Kõik suuremad erakonnad lubavad omavalitsuste ümberkorraldamist

Mirko Ojakivi
26.01.2015 16:34
Rubriik: Valimisuudised

Kõik suuremad erakonnad lubavad oma riigikogu valimisprogrammides muudatusi omavalitsuste toimimises. Juttu on nii vabatahtlikust aga ka sunniviisilisest haldusreformist ja ka kahetasandlise omavalitsussüsteemi loomisest.

IRL on aastaid korrutanud, et Eesti vajab haldusreformi. Nende riigikogu valimiste eel pole nad oma nõudmisega ainsad, vahendasid ERR-i raadiouudised.

IRL-i kandidaat Siim Kiisler sõnas, et IRL on haldusreformi võtnud nii põhimõtteliseks asjaks, et sellest võib sõltuda koguni koalitsiooni minek.

"Rõhuv enamus inimestest saab aru, et me ei saa niimoodi jätkata. Seekord läheb IRL küll koalitsiooniläbirääkimistele selles küsimuses ultimatiivselt. Me ei kavatse sellest taganeda. Haldusreform tuleb ära teha," rääkis ta.

IRL-i haldusreformist Tõmbekeskuste Eesti on viimastel aastatel kõige rohkem juttu olnud, ent nende plaan pole ainus. Vabaerakond ja Sotsiaaldemokraatlik Erakond pakuvad välja plaani kahetasandilisest omavalitsusest.

See tähendab, et rahvas saaks valida ka esindajaid omavalitsusi ühendavasse maakondlikusse kogusse, kus otsustatakse näiteks koolivõrgu ja ühistranspordi, aga ka keskkonna ja planeeringute üle.

"Inimese juurde toob võimu see, et võimu esindaja on inimeste seast ja inimeste lähedal," sõnas Vabaerakonna peaministrikandidaat Artur Talvik. Ta lisas, et nelja aasta pärast võiks Eestis olla umbes 20 ülemomavalitsust ning väiksemaid omavalitsusi poole vähem kui praegu.

Sotsidel ja vabaerakonnal on suures plaanis sarnane nägemus.

"Me tahame maakondadele anda tagasi nende tegeliku tähenduse. Me tahame teha maakonna taseme tugevaks. Me tahame omavalitsusliitude baasil välja arendada väga tugeva omavalitsuste koostöö. Me tahame maavalitsustest võtta omavalitsuslikud funktsioonid ja omavalitsusliitudele üle anda," rääkis sotsiaaldemokraat Neeme Suur.

Reformierakond seevastu on lubanud oma programmis kahekordistada vabatahtliku liitumistoetuse ja soovib üle vaadata valdadele ja linnadele pandavad ülesanded.

"Üks mõte, mille me tahaksime teoks teha, on uus valdade ja linnade seadus, mis määratleb selle, et erineva suuruse ja tüübiga omavalitsustel on erinevad õigused ja kohustused," rääkis Reformierakonna liige Kristen Michal.

Keskerakond peab sarnaselt Reformierakonnale oluliseks jätkata vabatahtlikku omavalitsuste ühendamist.

Erakondade haldusreformi plaanid võttis kokku omavalitsusekspert Rivo Noorkõiv:

"Minu jaoks on märgilise tähendusega see, et viimasel ajal on räägitud palju riigireformist. Kui vaadata ka Eesti Koostöö Kogu ettepanekuid halduskorralduse suhtes, siis pigem on mindud sellise lähenemisviisi peale, kus teatud ülesanded tahetakse omavalitsuste vahel jagada sõltuvalt nende võimekusest. Ma arvan, et seal läbirääkimisteks ruumi on," sõnas ta.

Toimetas
Madis Järvekülg

Nime väli peab olema täidetud
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 1024 tähemärki
{{error}}

Teade toimetusele edastatud

Sellelt Ip-aadressilt on ligipääs piiratud

Samal teemal

Kommentaare veel ei ole. Ole esimene!

Vasta kommentaarile

+{{childComment.ReplyToName}}:
Vasta kommentaarile
Vasta

Laadi juurde ({{take2}})
Nime väli peab olema täidetud
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 1024 tähemärki
{{error}}
Lisa uus kommentaar

Viimased valimisuudised

Viimase 24h uudised