Vabaerakond kogus valimiste kautsjonifondi kokku päev enne maksetähtaega

(Foto: Postimees/Scanpix)
14.01.2015 17:31
Rubriik: Valimisuudised

Vabaerakond kogus vabatahtlike ja erakonnaliikmete abil kokku riigikogu valimiste kautsjoni fondi ning on kautsjonitasu ka ära maksnud. Kandidaatide nimekirja annab erakond Vabariigi valimiskomisjonile üle 15. jaanuaril.

Vabaerakonna kampaaniajuhi Külliki Kübarsepp tunnistas, et viimastel päevadel ei olnud tal hirmu, et kautsjonifond jääb kokku kogumata. "See, kuidas inimesed viimastel päevadel meie üleskutsele reageerisid, on südantsoojendav," ütles Kübarsepp. Tema väitel moodustasid kaks kolmandikku annetajatest erakonna enda liikmed ning ülejäänud kolmandiku tasusid vabatahtlikud annetajad. "Teadmisega, et inimesed meid toetavad, on väga julge edasi minna," kommenteeris Kübarsepp.

Kautsjon röövib raha

Valimistel tasutava kautsjoni eesmärk on näidata, et üksikkandidaadil või parteinimekirjal on valijate seas piisav toetus. Pärast valimisi, kui erakond või üksikkandidaat on ületanud
valimiskünnise, kannab riik kautsjon tagasi erakonna arvele, kes omakorda peaks selle ideaalis kandma tagasi kodanikule, kes nimekirja või üksikkandidaati toetas.

Vabaerakonna ühe esinumbri Artur Talviku väitel on paljud Vabaerakonna kandidaadid oma kautsjoni ise kinni maksnud. "Väga paljud väikeerakondade liikmed, kes ei saa valituks riigikokku, kannatavad seetõttu," sõnas Talvik.

Kuue kuni kaheksa kandidaadiga riigikogusse pääsemise puhul maksab Vabaerakond Talviku väitel oma kandidaatide kautsjoni kinni ka sellisel juhul, kui konkreetne kandidaat ei osutu valituks.

Kautsjonile peab leidma alternatiivi

Tänasel päeval makstakse riigieelarvest toetusena kinni nii parlamendierakondade kandidaatide kautsjon, kui ka kampaania. Selline suur parteide toetamine tekitab ebavõrdse olukorra parlamendi väliste ning riigikogu erakondade vahel. Artur Talviku sõnul peab leidma tänasele kautsjonisüsteemile alternatiivi. Tema arvates võiks üks lahendus olla toetusallkirjade paketi rakendamine ehk partei peaks koguma oma kandidaatide nimekirjale piisaval arvul toetusallkirjasid kodanike käest, mis näitaks toetust erakonna maailmavaatele. "See ei tähenda muidugi seda, et partei peaks endale seeläbi värbama uusi liikmeid," ütles Talvik.

Üleüldine ebavõrdsus

Artur Talviku arvates ei peaks parteide rahastamist vähendama, vaid selle peaks üldse ära kaotama. Tema arvates peavad erakonnad olema iseseisvad kogukonnad, kes leiavad ise rahalised vahendid nii kampaaniate tegemiseks, kui ka kandidaatide kautsjonide maksmiseks. Talviku arvates vähendaks see tugeva kriitika osaliseks saanud suurte välikampaaniate mahtu. "Parteiliikmed peaksid näitama üles lojaalsust ja maksma ise oma kautsjoni kinni," ütles Talvik. Praegusel juhul toimivad selliste iseseisvate kogukondadena vaid parlamendivälised erakonnad.

Erakonnaseaduse reform ootab

Erakonnaseadusele on negatiivse hinnagu andnud ka Riigikontroll, kes leiab oma auditis, et erakondade rahastamise suhtes tuleks paremini järelvalvet teostada. Viimase tõhustamiseks peaks riigikogu üle vaatama poliitilise reklaamiga seotud seadused ning täiendama seadust keelatud reklaami tunnuste loeteluga. Riigikogu praegune koosseis jätab selle ülesande uue koosseisu hooleks.

Toimetas
Allan Rajavee

Nime väli peab olema täidetud
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 1024 tähemärki
{{error}}

Teade toimetusele edastatud

Sellelt Ip-aadressilt on ligipääs piiratud

Samal teemal

Kommentaare veel ei ole. Ole esimene!

Vasta kommentaarile

+{{childComment.ReplyToName}}:
Vasta kommentaarile
Vasta

Laadi juurde ({{take2}})
Nime väli peab olema täidetud
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 1024 tähemärki
{{error}}
Lisa uus kommentaar

Viimased valimisuudised

Viimase 24h uudised