Mitmed poliitikud võivad enesele teadmata kasutada kampaanias keelatud annetusi (24)

Video
Tiina Jaakson
22.02.2015 21:03
Rubriik: Valimisuudised

Erakondade Rahastamise Järelevalve Komisjoni (ERJK) esimees Ardo Ojasalu näeb sihtasutuse Perekonna ja Traditsiooni Kaitseks poolt tehtud valimisreklaamides vastuolu erakonnaseadusega ja soovitab poliitikutel nende jaoks tehtud reklaam ise kinni maksta. Pärast "Aktuaalse Kaamera" tähelepanekut otsustas komisjon, et hakkab neid reklaame uurima oma järgmisel istungil, mis on pärast valimisi.

Sotsiaalmeediasse ja ka mitmesse postkasti on jõudnud valmisvoldikud sihtasutuselt Perekonna ja Traditsiooni Kaitseks. Kui poliitikuid jahmatas, et neis vastandatakse sama erakonna liikmed üksteisele, siis Valimiste Valvurite seas pälvisid need tähelepanu kui kohatud kooseluseadusega hirmutavad reklaamid, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Me juba sügisel, kui kooseluseadus läbi suruti, ütlesime täiesti avalikult ka "Aktuaalse kaamera" stuudios, et rahvas mäletaks valimiste eel, kes need inimesed olid, kes osalesid kooseluseaduse läbisurumises ja kes need inimesed on, keda meie arvates ei või pereväärtuste seisukohast usaldada parlamenti," ütles SA Perekonna ja Traditsiooni Kaitseks juhatuse esimees Varro Vooglaid.

Isamaa ja Res Publica Liidu kandidaat ja kunagine peasekretär Priit Sibul ütles, et temal on reklaamid olemas, kuid laiali jaganud ta neid veel pole. Ta kinnitas, et sai reklaambukletid sihtasutuselt.

Küsisime, kes reklaami rahastas. "Ma ei oska öelda, need on sihtasutuse poolt toodetud ja seda tuleb küsida sihtasutuselt. (---) Mina ei ole neid materjale rahastanud," ütles Sibul.

Vooglaid rääkis, et sihtasutus palus reklaamideks oma toetajatelt annetusi, kui suures osas seda tehakse, ta praegu täpselt ei teadnud. Nagu ka seda, kui palju reklaamid maksma on läinud. Voldikuid on sadu tuhandeid. Kui kandidaat reklaamide tegemiseks ja nende kinni maksmiseks ise initsiatiivi ei näidanud, siis nüüd võib teda tabada ebameeldiv üllatus.

"No on ilmne, et on tegemist valimisreklaamidega," ütles Erakondade Rahastamise Järelevale Komisjoni esimees Ardo Ojasalu.

Ojasalu näeb vastuolu erakonnaseadusega.

"Nüüd, kui rahastamine on tehtud nii, et selle kampaania korralduse, nende trükiste trükkimise ja levitamise maksab kinni mittetulundusühing, siis on tegemist keelatud annetusega 5.18 erakonnaseaduse mõttes, sest erakonnaseadus ütleb, et juriidiline isik ei tohi ei rahaliselt ega siis ka mitterahalise hüve näol valimiskampaanias ei erakonda ega siis ka üksikkandidaati toetada," selgitas ta.

Vooglaid kinnitab, et sihtasutus püüab ainult informeerida.

"Me ei ole kellelegi annetusi teinud, meile pole keegi andnud raha selleks, et sellist kampaaniat teha, välja arvatud meie toetajad, kellelt me oleme palunud annetada. Ma ei oska öelda, kuidas meie oleme seaduse piiridest üle astunud, seda ma kindlasti ei tea," ütles Vooglaid.

Ojasalu ütles, et keelatud annetus tuleb tagastada selle tegijale ehk sihtasutusele.

"Küsigu täpselt järgi, kui palju nende promomine maksma läks ja siis maksku erakonna või isiklikust rahakotist see raha MTÜ-le ära ja sellisel juhul on nad käitunud korrektselt ja mingisuguseid sanktsioone ei järgne," rääkis ta.

Toimetas
Maarja Roon

Nime väli peab olema täidetud
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 1024 tähemärki
{{error}}

Teade toimetusele edastatud

Sellelt Ip-aadressilt on ligipääs piiratud

Samal teemal

Kommentaare veel ei ole. Ole esimene!

Vasta kommentaarile

+{{childComment.ReplyToName}}:
Vasta kommentaarile
Vasta

Laadi juurde ({{take2}})
Nime väli peab olema täidetud
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 1024 tähemärki
{{error}}
Lisa uus kommentaar

Viimased valimisuudised

Viimase 24h uudised