Rannar Vassilijev: Rahandusministeerium mõtles sotsiaaldemokraatidele välja uue valimislubaduse

Rannar Vassiljev
16.02.2015 18:28

Sotsiaaldemokraatliku Erakonna valimisprogrammi üks koostajatest ja Riigikogu rahanduskomisjoni esimees Rannar Vassiljev juhib tähelepanu, et Rahandusministeeriumi avaldatud analüüs erakondade valimislubaduste maksumuse kohta sisaldab Sotsiaaldemokraatliku Erakonna programmi hinnangutes 40 viga.

Muuhulgas omistab Rahandusministeerium sotsiaaldemokraatidele kavatsuse langetada käibemaksu ning arvutab välja ka selle maksumuse, kuigi Sotsiaaldemokraatliku Erakonna programm sellist lubadust ei sisalda.

"On kahju ministeeriumiametnikest, kes on oma nime all pidanud avalikustama arvutused, mis tunduvad olevat koostatud ühe erakonna kontoris. Lubatud põhjaliku sotsiaalmajandusliku analüüsi asemel on ministeerium esitanud kriitikat mitte kannatavad arvutused ning on jätnud arvestamata sotsiaaldemokraatide sisulised parandused arvutuskäikude kohta," ütles Sotsiaaldemokraatliku Erakonna juhatuse liige Rannar Vassiljev.

Sotsiaaldemokraadid saatsid Rahandusministeeriumile 40 erineva artikli osas pretensiooni, mida ministeerium ei ole arvestanud ega ole ka tagasisidet andnud. Mõned näited analüüsis sisalduvate vigade kohta:

* Rahandusministeerium on SDE lubaduste hulka lisanud käibemaksu langetamise ja arvutanud välja ka selle maksumuse, kuigi käibemaksu langetamisest ei ole SDE programmis sõnagi juttu.
* Pensionitõusu mõju riigieelarvele on hinnatud kaks korda suuremaks .
* Ettevõtte tulumaksust laekuvad summad on kajastatud kümme korda väiksemana.
* Luksusautomaks ja sellest laekuvad summad riigieelarvesse on jäänud täiesti kajastamata.
* Sotsiaaldemokraatide lubadus, et 1000 lapse kohta peab olema üks lastekaitsetöötaja, on hinnastatud arvutusega, et lastekaitsetöötaja palk on Eestis 4300 eurot kuus.
* Reformierakonna programm on leidnud Rahandusministeeriumi poolt eriti soodsat käsitlemist. Kuigi nende programm räägib vaid üldiselt maksuerisuste vähendamisest, on eeldatud arvutustes, et need kõik maksuerisused kaotatakse, sh ravimite madalam maksustamine, põllumajanduse erimärgistatud kütuse kaotamine jne. Lisaks on suurema osa artiklite osas hinnatud mõju nulliga. Kui sotsidel ei ole kirjas, mis aja jooksul eesmärgini jõutakse, on eeldatud, et muudatus jõustub järgmisel aastal täis mahus. Reformierakonna puhul on aga ministeerium arvestanud lubaduse järkjärgulise jõustumisega nelja aasta jooksul.


Nime väli peab olema täidetud
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 1024 tähemärki
{{error}}

Teade toimetusele edastatud

Sellelt Ip-aadressilt on ligipääs piiratud

Kommentaare veel ei ole. Ole esimene!

Vasta kommentaarile

+{{childComment.ReplyToName}}:
Vasta kommentaarile
Vasta

Laadi juurde ({{take2}})
Nime väli peab olema täidetud
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 1024 tähemärki
{{error}}
Lisa uus kommentaar

Kandidaatide teated valimisportaalis

Portaal valimised.err.ee avaldab Riigikogu valimistel osalevate kandidaatide valimistega seotud avaldused ja eestikeelsed pressiteated muutmata kujul.

Valimised.err.ee jätab endale õiguse mitte avaldada heade tavadega kokkusobimatut infot.

Avaldame teated, mis on saabunud aadressile valimised@err.ee või erruudised@err.ee

Eesti Rahvusringhääling ei vastuta leheküljel saada oleva info õigsuse eest.