Ekspertkogu: Vikerraadio "Valimisstuudio" julgeolekupoliitika teemalise väitluse võitis Ants Laaneots (6)

Erukindral Ants Laaneots. (Foto: Postimees/Scanpix)
16.02.2015 18:22
Rubriik: Valimisuudised

Vikerraadio "Valimisstuudio" neljanda saate võitis Reformierakonna kandidaat Ants Laaneots, kes edestas lähimat konkurenti Andrei Hvostovi 1,5 punktiga.

Ekspertkogu liikmed hindasid eelkõige Laaneotsa asjakohasust ja teema valdamist. Rahvusvahelise Kaitseuuringute Keskuse esindaja Piret Perniku hinnangul demonstreeris Laaneots häid teadmisi sõjanduses, tõi välja vene inforuumi ohu ja riigikaitse peamise probleemi - inimesi on aga väljaõpe puudub. "Julges erineda erakonna seisukohast - rõhutades, et eesti keele õpe on vajalik lasteaias ja põhikoolis," ütles Pernik.

Väitlusseltsi esindaja Joosep Tiks ütles, et Laaneotsa vastustest kumas läbi hea ettevalmistus debatiks. "Kuigi mõni vastus triivis esitatud küsimusest kaugemale, olid kõik ta seisukohad argumenteeritud ja põhjendused olid loogilised ja maalähedased," sõnas Tiks

Teiseks tulnud Andrei Hvostovi sõnavõtte hindas Kaitseväe Ühendatud Õppeasutuste dotsent Viljar Veebel kui kinnisteks ja tarbetult kategoorilisteks. "Hvostov oli tihti kinni iseenda kinnismõtetes ja ei läinud debatiga avatult kaasa," ütles Veebel. Tema arvates kaldus sotsiaaldemokraat teemast mööda kõnelema.

ERRi ajakirjanik ja loodava venekeelse kanali arendusjuht Janek Luts hindas Hvostovi esinemist killustatuks. "Jäi natuke mõistmatuks, kas härra Hvostov lähtub enda arvamustest/hinnangutest või esindatava erakonna seisukohtadest," arvas Luts.

Samas Piret Pernik ütles, et Hvostovi seisukohad oli veenvad. "Esitas veenvaid seisukohti vene keele õppe kohta gümnaasiumites, juhtis tähelepanu lõimumise kitsaskohadele ja tõstatas laiemalt õigeid küsimusi," ütles Pernik.

Kolmandale kohale tuli 2,75 punktiga Sergei Metlev. Joosep Tiksi hinnangul olid just Metlevil kõige omapärasemad mõtted. "Kõige originaalsemate mõtetega esines nende radikaalsuse osas Sergei Metlev, kellele andis maailmavaatelise tugeva vastanduse Victor Polyakoff," sõnas Tiks.

Pernik kiitis Metlevi ettepanekut sõlmida pärast valimisi poliitiline kokkulepe kaitsekulude suuruse kui ka prioriteetide kohta. ". Hea kõneosavus ja kire reaktsioon, kuid hinde tõmbas alla see, et ei suutnud näidata kust võtta raha riigikaitsekulude suurendamiseks ja mida selle eest on vaja teha," võttis Pernik kokku Metlevi esituse.

Viimasele kohale 1,75 punktiga tuli Victor Polyakoff. "Pakkus huvitavat alternatiivi probleemide ja nende põhjuste nägemisel teiste debateerijate kõrval ja tutvustas kuulajatele kujukalt ühe osa Eesti elanike arusaamist ohtudest ning julgeolekupoliitikast," ütles Viljar Veebel lisades, et Polyakoff osales debatis avatult ja optimistlikult.

Janek Luts nii optimistlik ei olnud. "Igasugune tervikpildi ja süsteemsuse puudumine - mõtteavaldused olid hektilised," ütles Luts.

Samuti ütles Janek Luts, väitlust kokkuvõttes, et orginaalseid ja omapäraseid mõtteid "Valimisstuudio" debatis ei kõlanud.

Ekspertkogusse kuulusid sel korral Rahvusringhäälingu venekeelse kanali arendusjuht Janek Luts, Kaitseväe Ühendatud Õppeasutuste dotsent Viljar Veebel, Rahvusvahelise Kaitseuuringute Keskuse esindaja Piret Pernik ja Väitlusseltsist Joosep Tiks.

Toimetas
Allan Rajavee

Nime väli peab olema täidetud
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 1024 tähemärki
{{error}}

Teade toimetusele edastatud

Sellelt Ip-aadressilt on ligipääs piiratud

Samal teemal

Kommentaare veel ei ole. Ole esimene!

Vasta kommentaarile

+{{childComment.ReplyToName}}:
Vasta kommentaarile
Vasta

Laadi juurde ({{take2}})
Nime väli peab olema täidetud
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 1024 tähemärki
{{error}}
Lisa uus kommentaar

Viimased valimisuudised

Viimase 24h uudised