Avatud nimekirjade osas on erakondade seas erinevaid arvamusi

Video
Tiina Jaakson
22.01.2015 21:16
Rubriik: Valimisuudised

Sotsiaaldemokraadid, Isamaa ja Res Publica Liit ning Vabaerakond ja Konservatiivne Rahvaerakond toetavad põhimõtet, et riigikokku pääseks avatud nimekirjade põhjal. Keskerakond ja Reformierakond näevad avatud nimekirjade seadustamisel ka miinuseid.

Avatud nimekirju lubavad oma valimisprogrammides mitmed erakonnad ja sellise idee käis Äripäevas välja ka kunagine peaminister, Eesti Panga nõukogu esimees Mart Laar. Et võtta võim erakondadelt tagasi, tegi Laar ettepaneku seada analoogiliselt Euroopa Parlamendi valimistega ka riigikogu valimistel sisse üleriigilised nimekirjad nii, et ka üldnimekirjas otsustaks riigikogusse saamise mitte erakonnakontori, vaid valija tahe. Ehk koht parlamendis sõltuks kogutud häältest, mitte kõrgest kohast üleriigilises nimekirjas.

"Aktuaalne kaamera" küsis riigikogu valimistele täisnimekirja esitanud parteidelt, kas nad toetavad seda ettepanekut.

Sotsiaaldemokraatliku Erakonna peasekretär Indrek Saar märkis, et tema erakond on sel teemal esitanud mitu seaduseelnõud, mis aga pole riigikogu enamuse toetust leidnud. "Meil on see ka nende riigikogu valimiste programmis sõnaselgelt kirjas, et me seda ideed pooldame."

Saar lisas, et neli viiendikku riigikogu tänasest koosseisust on valitud ringkonnanimekirjast, mis reastatakse saadud häälte arvu põhjal ümber. Kompensatsioonimandaatidega on tema sõnul parlamenti pääsenud vaid viiendik liikmeid. Nende saadikuks saamisele aitab kaasa kõrge positsioon suletud üleriigilises nimekirjas.

Reformierakonna fraktsiooni esimees Kristen Michal ütles, et valimisseaduse muutmine sõltub uuest koalitsioonist.

"Minu meelest sotsiaaldemokraadid on välja öelnud, et mingisugune osa peab ka erakondadel endal otsustada jääma. Selle pärast just, et parlamenti pääseks ka inimesed, kes on võib olla vähem tuntud," rääkis Michal.

IRL-i esimees Urmas Reinsalu rõhutas, et IRL võttis avatud nimekirju toetava otsuse vastu juba Reformierakonnaga koalitsioonis olles.

"Me tegime ka Reformierakonnale sellekohase ettepaneku, kui arutati neid erinevaid rahvakogu algatusi, aga Reformierakond kahjuks selle asja blokeeris," lausus Reinsalu.

Keskerakonna fraktsiooni esimees Kadri Simson juhib tähelepanu sellele, et kui avatud nimekirjadega Euroopa Parlamendi valimised toimuvad vaid ühes ringkonnas, siis riigikogu valimistel on 12 erineva suurusega ringkonda. Tema sõnul soosib ettepanek suures ringkonnas kandideerijaid.

"Eales ei ole võimalik saada nii palju hääli Hiiu-, Lääne- ja Saaremaa valimisringkonnast kui on võimalik saada Harjumaalt, sest valijaid on lihtsalt erinev number," selgitas Simson.

Avatud nimekirju toetava Vabaerakonna juht Andres Herkel mainis, et lahendus erineva valijate arvuga ringkondadele on olemas ja nimekirja avatus ei tähenda kandidaatide mehaanilist ümberrivistumist.

"Häälte arv Harju-Raplamaal on üks suurus ja Lääne-Virumaal, mis on väiksem valimisringkond, on täiesti teine. See tuleb võtta ikkagi suhtena antud valimisringkonna suurusesse," ütles Herkel.

Avatud nimekirjade põhimõte on ka Konservatiivse Rahvaerakonna platvormis.

"Meie meelest suurendaks otseselt siis valija hääle kaalu, teeks vähem võimalikuks tagatoakokkulepped ja tegelikult suurendaks siis poliitikute legitiimsust," loetles EKRE aseesimees Martin Helme avatud nimekirjade positiivseid külgi.

Toimetas
Laur Viirand

Nime väli peab olema täidetud
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 1024 tähemärki
{{error}}

Teade toimetusele edastatud

Sellelt Ip-aadressilt on ligipääs piiratud

Samal teemal

Kommentaare veel ei ole. Ole esimene!

Vasta kommentaarile

+{{childComment.ReplyToName}}:
Vasta kommentaarile
Vasta

Laadi juurde ({{take2}})
Nime väli peab olema täidetud
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 1024 tähemärki
{{error}}
Lisa uus kommentaar

Viimased valimisuudised

Viimase 24h uudised