Mitme erakonna valimislubadustes muuseume ei puudutata

Mirko Ojakivi
21.01.2015 21:28
Rubriik: Valimisuudised

Eestis on ligi 300 muuseumi ja neid külastatakse aastas ligi neli miljonit korda. Samas on Eestis erakondi, kes pole muuseumidele oma valmisprogrammis pühendanud mitte ühtegi rida.

Vabaerakond, Roheline Erakond, Eesti Konservatiivne Rahvaerakond, Iseseisvuspartei, Eestimaa Ühendatud Vasakpartei ja Rahva Ühtsuse Erakond muuseume oma programmides ei ole nimetanud, vahendasid ERR-i raadiouudised.

Teiste erakondade programmides on muuseumid mingil kujul märkimist leidnud. Kõige mahukamalt on lubada püüdnud Reformierakond. Samas leiab Eesti Rahva Muuseumi avalike suhete juht Kaarel Tarand, et antud on ka selliseid lubadusi, mis täituvad nii ehk naa. Näiteks lubab Reformierakond avada Eesti Rahva Muuseumi uue hoone Raadil.

"Ma küsin, kuidas oleks seda võimalik takistada lähima pooleteise aasta jooksul. Mis jõuga, kas siia saadetakse sõjavägi või kuidas oleks võimalik, et Eesti Rahva Muuseum ei avane. Ja siin ei ole poliitilist sekkumist enam ammu vaja," rääkis Kaarel Tarand.

Tarandi sõnul on ka teiste muuseumeid äramärkivate erakondade puhul täheldada seda, et lubatakse midagi stiilis toetame või väärtustame ja siis on üksikud konkreetsemad lubadused. Näiteks on sotside peaaegu ainus lubadus mäluasutuste valdkonnas seotud vaid Vene Muuseumiga, mida lubatakse arendada.

"See nende programmide puudus ongi, et seal on väga üldistavad ja väga detailsed asjad on omavahel täiesti segamini. Võta siis kinni, kuidas see täpselt peab olema. Sotsiaaldemokraadid on leidnud märgilisena, et ainuke nimepidi nimetamist vääriv muuseum on Vene Muuseum kõigi Eesti muuseumide hulgas, see on kõnekas," arvas Tarand.

Eesti Muuseumiühingu aseesimees Maarja Vaino ütles, et tema lootis erakondade programmidest leida just vastust küsimusele, millisena nähakse muuseumeid kui haridusasutusi, kui mäluasutusi jne. Seda vastust ta aga ei saanud.

"Tänapäeva muuseum on nii palju laiem nähtus, et see võiks olla käsitletud hariduse all, regionaalpoliitika all ja veel väga paljudes muudes kohtades," sõnas Vaino.

Keskerakonna puhul tõstis Vaino esile lubadust üldhariduskoolide õpilased ja õpetajad tasuta muuseumidesse lubada. IRL-i puhul märkis Kaarel Tarand, et nemad lubavad peamiselt muuseumitöötajatele palgatõusu, aga kas sellest piisab, on omaette küsimus

"Ma ei tea ühtegi muuseumitöötajat, kes seda sama juttu 12, 16 ja võib-olla 20 aastat kuulnuna veel kuidagi uskuda saaks," sõnas Tarand.

Tulles veel lõpetuseks mõnele konkreetsele muuseumile antud lubaduse juurde nagu näiteks Reformierakonna soovi juurde, et kõik põhikooliklassid külastaksid Juudi Muuseumi Tallinnas ja vene vanausuliste asualaküla Peipsi ääres, või sotside soovi juurde arendada Vene Muuseumi, siis Maarja Vaino hinnangul on taolised hüüatused imelikud.

"Mõned nimeliselt mainitud muuseumid mõjusid küll väga populistlikult. See kindlasti ei näita, et oleks teemasse süvenetud. See näitab pigem seda, et proovime ka need muuseumid kuidagiviisi enda eesmärgi saavutamiseks rakendada," sõnas ta.

Toimetas
Madis Järvekülg

Nime väli peab olema täidetud
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 1024 tähemärki
{{error}}

Teade toimetusele edastatud

Sellelt Ip-aadressilt on ligipääs piiratud

Kommentaare veel ei ole. Ole esimene!

Vasta kommentaarile

+{{childComment.ReplyToName}}:
Vasta kommentaarile
Vasta

Laadi juurde ({{take2}})
Nime väli peab olema täidetud
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 1024 tähemärki
{{error}}
Lisa uus kommentaar

Viimased valimisuudised

Viimase 24h uudised