Peeter Ernits: Reformierakond püüab hirmutades sadulasse jääda

Peeter Ernits (Foto: Keskerakond)
Peeter Ernits, parteitu, kandidaat Keskerakonna nimekirjas
28.02.2015 14:37

Peaminister Rõivas teab, et kui hirm meist jagu saab on kaine mõistus kadunud.

"Eesseisvate valimiste valik on nii lihtne, nagu ei kunagi varem: Moskva või meie,“ kirjutas13. veebruaril Riigikogu liige Igor Gräzin Õhtulehes. ( Meie. Ja mitte –meie. Valik on sinu, ÕL. 13. veebruar 2015).

Täna, valimiste eelõhtul omandab teeneka reformierakondlase tagasihoidlik artikkel märgilise tähenduse. Keskerakonnaga hirmutamisest on saanud Reformierakonna ja tema juhi Taavi Rõivase viimane õlekõrs võimul püsimiseks. Reformierakonna juhte on tabanud paanika. Märgid näitavad et aeg kui nemad olid igas pulmas peiud ja igal matusel kadunukesed saab viimaks otsa. Hirm auravate lihapottide ja peente napsidega kaetud laua äärest minema ajamise pärast lööb silme eest mustaks

Et mitte paljasõnaliseks jääda tuletan meelde vaid mõnda asja.

Esiteks sõjaväestatud piirivalve likvideeriti Reformierakonna, IRL ja sotside valitsemisajal. Keskerakonna seisukoht oli sootuks vastupidine. "Eesti Keskerakonna volikogu leiab et Politsei- ja Piirivalveameti ühendmaisel tekitatud olukord kus piirivalve muudeti mittesõjaväeliseks on nõrgendanud Eesti Vabariigi riigikaitset, territoriaalkaitset ja piirivalvet ennast. Keskerakonn a volikogu otsustab algatada Riigikogus Piirivalveameti sõjaväestatud üksusena taastamine."

Oli 8. juuni 2013. Selleks, et teised erakonnad sama nõudmisega välja tuleks kulus veel poolteist aastat. Aga selleks oli tarvis vapustust, mis rahva silmad avaks. Selleks sai kaitsepolitseinik Eston Kohvri röövimine räämas ja võssa kasvanud piiril, kus piirivalvurite hämmastuseks oli eelnevalt valvekaamerad välja lülitatud, neile endile aga antud pretsedenditu käsk oma nina sinna mitte toppida. Alles pärast kaitsepolitseiniku röövimist taipasid sinu erakonnakaaslased - siseminister Hanno Pevkur ja peaminister Taavi Rõivas, et asi on tõsine ja asusid imekiiresti piiririba raseerima.

Esmalt üritati asi maha vaikida. Minu reportaaž piirilt oli juba trükivalmis kui Pevkurile alluv Kaitsepolitseiamet püüdis selle avaldamist riigi julgeolekuohule viidates keelata. Tunnistan ausalt - see oli ainus kord minu ajakirjanikukarjääri jooksul, kui jõustruktuurid on püüdnud minu loo avaldamist keelata. Õnneks jäi peatoimetaja kindlameelseks ja järgmisel päeval lugu ilmus (Selline tunne oli nagu sõda oleks alanud. Maaleht, 11. september 2014.)

Alles seejärel asus mu vana sõber, endine piirivalve ja kaitseväe juhataja Tarmo Kõuts, allkirjade kogumist sõjaväestatud piirivalve taastamiseks.

Ma küsin - kas Keskerakonna volikogu otsustas 8. juunil 2013 Moskva käsul?

Teiseks - just Reformierakond on püüdnud ajateenistuse asemel minna üle väikesearvulisele palgaarmeele. "Ajateenistus on oma kaudsete ja otseste kulude poolest ühiskonnale kallis, riigikaitses aga tähtsusetu, arvatakse arenenud maades," kirjutas reformierakondlasest kaitseminister Jürgen Ligi 12. juulil 2010. "Oluliseks loetakse ka liberaalset põhimõtet, et ilma mõjuva põhjenduseta tegevusala pealesund osale ühiskonnast pole õigustatud." Täna juhib Ligi Riigikogu riigikaitsekomisjoni.

Läti ja Leedu seda ka tegid, kuid nüüd on leedukad hirmuga oma toonast viga parandama asunud.

Keskerakonna programmis on juba 2005. aastast mustvalgel kirjas ajateenistusel põhineva reservväe püsimine.

Ma küsin - kas see on seal Moskva nõudmisel ?

Kolmandaks: Keskerakonna valimisplatvormis on mustvalgel kirjas: "Euroopa Liitu ja NATO-sse kuuluva Eesti kaitsepoliitika peamine eesmärk on jätkuvalt tagada meie riigi iseseisvus ja sõltumatus, põhiseaduslik kord ning rahva turvaline elujärg. Peame oluliseks kaitsepoliitika järjepidevat uuendamist ja vääramatust vastavalt reaalsetele ohtudele Eesti vastu ning sellekohase erakondadevahelise kokkuleppe sõlmimist. Teeme kõik selleks, et rahvas ja riik saaks kaitsta ennast iga ohu vastu igal ajal ja mitte kellelgi ei ole õigust meid sundida allaandmisele. Peame vajalikuks üles ehitada usutav ja heidutav iseseisev kaitsevõime, kaitsmaks agressiooni korral riiki iga hinna eest, sõltumata sellest kui kiiresti saabub liitlastoetus."

Kuid aitab. Ma ei hakka siinkohal meelde tuletama siseminister Pevkuri hiljutist katset panna tegevväelasi parteiprogrammi kirjutama või peaminister Rõivast, kes Ämari lennurajal kasutas Nato hävitajaid oma promovideo väntamiseks.

Mina ei kandideeri erakonna nimekirjas, mis tegutseb Moskva juhtnööride järgi. Minu ajud ei asu Kremlis. Sama moodi nagu Edgar Savisaare, Jüri Ratase, Kadri Simsoni, Mailis Repsi, Enn Eesmaa, Lauri Leesi ja enam kui 14 tuhande Keskerakonna liikme ajud.

Psühhiaater Saoud Al Mualla on oma raamatus "Vastuhakk manipuleerimisele. Kuidas võita sõda valelike inimeste vastu" (Äripäev, 2011) tabavalt öelnud: "Suuremad usundid ja sektid kasutavad hirmu - põrgu, kurja silma, vaimude ja ka tulnukate ees - peamise vahendina üksikisikute kontrollimiseks. Kui hirm meist jagu saab on kaine mõistus kadunud. Pole ime, et poliitikud, usujuhid ja teised võimukandjad kasutavad hirmu, kuna see ainult ootab vallandumist et saavutada nende eesmärke ning manipuleerida üksikisikuid ja rahvahulki. Meenutage 11. septembri terrorirünnakuid ja järgnenud massihüsteeriat, mis sundis avalikkust kuuletuma poliitikute kõikidele käskudele."

Kokkuvõttes - maskid on langenud. Moskvaga hirmutamine on Reformierakonna meetod võimul püsimiseks?

Homne valik pole mitte selle vahel, kas "meie või Moskva", vaid selle vahel, kas samamoodi "kindlalt edasi" või hoopis "teeme teisiti".

"Kindlalt edasi" tähendab seda, et üha rohkem külasid jääb inimtühjaks, et maakohtadest kaovad üksteise järel nii postkontorid kui pangaautomaadid, et õhukeseks hööveldatud riik sulgeb üksteise järel päästekomandosid ladudes koorma vabatahtlike õlule, et eestlased lahkuvad inimväärse palga saamiseks massiliselt välismaale, et välismaise pangad viivad siit jätkuvalt miljardeid välja, jättes meile siin vaid paljad pihud.

Keegi pole meist asendamatu. Ja mitte kunagi pole tõe monopol ühe seltskonna käes. See käib täiel määral ka Reformierakonna kohta. Nende jaoks tähendab Eesti riik Reformierakonda, kõik, kes tahaksid teisiti teha, on aga riigivaenlased.

Igavesti ei saa igas pulmas peig ja igal matusel kadunuke olla... Liiga kauaks võimu juurde jäädes tekib ilmeksimatuse tunne.


Nime väli peab olema täidetud
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 1024 tähemärki
{{error}}

Teade toimetusele edastatud

Sellelt Ip-aadressilt on ligipääs piiratud

Samal teemal

Kommentaare veel ei ole. Ole esimene!

Vasta kommentaarile

+{{childComment.ReplyToName}}:
Vasta kommentaarile
Vasta

Laadi juurde ({{take2}})
Nime väli peab olema täidetud
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 1024 tähemärki
{{error}}
Lisa uus kommentaar

Kandidaatide teated valimisportaalis

Portaal valimised.err.ee avaldab Riigikogu valimistel osalevate kandidaatide valimistega seotud avaldused ja eestikeelsed pressiteated muutmata kujul.

Valimised.err.ee jätab endale õiguse mitte avaldada heade tavadega kokkusobimatut infot.

Avaldame teated, mis on saabunud aadressile valimised@err.ee või erruudised@err.ee

Eesti Rahvusringhääling ei vastuta leheküljel saada oleva info õigsuse eest.