Kübarsepp: Vabaerakond ja EKRE tõstavad üldist valimisaktiivsust (1)

Külliki Kübarsepp (Foto: Vabaerakond)
23.02.2015 13:10

Postimehes küsitluse tulemuste järgi kavatseb nendel valimistel valima minna 67% valimisõiguslikest kodanikest. 2011. aasta Riigikogu valimisteks oli registrisse kantud 913 346 valijat, neist Riigikogusse valitud nelja erakonna poolt hääletas aga vaid 514 709 valijat, ehk 56%. See näitab, et uued poliitilised jõud, eeskätt Vabaerakond, aga ka Rahvaliidust võrsunud EKRE, on suutnud valimiskastide juurde tuua palju uusi valijaid.

Poliitikas ongi avatud konkurentsi mõõdupuuks ennekõike see, kui paljude inimeste hääl jõuab parlamenti. Meil on seega demokraatial veel palju areneda, kuid me astume uute jõudude tulekuga jõudsalt lähemale Põhjamaades tavapärase 70-80%-lise valimistest osavõtuni.

Valimistel võib osaleda jõude, kelle seisukohad meile ei meeldi, kuid seejuures peame alati mõistma, et kui osa arvamusi on demokraatlikust protsessist välja langenud, siis on see halb ühiskonnale tervikuna. Seega on mõistlik kutsuda oponente nii poliitilise spektri paremal kui vasakul tiival suuremale sallivusele.

Meie senine tagasihoidlik valimisosalus oli kinni ennekõike valijate ees olevates piiratud poliitilistes valikutes. Selle ilmekaks tõestuseks on ka see, et Põhjamaades, kus on kasutusel meile sarnane proportsionaalne valimissüsteem, on parlamentidesse jõudnud suurem arv erakondi. Näiteks Hollandis on see number 11, Soomes 9, Rootsis, Taanis ja Norras 8. Isegi Leedus (8) ja Lätis (6) on olukord palju parem kui meil.

Vabaerakonna põhisõnum nendel Riigikogu valimistel on olnud poliitika- ja ühiskonnaelu stagnatsioonist väljatoomine. Poliitiline konkurents tuleb avada ja riigierakondade ületoitmine riigieelarvest lõpetada. Erinevate valijagruppide probleemide parlamenti jõudmiseks on hädavajalik, et ühiskonnas muutuks poliitiliste jõudude vahekord. Nagu Postimehe poolt tellitud küsitlustulemused näitavad, on ühiskond seda probleemi ka hästi tajunud.

Meie põhiprobleem on olnud oma kandidaatide kohta käiva elementaarsegi valimisinfo viimine iga valijani. Vabaerakonna liikmed maksavad oma taskust kinni nii oma kandidaatide voldikud, kui ka riigiparteide klantspildid ja telereklaami. Riigiparteid seda ise ei märka, küll aga valijad. See on nende valimiste eripära, et ainult raha ei tee valimistulemust ning samas on lootus, et valimisaktiivsus kasvab. See kõneleb Eesti ühiskonna elujõust ning inimeste soovist ise kaasa rääkida.


Nime väli peab olema täidetud
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 1024 tähemärki
{{error}}

Teade toimetusele edastatud

Sellelt Ip-aadressilt on ligipääs piiratud

Kommentaare veel ei ole. Ole esimene!

Vasta kommentaarile

+{{childComment.ReplyToName}}:
Vasta kommentaarile
Vasta

Laadi juurde ({{take2}})
Nime väli peab olema täidetud
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 1024 tähemärki
{{error}}
Lisa uus kommentaar

Kandidaatide teated valimisportaalis

Portaal valimised.err.ee avaldab Riigikogu valimistel osalevate kandidaatide valimistega seotud avaldused ja eestikeelsed pressiteated muutmata kujul.

Valimised.err.ee jätab endale õiguse mitte avaldada heade tavadega kokkusobimatut infot.

Avaldame teated, mis on saabunud aadressile valimised@err.ee või erruudised@err.ee

Eesti Rahvusringhääling ei vastuta leheküljel saada oleva info õigsuse eest.