Erakonnad tahavad musta üürituru vastu erinevate meetoditega võidelda (8)

Video
Jürgen Klemm
23.02.2015 19:28
Allikas: "Aktuaalne kaamera"
Rubriik: Valimisuudised

Enamike suuremate parteide hinnangul aitaks üürituru korrastamisele kaasa see, kui üüritulu maksustamata üüripinda investeerida. Kõigi erakondade hinnangul peab järgmine valitsus otsustavalt musta kinnisvataturu vastu võitlema hakkama.

Täna peaks kogu üüritulult maksma 20 protsenti tulumaksu. Kui üüritulu eest võiks maksu maksmata korterit remontida või muud moodi sellesse investeerida, siis kas võiks loota, et rohkem korteriomanikke seaduskuulekalt makse maksaks?

"Küsimus on tõesti selles, miks seda ei tehta ja põhiline põhjus on see, et ei saa kulusid tuludest maha arvestada. Ma ei arva, et me peaks drastiliste muudatustega kiirustama - eks neid maksumuudatusi on olnud päris palju ja kohati on maksuamet liiga agressiivne olnud," arvas riigikogu majanduskomisjoni esimees Arto Aas (RE).

"Praegu peab see isik ennast võtma arvele füüsilisest isikust ettevõtjana. Ma olen ka seisukohal, et füüsilisest isikust ettevõtja tegevustingimused on liiga keerulised. Eestis peaks saama vabamalt ja lihtsamalt tegutseda ka eraisikust ettevõtja," rääkis riigikogu põhiseaduskomisjoni liige Andres Herkel (VE).

Ainsana kuuest suuremast erakonnast on plaanile vastu IRL, kelle väitel on probleem sügavamal.

"Enne valimisi on hea poliitikutelt küsida, nad püüavad ju igale asjale jah ütelda. Mida võiks välja tuua, on omaniku ja üürniku omavahelised suhted läbi võlaõigusseaduse. Viimastel ajal oleme pannud tähele, et teatavatel hetkedel on see liiga tugevalt üürniku poole kaldu," sõnas riigikogu rahanduskomisjoni aseesimees Sven Sester (IRL).

Sotsiaaldemokraadid pooldavad veelgi lihtsustatumat süsteemi.

"Teine variant on see, et osa üüritulust võiks olla maksuvaba, et siis korterisse tehtud kulusid kompenseerida. Meie arvates võiks 60 protsenti saadavast tulust oleks maksuvaba ja siis ülejäänud tulu maksustatakse vastavalt kehtivale tulumaksumäärale," ütles Rannar Vassiljev (SDE).

EKRE plaan on eraisiku maksud üüritulult sootuks kaotada.

"Jah, põhimõtteliselt praeguse maksuseaduse järgi peab inimene väljaüüritava korteri pealt tulumaksu maksma. Sisuliselt seda raha nõutud ei ole ja nüüd siis tahetakse seda raha hakata välja ajama inimestelt. Meie meelest see ei ole õige, meie meelest pole omandi maksustamine üldse õige," rääkis Martin Helme (EKRE).

Keskerakonna arvates oleks üüriturg paremini kontrolli all, kui riik oleks munitsipaalkorteritega turu üks osapooli.

"Täna on munitsipaalturg väga madalas seisus, täna pole valikut, kas üürida korter eraomaniku käest või üürida seda riigilt. Täna peab paratamatult eraomaniku juurde minema," lausus Mihhail Korb (KE).

Toimetas
Madis Järvekülg

Nime väli peab olema täidetud
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 1024 tähemärki
{{error}}

Teade toimetusele edastatud

Sellelt Ip-aadressilt on ligipääs piiratud

Samal teemal

Kommentaare veel ei ole. Ole esimene!

Vasta kommentaarile

+{{childComment.ReplyToName}}:
Vasta kommentaarile
Vasta

Laadi juurde ({{take2}})
Nime väli peab olema täidetud
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 1024 tähemärki
{{error}}
Lisa uus kommentaar

Viimased valimisuudised

Viimase 24h uudised