Naiste arv valimisnimekirjade eesotsas on veidi kasvanud

Valimisnimekiri (Foto: PM/EMF)
13.02.2015 17:15
Rubriik: Valimisuudised

Erakondade valimisnimekirjade naiskandidaatide osakaal ei ole viimase 10-15 aasta jooksul oluliselt muutunud, küll aga on mõnevõrra kasvanud naiste arv nimekirjade eesotsas, selgus võrdõigusvoliniku kantselei tellitud valimiste nimekirjade analüüsist.

2015. aasta Riigikogu valimistel moodustavad naiskandidaadid vaid 27% kõigist kandidaatidest. Analüüs näitas, et ehkki viimaste Riigikogu valimistega võrreldes on naiskandidaatide osakaal tõusnud, on see samal tasemel kui 1999. ja 2007. aastal.

Võrdõigusvolinik Mari-Liis Sepperi sõnul on toimunud muutused positiivsed, kuid arenguruumi on veel küllalt. „Uuemad uuringud toovad välja, et Eesti elanikud soovivad näha seni üsna meestekeskses Riigikogus rohkem naisi. Vähemalt sõnades pole selle vastu ka enamik erakondi,“ ütles Sepper.

Erakondadel on võimalik teadlikult soodustada või piirata naiste valituks osutumist ning seda ka siis, kui naisi on nimekirjades vähem kui mehi. Seega on erakondade roll Riigikogu tulevase koosseisu määramisel keskne, ütles volinik.

Valimisnimekirjade kokkuvõttes

2015. aasta Riigikogu valimistel moodustavad naiskandidaadid vaid 27% kõigist kandidaatidest. Võrdõigusvoliniku kantselei tellitud analüüs näitas, et ehkki viimaste Riigikogu valimistega võrreldes on naiskandidaatide osakaal tõusnud, on see samal tasemel kui 1999. ja 2007. aastal. Seega, viimase 10-15 aasta jooksul ei ole naiste osakaal valimisnimekirjades kuigivõrd muutunud.

Kõige rohkem, ligi 37%, on naiskandidaate Rahva Ühtsuse Erakonnas ja parlamendierakondadest Sotsiaaldemokraatlikus erakonnas. Rohkem kui poole vähem on naisi kandidaatide seas Eesti Iseseisvusparteis ja erakonnas Eestimaa Rohelised. Riigikogu erakondadest on naiskandidaate kõige vähem Reformierakonnas ja IRLis, kummaski 24 %.

Esinumbrid valimistel

Kõigi erakondade puhul on ringkondlike nimekirjade esinumbrite seas mehi märksa rohkem kui naisi. Kõige rohkem on naiskandidaate esinumbrite seas Keskerakonnal – 12 ringkonnast viies ehk 41,7%, EKRE-l ja IRL-il on naised esinumbriteks kolmes ringkonnas, Reformierakonnas kahes ning Sotsiaaldemokraatlikus erakonnas ja Vabaerakonnas on naine esinumber vaid ühes ringkonnas.

Ka ringkondlike nimekirjade esikolmes on naised kõigis erakondades alaesindatud, osutab uuring. Kõige rohkem naisi esikolmes on Sotsiaaldemokraatlikul erakonnal – 36,3%, teise asetusega kandidaatidest on sotsidel naisi rohkemgi kui mehi, 66% neist on naised. Järgneb Keskerakond 33% naiskandidaatidega esikolmikus, EKRE-l on naisi esimese kolme seas 30%.

Kõige vähem on naisi ringkondlike nimekirjade esikolmes Reformierakonnal – 22%, IRL-il ja Vabaerakonnal on esikolmes naisi 25% ehk veerand kandidaatidest.

Kui ringkonnanimekirjade puhul järjestatakse kandidaadid vastavalt saadud häältearvule ümber, siis kompensatsioonimandaadid jagatakse erakondade seatud järjestuse põhjal kinnises nimekirjas.

Erakondade üleriigilised kinnised nimekirjad annavad seega võimaluse kindlustada või oluliselt suurendada kandidaadi tõenäosust osutuda valituks. Kui Sotsiaaldemokraatide ringkondlike esinumbrite seas ei olnud palju naisi, siis kinnise nimekirja esikümnes on sotsiaaldemokraatidel naisi meestest rohkem, 10-st 6. Keskerakonnal on kinniste nimekirjade esikümnes mehed ja naised pooleks.

Seevastu näiteks EKRE-l, kel olid ringkondlikus nimekirjas veerand naised, ei ole riikliku nimekirja esinumbrite seas üldse naisi. Keskerakonnal on naiste esindatus suhteliselt tugev nii ringkondlike kui riiklike nimekirjade esimese kahekümne seas. Reformierakonna kinnistes nimekirjades on naisi kahekümne seas vähe, esikümnes vaid kaks naist ja kohtadel 11-20 kolm naist.

Erakondade valimisnimekirjade analüüsi autor on Glasgow ülikooli teadur Mirjam Allik, analüüs valmis võrdõigusvoliniku kantselei projekti „Soolõime ja õiguskaitsega sugude võrdsuseni“ raames.

Toimetas
Kertu Loide

Nime väli peab olema täidetud
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 1024 tähemärki
{{error}}

Teade toimetusele edastatud

Sellelt Ip-aadressilt on ligipääs piiratud

Samal teemal

Kommentaare veel ei ole. Ole esimene!

Vasta kommentaarile

+{{childComment.ReplyToName}}:
Vasta kommentaarile
Vasta

Laadi juurde ({{take2}})
Nime väli peab olema täidetud
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 1024 tähemärki
{{error}}
Lisa uus kommentaar

Viimased valimisuudised

Viimase 24h uudised