Reigo Kimmel: Ära vali esinumbrit

Reigo Kimmel (Foto: erakogu)
6.02.2015 10:53

Võttes arvesse Riigikogu valimiste süsteemi ja eelnevaid tulemusi saab 95% tõenäosusega pakkuda välja 66 kandidaadi nimed, kes on kindlustanud koha uues Riigikogus. Nendeks on ringkondade esinumbrid, kohad üleriigiliste nimekirjade alusel ning mõned asendusliikmed.

Esinumbrid

2011. Riigikogu valimistel pääsesid tänaste parlamendierakondade poolt seatud 48st esinumbrist Riigikokku 46. Üldjuhul kogusid nad ka ringkonna kõige suurema häältearvu, vaid 7 esinumbrit pidi nimekirja esimese asetuse mõnele tagumisele numbrile loovutama, kuid ka seetõttu jäid Riigikogu kohast ilma vaid Kalle Laaneti tõttu Jaanus Karilaid (KESK) ja Marianne Mikko häältesaagi põhjal Epp Klooster (SDE).

Nendel valimistel võib kokku lugeda 48 parlamendierakonna esinumbrit ning suure tõenäosusega liita neile Vabaerakonna tuntumad nimed. Võimalik, et ka EKRE Helmed, kuigi neil saab olema rohkem tegemist künnise ületamisega.

Üldnimekirjad

Tänaste erakondade toetuste alusel läheb jagamisele 8 kompensatsioonimandaati, millest Reformierakond peaks saama kolm, Keskerakond ja sotsiaaldemokraadid kaks ning IRL ühe.

Kui üldnimekirjadest võtta välja esinumbrid, siis Riigikogu kohaga saavad arvestada Martin Kukk, Kalev Lillo, Igor Gräzin (REF), Heljo Pikhof, Jelena Poverina Tšernõh (SDE), Kalev Kallo, Priit Toobal (KESK) ja Sven Sester (IRL).

Kui EKRE siiski 5% valimiskünnist ei ületa, siis üldnimekirja järgi võivad kohtadega veel arvestada Lauri Luik (REF), Karel Rüütli (SDE), Toomas Vitsut (KESK) ja Priit Sibul (IRL).

Ainus, mida üldnimekirja eesotsas olevad kandidaadid peavad tegema, on koguda kokku 5% ringkonna lihtkvoodist ehk suurusjärgus 250-350 häält.

Lisaks tänase Riigikogu koosseisu kõige vähem hääli saanud liikmetele Kalev Lillo (474 häält) ja Kalev Kallo (308 häält), on kohad valitavas Riigikogus kindlustanud ka Reformierakonna peasekretär Martin Kukk ja Keskerakonna peasekretär Priit Toobal. 

Asendusliikmed 

Asendusliikmed sõltuvad kõige rohkem koalitsioonist, sest valitsusse asuvate liikmete asemel saavad koha ringkonnas järgmised, kuid seda juba valimistel saadud häälte arvu järgi. Koalitsioonivariante on täna veel mitmeid.

Suhteliselt kindel on Mustamäel ja Nõmmel Urmas Paeti järel II kohal oleva rahandusministri Maris Lauri koht, sest vaevalt, et Urmas soovib veel korra otsustada Europarlamendi kohast loobumise kasuks. Sama kehtib ka Yana Toomi järel kandideeriva Mihhail Stalnuhhini kohta, kes pealegi on ühena vaid 5 inimesest, kes kolmedel Riigikogu valimistel saanud isikumandaadi jagu hääli.

Kindel on ka Lasnamäe linnaosa vanema Olga Ivanova koht, sest Savisaar jääb edasi linnapeaks. Või oluliselt vähemtõenäolisemalt saab valitsusse. Niisama Riigikokku Savisaar ei lähe.

Ära vali esinumbrit!

Riigikogu 101 liikmest on 66 kohta juba enne valimisi selged, seega kui soovid, et sinu hääl otsustaks rohkem kui lihtsa valija oma, siis ära anna oma häält ühelegi esinumbrile. Ära anna oma häält neile, kes on erakonna poolt seatud esinumbriks, ega neile, keda erakond on üldnimekirjas etteotsa asetanud. Räägi kaasa ülejäänud 35 Riigikogu liikme valikul.

Ärge saage minust valesti aru, kui Lillo, Kallo ja peasekretärid välja arvata, siis mul ei ole midagi esinumbrite Riigikokku pääsemise vastu. Soovin, et Sinu hääl otsustaks rohkem kui keskmise valija oma – anna see parem eelistatud erakonna nimekirja mõne teisele kandidaadile.

Sedasi räägid kaasa siiski rohkema kui 35 liikme osas, sest just Sinu hääl võib otsustada, kes saab valitsusse mineva isiku asendusliikmeks või nimekirja teise või kolmanda liikmena koha Riigikogus. Mihhail Kõlvarti näide eelmistelt Riigikogu valimistelt ütleb, et koha Riigikogus võib saada ka nimekirja lõppu asetatud kandidaat.


Nime väli peab olema täidetud
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 1024 tähemärki
{{error}}

Teade toimetusele edastatud

Sellelt Ip-aadressilt on ligipääs piiratud

Samal teemal

Kommentaare veel ei ole. Ole esimene!

Vasta kommentaarile

+{{childComment.ReplyToName}}:
Vasta kommentaarile
Vasta

Laadi juurde ({{take2}})
Nime väli peab olema täidetud
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 1024 tähemärki
{{error}}
Lisa uus kommentaar

Kandidaatide teated valimisportaalis

Portaal valimised.err.ee avaldab Riigikogu valimistel osalevate kandidaatide valimistega seotud avaldused ja eestikeelsed pressiteated muutmata kujul.

Valimised.err.ee jätab endale õiguse mitte avaldada heade tavadega kokkusobimatut infot.

Avaldame teated, mis on saabunud aadressile valimised@err.ee või erruudised@err.ee

Eesti Rahvusringhääling ei vastuta leheküljel saada oleva info õigsuse eest.