis annab taskuse teatud arvu raha, siis hoopis see on kõige suurem populism," rõhutas Talvik. Tema sõnul kaovad maksumuudatuse plaanid kohe kui hakatakse sõlmima koalitsioonilepingut. Talviku hinnagul peaks tähelepanu pöörama mitte loosungitele, vaid mida sisuliselt lubatakse.

"Ma tunnistan, et mulle pole algusest peale meeldinud loosung "Võtame riigi tagasi!" aga seda sama loosungit on kasutanud nii Ott Pärna sotsidest kui ka Mart Laar, kes on IRLi kõneisik," sõnas Talvik. Samuti ei saanud Talvik aru, mis selles on populistlikku, kui nad nendivad, et võim on rahvast kaugele läinud. "Sellest probleemist on ju kõik kogu aeg rääkinud," tõdes Talvik. "Sõnastus võib-olla on halb aga sisu on ju õige,"

Toimetas
Allan Rajavee

Nime väli peab olema täidetud
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 1024 tähemärki
{{error}}

Teade toimetusele edastatud

Sellelt Ip-aadressilt on ligipääs piiratud

Samal teemal

Kommentaare veel ei ole. Ole esimene!

Vasta kommentaarile

+{{childComment.ReplyToName}}:
Vasta kommentaarile
Vasta

Laadi juurde ({{take2}})
Nime väli peab olema täidetud
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 1024 tähemärki
{{error}}
Lisa uus kommentaar

Viimased valimisuudised

Viimase 24h uudised