Riina Raudne: opositsiooniparteidel on alkoholipoliitika plaanid hästi läbi mõeldud

Video
11.02.2015 10:50
Rubriik: Valimisuudised

Terve Eesti Sihtasutuse asutaja Riina Raudne kinnitas, et kõik parlamendierakonnad käsitlevad oma valimisprogrammides ka alkoholipoliitikat, kuid valitsuserakonnad on selles osas üldsõnalisemad, opositsiooni plaanid on rohkem läbimõeldud.

Riina Raudne selgitas ETV saates "Terevisioon", et kõik erakonnad on oma valimisprogrammis maininud sõltuvuste vähendamist, eelkõige alkoholi tarbimise vähendamist. "Kõik praegused parlamendierakonnad on võtnud selle teema päris pikalt käsitleda. Isegi see on väga hea märk - see on märk sellest, et konsensus on liikumas sinnapoole, et alkoholikahjusid tuleb vähendama hakata," selgitas ta.

Raudse kinnitusel on erakonnad juhindunud 2011.-2012. aastal koostatud rohelisest raamatust. "See on oma eesmärki täitnud, sest on informeerinud erinevatest alkoholipoliitika valdkondadest ja olnud väga heaks spikriks parteidele, et nad saaksid sealt ideid võtta," märkis ekspert.

Erakonnad on tema sõnul aga erinevad selles osas, kui jõuliselt nad on nõus ideid rakendama.

Reformierakonna peamine eesmärk alkoholipoliitikas on vähendada alkoholi tarbimist poole võrra aastaks 2030. "2030 on väga pikk aeg, vahepeal jõuame ühe uue põlvkonna üles kasvatada. Sinnani on neli valitsemisaega aega ja põhimõtteliselt võib öelda, et nad plaanivad liikuda väga aeglaselt," selgitas Raudne.

Ta lisas, et kiiretest asjadest on kõik erakonnad maininud ravi- ja rehabilitatsiooniteenuste ülesehitamist, mille puhul on tegelikult juba varem kokkulepitud ja kinnitatud, et selle rahastus tuleb Euroopa Liidu struktuurifondidest. "Seda lubavad kõik erakonnad ja see on väga hea asi. Sellele on tähtis valitsuse toetus saada."

Alkoholireklaami osas on Reformierakonna sõnastus tema sõnul võrreldes teiste parteidega pettumustvalmistav. "Nad lubavad karmistada kontrolli reklaamiseaduse sätete täitmise üle, mis on seatud alaealiste tervise kaitseks. Nende sätete täitmist, mis alaealiste tervist kaitsevad, ei ole võimalik kuidagi eriti jälgida ja on näidatud, et sellel pole väga palju efekti. See, et nad ei ütle, et kavatsevad konkreetselt alkoholireklaami mingil kujul piirata, pole väga hea märk," rääkis Raudne.

Ta lisas, et hinnapoliitikas lubab Reformierakond jätkuvalt aktsiisi tõsta ja vaadata, et alkoholi- ja tubakatooted ei läheks ajas odavamaks.

Sotsiaaldemokraatliku Erakonna alkoholipoliitikat puudutavad lubadused on Reformierakonnast rangemad ja jõulisemad, kuid väga üldsõnalised. Raudse sõnul on SDE alkoholireklaami suhtes veidi karmim, lubades piirata välireklaami ja keelata elustiilireklaami.

Raudse kinnitusel on aga Keskerakonnal ning Isamaa ja Res Publica Liidul väga läbimõeldud plaanid alkoholipoliitika suhtes. IRL-il on see plaan väga nüansirikas ning sisaldab ka paari kiiresti mõjuandvat ideed, mida oleks kerge teostada.

"Üks on alaealiste testostlemise lubamine, kus alaealist lubatakse kasutada väärteo matkimiseks, et saada asitõendeid selle kohta, et mõni pood on müünud alaealistele alkoholi. On palju asju, mida oleks väga kerge kiiresti ära teha, need ei nõua täiendavat lisaressurssi ja neil on selge mõju," selgitas Raudne.

Nii Keskerakonnal kui IRL-il on eksperdi sõnul väga tugev alkoholireklaami piiramise taktika. Keskerakond lubab reklaami lausa keelata, IRL lubab vähendada elustiilireklaami.

Ka alkoholi kättesaadavuse osas on mõlemal parteil palju punkte.

Terve Eesti Sihtasutusel on käimas praegu kampaania alkoholi tarbimise vähendamiseks ja see kestab kogu aasta. "Kuna me ei tea, millises alkoholipoliitilises režiimis me pärast valimisi elama hakkame, siis inimesed saavad ise teha seda, et vähendavad joomist poole võrra ning saavad olla ise oma peredes ja töökohtades alkoholipoliitika gurud ja mõjutada ka teisi positiivselt," ütles Raudne.

Toimetas
Merili Nael

Nime väli peab olema täidetud
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 1024 tähemärki
{{error}}

Teade toimetusele edastatud

Sellelt Ip-aadressilt on ligipääs piiratud

Samal teemal

Kommentaare veel ei ole. Ole esimene!

Vasta kommentaarile

+{{childComment.ReplyToName}}:
Vasta kommentaarile
Vasta

Laadi juurde ({{take2}})
Nime väli peab olema täidetud
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 1024 tähemärki
{{error}}
Lisa uus kommentaar

Viimased valimisuudised

Viimase 24h uudised