Valimisringkondades käib tihe võistlus mandaatide pärast (7)

Video
23.02.2015 11:59
Rubriik: Valimisuudised

Turu-Uuringute ASi poolt läbiviidud küsitluse kohaselt on kõigil kandideerivatel riigikogu erakondadel võimalus saavutada mõnes ringkonnas valimisvõit ehk üldist liiderparteid, mis oleks populaarne kõikides valimisringkondades, ei ole.

Kõige tugevama toetuse on saanud Keskerakond Ida-Virumaal, kus erakonda toetab 67% vastanutest. Samuti on Keskerakonnal tugev toetus Tallinnas (39%). Põhja-Eestis toetab Keskerakond 22% valijaist, millega on erakond samuti kõige suurema toetusega partei regioonis.

Reformierakonda toetatakse kõige rohkem Lääne-Eestis (32%) ja Kesk-Eestis (28%). Lõuna-Eestis jagavad esikohta 23 protsendise toetusega sotsiaaldemokraadid ja reformierakondlased.

Lisaks Lõuna-Eestile on SDE toetus keskmisest suurem ka Lääne-Eestis, kus erakonda toetavad 21% vastanutest. Ka Isamaa- ja Res Publica liidu jaoks on Lääne-Eesti edukaim regioon, kus erakond kogus 20% vastanute poolehoiust.

Linn vs. maa

Turu-Uuringute ASi uuringust tuli välja ka statistiliselt oluline erinevus linna ja maa valijate toetuses. Näiteks Keskerakond toetab linnades küsitlusele vastanutest 31%, samas maal on Keskerakonna toetusprotsent vaid 17%. Uuringu kokkuvõttes tuuakse aga välja, et vastupidine seis on IRL-il, keda toetab maal 22% ja linnades 13%.

Kui uutest tulijatest toetatakse Vabaerakonda pigem linnades (7%, maal 4%), siis Eesti Konservatiivset Rahvaerakonda toetatakse pigem maal (9%, linnades 5%).

Ei oska öelda

Samuti selgus uuringutulemustest inimeste arv, kes ei ole veel oma otsust teinud. Kõige rohkem kõhklevaid valijaid on Tallinnas Mustamäe ja Nõmme linnaosas, kus 33% vastanutest ei osanud toetust avaldada ühelegi erakonnale. Samuti ka Harju- ja Raplamaal, kus 28% vastanutest ei avaldanud toetust, mitte ühelegi erakonnale. Seejuures on Harju- ja Raplamaa üks strateegilisemaid piirkondasid, kus tihti kandideerivad parteide esinumbrid ning selles ringkonnas jagatakse välja ka kõige rohkem mandaate ehk kokku 14 riigikogu kohta.

Seega on loogiline, et Harju- ja Raplamaal käibki kõige tihedam valimisvõitlus. Viimasel küsitluse kohaselt on küll kõige populaarsem erakond ringkonnas Keskerakond (19%) aga talle järgnevad SDE ja IRL (17%) ning neljandal kohal on Reformierakond (16%). Uutest tulijatest on Harju- ja Raplamaal kõige rohkem populaarsust kogunud Vabaerakond (15%), samas kui EKREle avaldas toetust vaid 3% valijatest.

Kõige kindlamalt olid oma otsuse ära teinud tartlased, kellest vaid 5% vastasid, et ei oska öelda keda nad toetavad eelseisvatel valimistel.

Tartu linnas on endale tugeva toetuse kindlustanud Reformierakond, keda toetab 23% vastanutest. Tihedalt Reformierakonna kannul on Sotsiaaldemokraatlik erakond, keda Tartus toetab 22% vastanutest. Kolmandal kohal on IRL (18%) ja neljas Vabaerakond (15%). Tartu vähim toetatud erakonnad on Keskerakond (9%) ja EKRE (6%).

Tartu linnas läheb jagamisele 8 mandaati.

Valimiseelistustest valimisringkondade kaupa

Turu-Uuringute AS kirjutab oma uuringu kokkuvõttes, et kindlasti ei anna nende poolt kasutatav küsitlusmetoodika alust teha valimisprognoose. "Valimisprognooside tegemiseks oleks vaja jäljendada valimissituatsiooni ning pakkuda vastajatele valikuks tegelikud valimisnimekirjad või vähemalt nende esinumbrid," kirjutatakse uuringu kokkuvõttes.

Samuti märkis uuringu projektijuht Juhan Kivirähk, et küsitlusvalim ei olnud mõeldud modelleerima valimissituatsiooni ringkondade kaupa. "804 kodaniku vastustele tuginedes ei ole võimalik teha ringkonnapõhiseid prognoose," tõdes Kivirähk.

Toimetas
Allan Rajavee

Nime väli peab olema täidetud
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 1024 tähemärki
{{error}}

Teade toimetusele edastatud

Sellelt Ip-aadressilt on ligipääs piiratud

Samal teemal

Kommentaare veel ei ole. Ole esimene!

Vasta kommentaarile

+{{childComment.ReplyToName}}:
Vasta kommentaarile
Vasta

Laadi juurde ({{take2}})
Nime väli peab olema täidetud
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 1024 tähemärki
{{error}}
Lisa uus kommentaar

Viimased valimisuudised

Viimase 24h uudised