Valijakompass aitab taas leida oma vaadetele lähima erakonna (27)

Video
26.01.2015 10:28
Rubriik: Valimisuudised

2015. aasta märtsikuus toimuvate riigikogu valimiste eel on kõigil huvilistel võimalus leida valimistel kandideerivate erakondade hulgast enda vaadetele lähim erakond. Selleks on Tartu ülikooli riigiteaduste instituut ja Eesti rahvusringhääling loonud valijakompassi, mida saab igaüks kasutada aadressil valijakompass.err.ee.

Valijakompassi kasutatakse riigikogu valimistel Eestis juba teist korda. 2011. aasta valijakompassi kasutas ligikaudu kümme protsenti valijaskonnast ehk umbes 110 000 unikaalset kasutajat.

"Kompass aitab mööda vaadata tavapärastest stereotüüpidest ning keskenduda sellele, mis on oluline igas toimivas demokraatlikus riigis – poliitika sõlmküsimustele," rääkis valijakompassi projekti põhitäitja, TÜ riigiteaduste instituudi teadur Kristjan Vassil.

Vastates 30 poliitilisele väitele on kasutajatel võimalik määrata oma asukoht poliitilisel maastikul ning leida oma vaadetele kõige lähem erakond. "Väited katavad suure osa Eesti ühiskonnas aktuaalsetest teemadest, seal hulgas on väiteid nii maksusüsteemi, ühiskonna avatuse, naiste ja meeste võrdõiguslikkuse kui ka julgeolekupoliitika teemadel. Väitega nõustudes või mitte nõustudes, arvutataksegi kattuvus erakondade vaadetega," rääkis TÜ teadur Mihkel Solvak.

Erakondade seisukohad leiti keeruka kodeerimisprotsessi tulemusel, kus erakondasid kodeerisid Tartu ülikooli teadurid ja magistrandid. Lisaks anti erakondadele võimalus positsioneerida ennast ise 30 väite osas, kusjuures iga erakond pidi pakkuma ka allika oma positsiooni tõendamiseks.

Valijakompassi eesmärk on juhtida valijate tähelepanu ratsionaalsetele poliitikaküsimustele ning aidata positsioneerida erakondi tuginedes nende programmilistele seisukohtadele.

Valijakompass on kõigile kättesaadav aadressil valijakompass.err.ee.

Hetkel ei ole valijakompass kahjuks kasutatav veebilehitsejaga Internet Explorer.


Nime väli peab olema täidetud
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 1024 tähemärki
{{error}}

Teade toimetusele edastatud

Sellelt Ip-aadressilt on ligipääs piiratud

Samal teemal

Kommentaare veel ei ole. Ole esimene!

Vasta kommentaarile

+{{childComment.ReplyToName}}:
Vasta kommentaarile
Vasta

Laadi juurde ({{take2}})
Nime väli peab olema täidetud
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 1024 tähemärki
{{error}}
Lisa uus kommentaar

Viimased valimisuudised

Viimase 24h uudised