Väliseestlased hääletavad Eesti valimistel üha vähem (4)

Uku Toom
25.02.2015 10:55
Rubriik: Valimisuudised

Välismaal alaliselt elavate Eesti kodanike ind osaleda siinsetel valimistel on kahe aastakümnega üle kolme korra vähenenud, märgib valimiskomisjoni esimees Alo Heinsalu.

Täna on riigikogu valimiste eel- ja e-hääletamise viimane päev. Kõik jaoskonnad on eelhääletamiseks avatud kell 12 kuni 20. Hääletada saab nii elukohajärgses valimisjaoskonnas kui väljaspool elukohta hääletamist korraldavas jaoskonnas, vahendasid ERR-i raadiouudised.

Elektrooniline hääletamine aadressil www.valimised.ee lõpeb aga täna kell 18. Soovi korral võib interneti teel antud häält muuta, hääletades uuesti elektrooniliselt või täna õhtuni jaoskonnas. Valimispäeval, 1. märtsil häält muuta ei saa ning hääletada saab ainult oma elukohajärgses valimisjaoskonnas.

Eile õhtu kella 20 seisuga oli riigikogu valimistel oma hääle andnud üle 200 000 valija. Elektrooniliselt on praeguseks hääle andnud üle 147 000 inimese.

Valimistel saavad hääletada ka alaliselt välismaal elavad Eesti kodanikud.

Vabariigi valimiskomisjoni esimees Alo Heinsalu ütles, et välismaal on 77 000 potentsiaalset valijat. Nendest 63 000 on sellised, kes on varem valinud ja kelle puhul on teada valimisringkond. "Nii et põhimõtteliselt on kõigil hääleõigus, aga osa pole lihtsalt seda võimalust kasutanud ja me ei tea nende valimisringkonda," märkis Heinsalu.

Tema kinnitusel on Soome kõige suurem välisriik, kus Eesti kodanikud elavad. Ta selgitas, et kui alaliselt välismaal elavate valijate arv on võrreldes eelmise korraga pea kahekordne, siis kasv ongi tulnud peamiselt Soome arvelt.

Välismaal said valijad hääletada nii välisesinduses koha peal kui posti teel. Samuti on neil veel võimalik hääletada interneti teel. "See protsess täna jätkub. Lisaks sellele on võimalik alaliselt välismaal elavatel valijatel eelhääletamise ajal hääletada ka Eestis. Nii et selles mõttes me teame praegu küll numbred, kui palju füüsiliselt välismaal hääletati, aga me ei tea lõplikke numbreid, kuna see jätkub interneti teel ja osad tahavad tulla Eestisse jaoskonda hääletama," rääkis Heinsalu.

Tänase seisuga on välisesindustes hääletanud üle tuhande valija pabersedeliga ning üle saja hääletas kirja teel. Heinsalu kinnitusel tuleb valijaid kindlasti juurde.

Eelmistel riigikogu valimistel hääletas 2763 alaliselt välismaal elavat inimest, neist umbes 1500 paberil ja üle tuhande elektrooniliselt. "See number on juba aastati väga väike olnud. Kõige suurem oli see esimestel valimistel taasiseseisvunud Eestis 1992. aastal, kui see number oli 10 000, aga see on paraku jätkuvalt olnud langustrendis ja me räägime praegu numbritest umbes 3000 valija ümber," rääkis Heinsalu.

Toimetas
Merili Nael

Nime väli peab olema täidetud
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 1024 tähemärki
{{error}}

Teade toimetusele edastatud

Sellelt Ip-aadressilt on ligipääs piiratud

Samal teemal

Kommentaare veel ei ole. Ole esimene!

Vasta kommentaarile

+{{childComment.ReplyToName}}:
Vasta kommentaarile
Vasta

Laadi juurde ({{take2}})
Nime väli peab olema täidetud
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 1024 tähemärki
{{error}}
Lisa uus kommentaar

Viimased valimisuudised

Viimase 24h uudised