Sergei Metlev: Ossinovski plaan jätab vene koolid poliitsurve alla

Sergei Metlev (Foto: Vabaerakond)
4.02.2015 19:26

Vabaerakond on seisukohal, et haridusminister Jevgeni Ossinovski plaan tühistada kohustuslik eestikeelne õpe vene gümnaasiumides jätab Keskerakonna juhitud linnades asuvad vene koolid silmitsi jõhkra poliitilise survega ja taastab üheksakümnendatel valitsenud olukorra.

"Jevgeni Ossinovski lubab, et gümnasistide keele- ja aineõpe paraneb, kui koolid saavad ise otsustada, kuidas jõuda senisest kõrgemale keeletasemele, mida ministeerium soovib kehtestada. Sotsiaaldemokraadid on vist unustanud, et valdav osa vene koole asuvad Keskerakonna kontrollitud omavalitsuste haldusalas ja elavad juba aastaid halastamatu poliitilise surve all. Tallinna abilinnapea Mihhail Kõlvart ei ole kunagi varjanud, et tema eesmärk on üheksakümnendate tagasitoomine haridusse, kui Eestis eksisteerisid keeleliselt ja mentaalselt absoluutselt eraldatud vene ja eesti koolid,“ ütles Vabaerakonna nimekirjas kandideeriv Sergei Metlev.

Metlevi sõnul ei jää sellises olukorras koolidele muud üle, kui keskerakondlikule kohalikule võimule alluda ja loobuda täielikult eestikeelsest õppest, mille järel Kõlvart, Jana Toom ja teised kuulutavad eesmärgi saavutatuks ja asuvad olukorda kindlustama. Metlevi hinnangul oleks siis midagi tagasi pöörata juba liiga raske.


"Riigi ja kohaliku omavalitsuse vastandumise lõpetamiseks tuleb riigistada kõik vene õppekeelega gümnaasiumid. See taastaks koolijuhtide ja õpetajate töö- ning hingerahu. Ossinovski teab, et olukord on ärev ja munitsipaalkoolide direktorid sõltuvad kohalikust võimust, kuid ta pressib oma plaane ikkagi peale ja ignoreerib ohte. Eestikeelne õpe gümnaasiumis 60 protsendi ulatuses tuleb säilitada, kuid samal ajal on vaja hätta sattunud koole riigipoolselt aidata. Ida-Virumaal on teravaks probleemiks eesti keelt valdavate õpetajate puudus, mille tõttu tuleb luua püsivat stipendiumiteprogrammi neile, kes sinna eesti keeles õpetama lähevad“, ütles Metlev.

Ohtliku rahvuspõhise ja sotsiaalse lõhe ületamiseks on Metlevi kinnitusel hädavajalik likvideerida segregatsioon koolihariduses ja jõuda olukorrani, kus kõik meie lapsed õpivad koos eesti keeles, kuid samal ajal tagada ka rahvusvähemuste keele ja kultuuri säilimine.


Nime väli peab olema täidetud
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 1024 tähemärki
{{error}}

Teade toimetusele edastatud

Sellelt Ip-aadressilt on ligipääs piiratud

Kommentaare veel ei ole. Ole esimene!

Vasta kommentaarile

+{{childComment.ReplyToName}}:
Vasta kommentaarile
Vasta

Laadi juurde ({{take2}})
Nime väli peab olema täidetud
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 1024 tähemärki
{{error}}
Lisa uus kommentaar

Kandidaatide teated valimisportaalis

Portaal valimised.err.ee avaldab Riigikogu valimistel osalevate kandidaatide valimistega seotud avaldused ja eestikeelsed pressiteated muutmata kujul.

Valimised.err.ee jätab endale õiguse mitte avaldada heade tavadega kokkusobimatut infot.

Avaldame teated, mis on saabunud aadressile valimised@err.ee või erruudised@err.ee

Eesti Rahvusringhääling ei vastuta leheküljel saada oleva info õigsuse eest.