Urmo Kübar: Millega paistsid riigikogu valimiste kandidaadid silma neli aastat tagasi? (5)

Urmo Kübar lõi kaasa valimiste valvurite töös eelmiste valimiste ajal (Foto: EMSL)
Urmo Kübar
18.01.2015 9:25

Eelmised riigikogu valimised 2011. aastal olid esimesed koos hea valimistava ja selle valvuritega. Eelmistel valimistsüklitel valvurite koordinaatori või valvurina kaasa löönud Urmo Kübar heidab valvurite tänavuse töö alustuseks pilgu nelja aasta tagustele "autahvlitele".

Kõige räigem
Hea valimistava rikkumisi hindavad valvurid viiepunktisel skaalal, kusviis tähendab kõige halvemat rikkumist. Suurima skoori – 4,7 – sai nelja aasta eest valvuritelt inimene, kes ise riigikokku ei kandideerinudki. Tegu oli toonase abilinnapea nõuniku Priit Kutseriga, kes otsustas kasutada kümne hukkunuga Haapsalu lastekodupõlengut selleks, et oma Twitteri-kommentaaris rünnata võimul olnud IRLi ja Reformierakonda. Loe toonaseid valvurite kommentaare selle kohta SIIT.

Kõige edevam
Omalaadi rekordi püstitas ka Keskerakonna kandidaat, toonane Põhja-Tallinna linnaosa vanema asetäitja Olga Ivanova, kellel õnnestus linnaosa 12-leheküljelise ajalehe ühte numbrisse paigutada endast koguni seitse fotot. “Kes siis veel peaksid linnaosa lehes sõna võtma, kui mitte linnaosa vanem ja tema asetäitja?” kommenteeris seda siis lehe toimetaja. “Nende erakondlik kuuluvus ei oma siin mingit tähtsust.” Riigikokku Ivanova toona ei pääsenud, ent kandideerib nüüd Tallinna kesklinna, Lasnamäe ja Pirita ringkonnas Keskerakonna 2. numbrina. Vaata sellekohast videot ja artiklit SIIT.

Kõige agaram
Kui hea valimistava valvurid jaganuks püsikülastaja-kaarte, võinuks selle tasku pista toonane keskerakondlasest Nõmme linnaosa vanem Rainer Vakra, kes käis “autahvlil” koguni kolmel nädalal. Esmalt lasi ta linnaosa raha eest trükkida ja postitada Nõmme liuvälja tutvustavad flaierid, esiküljel enda pilt. “Minu pilti kasutati lendlehel põhjusel, et reklaami efektiivsust suurendada. Olen piisavalt tuntud sportlik noor inimene ning eeldasime, et mu pilt sobib tähelepanu tekitamiseks lendlehele hästi,” selgitas ta. Järgmisel nädalal leidsid Nõmme ja Mustamäe valijad oma postkastidest taas Vakra pildi ja pöördumisega voldiku, kus maksumaksja raha eest tutvustati linnaosa vaatamisväärsusi. Kolmas nominatsioon tuli Nõmme eakatele linnaosa raha eest korraldatud teatrikülastuse eest, mille ette ja taha käisid taas Vakra tervitused. Seekord kandideerib erakonda vahetanud Vakra samas ringkonnas sotsiaaldemokraatide esinumbrina.

Kõige jaburam
Vast kõige veidrama teoga pääses viimase, valimiste-eelse “autahvli” tippu sotsiaaldemokraat, nii toonane kui ka praegune Helme vallavanem Tarmo Tamm. Nimelt kandideeris Võru-, Valga- ja Põlvamaal kaks Tarmo Tamme, lisaks Helme vallavanemale ka samanimeline Põlva linnapea, viimane aga Keskerakonna nimekirjas. Sotsist Tamm lasi trükkida oma nime ja kandidaadinumbriga reklaamlehed, mida postitas Põlvas. Kirja panemata jättis ta oma erakonna ja ameti, mainides tekstis vaid “pikaajalist kogemust omavalitsusjuhina”, ka reklaami tumeroheline värvivalik viitas pigem Keskerakonnale. End võõraste sulgedega ehtida üritanud Tamm riigikokku ei pääsenud, küll aga valiti sinna tema nimekaim. Seekordsetel valimistel on uuesti väljas mõlemad, nii et Kagu-Eesti valijad olgu taas valvsad. Vaata sellekohast videot ja artiklit SIIT.

Toimetas
Tiiu Laks

Nime väli peab olema täidetud
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 1024 tähemärki
{{error}}

Teade toimetusele edastatud

Sellelt Ip-aadressilt on ligipääs piiratud

Samal teemal

Kommentaare veel ei ole. Ole esimene!

Vasta kommentaarile

+{{childComment.ReplyToName}}:
Vasta kommentaarile
Vasta

Laadi juurde ({{take2}})
Nime väli peab olema täidetud
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 1024 tähemärki
{{error}}
Lisa uus kommentaar
{{pollData.Text.Header}}
foto
{{pollData.Created}}

{{pollData.Lead}}

{{pollData.PollBody}}
{{option.Text.Header}}
{{option.Percent}}
Hääl edukalt edastatud

Viimased valimisuudised

Viimase 24h uudised